Katowice: Centrum przesiadkowe Sądowa w budowie. Zobaczcie...

  Katowice: Centrum przesiadkowe Sądowa w budowie. Zobaczcie budynek dworca ZDJĘCIA

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowice Centrum przesiadkowe Sądowa
  Katowice: trwa budowa Centrum przesiadkowego Sądowa
  1/12

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©LOTA

  Przy wjeździe do centrum Katowic trwa budowa centrum przesiadkowego „Sądowa”. W oczy rzuca się tu zwłaszcza budynek obsługi podróżnych, do którego niedawno wstawiono okna. Widać też duże, białe filary, które mają podtrzymywać olbrzymią wiatę, zaplanowaną przy węźle.
  Centrum przesiadkowe „Sądowa” powstaje między ulicami Sądową a Goeppert – Mayer, przed skrzyżowaniem Mikołowska – Matejki – Słowackiego i kilkaset metrów przed wjazdem do tunelu pod Galerią Katowicką.

  Centrum Przesiadkowe Sądowa kosztuje prawie 57 mln zł


  Węzeł jest jednym z trzech centrów przesiadkowych budowanych aktualnie w Katowicach. Wykonawcą inwestycji jest firma Budimex, a kontrakt opiewa na ponad 56,8 mln zł.

  Termin ukończenia całości zaplanowano dopiero na połowę grudnia 2019 roku, ale budowa już mocno zwraca uwagę. Kierowcy, którzy od strony DTŚ i Chorzowskiej wjeżdżają do centrum Katowic widzą przede wszystkim budynek obsługi podróżnych. Jest mniejszy niż można się było spodziewać na podstawie wizualizacji, ale na potrzeby tej inwestycji wydaje się wystarczający. W budynku wstawiono już wszystkie okna.

  Z kolei duży plac wokół budynku nie wygląda jeszcze imponująco. Kilka miesięcy temu wykonano tu fundamenty pod olbrzymią wiatę peronową, następnie teren wyrównano. Aktualnie stawiane są tu duże, białe filary, które wiatę będą podtrzymywały.

  CP Sądowa, czyli nowy dworzec autobusowy Katowic


  Warto pamiętać, że centrum przesiadkowe „Sądowa” będzie specyficznym węzłem przesiadkowym, bo przede wszystkim ma umożliwiać - jak podkreślali wielokrotnie przedstawiciele katowickiego magistratu - przesiadki z autobusów komunikacji miejskiej na autobusy dalekobieżne, w tym zarówno krajowe, jak i międzynarodowe.

  Ta funkcja sprawi, że "Sądowa" będzie nowym dworcem autobusowym w Katowicach (w miejsce obskurnego dworca PKS przy ulicy Piotra Skargi).

  Centrum Przesiadkowe Sądowa


  Parking dla 130 aut i olbrzymia wiata


  Na CP Sądowa składać się będzie budynek obsługi podróżnych, w którym na parterze znajdzie się poczekalnia dla połączeń lokalnych, a na piętrze – dla połączeń międzynarodowych. W budynku będą toaleta i przechowalnia bagażu, ale także kiosk, bar, kasa z biletami na połączenia międzynarodowe. Będzie tu również miejsce na dyspozytornię, pomieszczenia dla kierowców autobusów dalekobieżnych oraz dedykowane im sanitariaty.

  Na terenie węzła przesiadkowego zaplanowano też wiatę rowerową oraz parking dla około 50 samochodów, w pozostałej części parkingu zaplanowano miejsca postojowe dla autobusów komunikacji miejskiej, tzw. miejsca odstawne. Charakterystycznym elementem całości będzie wspomniana wiata nad peronami autobusowymi.

  Tak ma wyglądać Centrum Przesiadkowe Sądowa
  Dodajmy, że w Katowicach trwa obecnie budowa centrów przesiadkowych w Brynowie oraz w Zawodziu, a jedno centrum przesiadkowe - w Ligocie - otwarto pod koniec ubiegłego roku.

  Centrum Przesiadkowe Ligota w Katowicach już otwarte ZDJĘCIA

  Wjazd do centrum Katowic powinien być płatny! Mamy argumenty "za"

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dworzec

  olek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Widać, że budowa nabiera kształtów, z czego się bardzo cieszę. Może jeszcze daleko do finału, ale grunt to że budowa idzie do przodu.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA