reklama

Wjazd do centrum Katowic płatny dla obcych? Argumentów „za" jest sporo, ale...

jp
Płatny wjazd do centrum Katowic? To pomysł, z pozoru trudny do zaakceptowania, który jednak należałoby rozważyć. Pomysł, który choć nieśmiało, to coraz częściej pojawia się w dyskusjach na temat tego, jak rozwiązać problemy komunikacyjne Katowic. Pomysł – przyznajmy to niepopularny – ale czy na pewno bezzasadny?
Płatny wjazd do centrum Katowic? To pomysł, z pozoru trudny do zaakceptowania, który jednak należałoby rozważyć. Pomysł, który choć nieśmiało, to coraz częściej pojawia się w dyskusjach na temat tego, jak rozwiązać problemy komunikacyjne Katowic. Pomysł – przyznajmy to niepopularny – ale czy na pewno bezzasadny?

Płatny wjazd do centrum Katowic?

Czy wjazd do centrum Katowic powinien być płatny? Teoretycznie odpowiedź jest prosta. Spora część, jeśli nie większość, kierowców, którzy wjeżdżają do centrum Katowic, to mieszkańcy ościennych miast. Taka jest specyfika aglomeracji górnośląskiej. Mieszkamy w Siemianowicach, Chorzowie, Świętochłowicach, Mysłowicach, albo w Sosnowcu, a pracujemy w Katowicach. Mieszkamy tam, gdzie mieszkania i działki są tańsze, ale też gdzie zwyczajnie mieszkać chcemy. Albo jeszcze prościej: gdzie żyje nam się najlepiej. I nikomu nic do tego.

Teoretycznie tak. Jednak tam, gdzie mieszkamy – i jesteśmy zameldowani – płacimy podatki. Z tych podatków gmina inwestuje, buduje place zabaw, baseny i w końcu łata drogowe dziury, remontuje drogi, buduje parkingi. Ale też walczy ze smogiem, który samochody - i te z Katowic i te spoza miasta - w najlepsze produkują.

123 tys. aut z aglomeracji, ale spoza Katowic, codziennie wjeżdża do miasta

Zameldowanych w Katowicach jest niespełna 290 tys. ludzi. To oni płacą tu podatki. Jednak sporą część ruchu samochodowego w centrum miasta generują nie mieszkańcy Katowic, a... miast ościennych. Nie wierzycie? Udaje się to sprawdzić dzięki systemowi monitoringu, który zainstalowano na drogach wjazdowych do stolicy aglomeracji

Podsumowanie zostało przedstawione na jednej z ostatnich komisji Transportu Rady Miasta w Katowicach. Badania były prowadzone tylko w dziesięciu punktach wjazdowych do miasta.

POZNAJCIE ARGUMENTY ZA WPROWADZENIEM OPŁAT

Wjazd do centrum Katowic płatny dla obcych? Argumentów „za" ...

- Przez te 10 punktów przejechało w tym czasie 123 tys. pojazdów noszących rejestracje miast ościennych graniczących bezpośrednio z miastem Katowice, czyli Rudy Śląskiej, Chorzowa, Siemianowic Śląskich, Świętochłowic, Tychów, Sosnowca i Mysłowic. We wspomnianym zestawieniu nie brano pod uwagę samochodów, które mają rejestracje spoza Śląska – czytamy w protokole z komisji.

W dni wolne od pracy ilość aut z rejestracjami z miast ościennych, wjeżdżających do Katowic, spada do poziomu 60 tys. pojazdów na dobę.

Oczywiście, należy zauważyć, że nie każdy samochód zarejestrowany jest w mieście, w którym zameldowany jest jego właściciel. Mimo to liczby są ogromne.

Nie przegapcie

"Jakie opłaty, przecież płacę za parkowanie"

Sceptycy wprowadzenia opłat na wjeździe do centrum Katowic, powiedzą, że kierowcy i tak płacą za miejsca postojowe. Płacą, ale tylko ci, którym miejsce w Strefie Płatnego Parkowania uda się znaleźć. Miejsc płatnych jest niespełna 2000.

Niewiele. I nie oszukujmy się: kierowcy, którzy do Katowic przyjeżdżają do pracy na osiem, albo dziesięć godzin, raczej szukają miejsc darmowych, np. w Strefie Kultury. Efekt często jest taki, że Katowice, w tym przestrzenie publiczne miasta są zastawione autami. Nie wygląda to dobrze i nie tak winno wyglądać miasto dobre do życia.

Miasto dla ludzi czy dla aut

Przeciwnicy rozwiązania podniosą zatem, że w Katowicach brak centrów przesiadkowych. Owszem, ale są w budowie. Czy w dobrych lokalizacjach? Centrum przesiadkowe przy Sądowej raczej nie spełni swojej roli (jest zbyt blisko centrum i bliżej mu będzie pod względem funkcjonalności do dworca autobusowego). Natomiast te przy pętlach w Zawodziu i Brynowie mogą być alternatywą dla wielu kierowców, oczywiście pod warunkiem, że budowane przy nich parkingi będą bezpłatne dla tych kierowców, którzy przesiądą się na tramwaj, albo autobus.

Warto też pamiętać, że centra miast bez samochodów to nie fanaberia. Takie przestrzenie przyciągają ludzi i zazwyczaj tętnią życiem. Te zastawione samochodami, wyglądają zwyczajnie szpetnie. Opłaty za wjazd do centrum miasta funkcjonują zazwyczaj w dużych metropoliach, na przykład w Londynie.

Argumentem przeciw w Katowicach może być technologia. Należałoby uruchomić system kontroli i analizy, czy dany kierowca/samochód wjazd do centrum ma opłacony. Z drugiej strony prostszym rozwiązaniem byłoby znaczące rozszerzenie strefy płatnego parkowania o całe centrum Katowic i podwyższenie opłat za postój, przy jednoczesnym wyposażeniu mieszkańcu w karty abonamentowe.

Plusy ograniczenia ruchu samochodów w centrum Katowic

  • Mniejsze korki - a wiemy, że centrum Katowic coraz częściej bywa sparaliżowane
  • Ograniczenie smogu - u wyjaśnienie jest zbędne
  • Poszerzenie strefy dostępnej tylko dla pieszych - to ożywi miasto
  • Parkingi - koniec w parkingową wolną amerykanką

Słabe strony pomysły na wprowadzenie opłat za wjazd do centrum Katowic

  • Pieniądze - opłata, nawet niska, to zawsze argument przeciw
  • Brak centrów przesiadkowych
  • Stan transportu publicznego

Zobaczcie koniecznie

W PUNKT ODC. 6: Zagłębie Sosnowiec spadło z Ekstraklasy

Kopalnia Zofiówka rok po katastrofie. Zobaczcie

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 92

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
, Gospodarz:

Mieszkańcy wszystkich miast ościennych winni są mieszkańcom Katowic i ich władzom szacunek za to, że budują i utrzymują infrastrukturę z której mieszkańcy ościennych wsi tak chętnie korzystają. Kto was zmusza do przyjazdu do Katowic? Jakie to pilne sprawy urzędowe te setki tysięcy przyjezdnych muszą załatwiać dzień w dzień koniecznie w Katowicach. Za to że mieszkańcy Sosnowców, Chorzowów, Mikołowów czy innych Bytomiów mają gdzie pracować powinni być Katowiczanom bardzo wdzięczni. Kto wam broni wybrać takie władze, które przyciągną firmy i inwestorów? Dlaczego nie jesteście w stanie przekonać wartościowych pracodawców do inwestycji u siebie? Dlaczego wymagacie, żeby mieszkańcy Katowic załatwiali wam wszystko - pracę, dobry dojazd i najlepiej jeszcze parking 2 metry od miejsca pracy? Może przestaniecie zachowywać się jak roszczeniowe 5-letnie dzieci i zaczniecie trochę więcej od siebie wymagać. A tak to codziennie hordy przyjezdnych trują moje dzieci spalinami.

2019-04-21T12:11:43 02:00, zagadka:

prowadzę firmę w Katowicach, pracują u mnie sami katowiczanie, jestem z Bytomia, mam ich wszystkich zwolnić i przenieść interes w ościenne miasto? ...

2019-05-01T22:48:14 02:00, Gość:

on nie oganie tego, że biznes wymusza siedzibę firmy w mieście wojewódzkim! a Katowice (bez lasów gdzie nie można nic zrobić) są obszarowo jednym z najmniejszych miast w Polsce! bez możliwości powiększenia obszarów miejskich w żadnym kierunku. Kisi się i będzie coraz gorzej. Bo terenów nie przybędzie póki lasów nie wytną a kopalni nie pozamykają. Skoro na tak małym skrawku jest tyle fiorm a nowych osiedli się nie buduje a jak są to ceny z kosmosu to wiadomo że wszyscy się wyprowadza do miast ościennym i będą jeździć do pracy do Katowic. Wszyscy znajomi co chodzili do szkoły do Kato mieszkają poza i jeżdżą do pracy do Kato. Nie mają wyjścia ościenne miast zrobiły się sypialniami, zobacz Mysłowice, osiedle Chopina, czy ktoś stamtąd pracuje w Mysłowicach?

Może dlatego pracują w Katowicach , bo Katowicom brakuje odpowiednio wykwalifikowanych kadr?

Jeśliby wszystkie dyscypliny mogły być obsługiwane przez Katowiczan, to nie musiało by być naboru. a jeśli mieszkańcy miast ościennych mogliby zagrozić Katowiczanom to wystarczy dać warunek - stały meldunek w Katowicach.

Ale tak to już jest, że katowiczanie też wszystkiej wiedzy nie pochłonęli

i czasami trzeba. korzystać z wiedzy posiadanej przez tych co to nie z Katowic

z
zmotoryzowany

a co będzie jak wszystkie miasta wprowadzą opłaty za wjazd ?to poza własne miasto się nie wyjedzie.Ktoś z Gliwic chce dojechać do Mysłowic

a po drodze Zabrze, Ruda śl. Świętochłowice, Chorzów , Katowice(Dobrze jak ominie Siemianowice lub Tychy bo do Mysłowic dojedzie z pustą kieszenią

I
Irbis78

OK, mieszkańcy Katowic, czy innych miast płaca podatki w swoich miejscach zamieszkania, ale Ci którzy pracują w firmach (np. w biurowcach w centrum Katowic) pracują na zysk firm, które... (zgadywanka)... płaca podatki miastu Katowice. I tyle w tym temacie.

Poza tym czekam, kiedy na wysokości restauracji na skraju Mikołow i Katowic (dawny Gościniec śląski) zostanie wybudowany w lesie ogromny parking, a z pobliskiej linii kolejowej biegnącej z Rybnika przez Orzesze i Mikołów odjeżdżać będą co 15 minut pociągi do centrum Katowic i dalej do Sosnowca i Dąbrowy - wahadłowo.

Ot taki mój pomysł na rozładowanie korków w Katowicach i DK 86.

G
Gość

Pomysł idealny dla Rzecznika Praw Obywatelskich. Dlaczego płatny tylko spoza miasta?

G
Gość

a może by tak zbudować parkingi ?? Czy przy tej okazji nie da się zarobić na boku?? (to do wiadomo kogo z urzędu miasta)

G
Gość
2019-04-28T23:01:46 02:00, Gość:

Ostatni raz w Katowicach byłem 11 lat temu w Wojewódzkim Urzędzie Skarbowym bo musiałem. Przy takich propozycjach mimo chęci zobaczenia co się zmieniło po tylu latach mojej nie obecności w Polsce w Stolicy Śląska poprostu odpuszczę sobie i np. zakupy zrobię w Bytomiu lub Sosnowcu. Gratuluję głupoty.

2019-05-01T22:42:21 02:00, Gość:

Stolicą Śląska jest Wrocław, a stolicą Górnego Śląska jest Opole/Racibórz, Stalonogórd, przepraszam Katowice nigdy nie były stolicą czegokolwiek, są miastem wojewódzkim województwa śląskiego gdzie 52% ziem to małopolska...

2019-05-12T20:43:38 02:00, Gość:

Przepraszam.

Pisało się Stalinogród.

Dalej rób zakupy w Sosnowcu.

A może w Bytomiu? Byleby nie w Katowicach.

G
Gość

Płatne ok, ale wszystkie instytucje użyteczności publicznej czyli szpitale, przychodnie, urzędy, uczelnie, zostaną przeniesione do innych miast. Ludzie nie jeżdzą tam by pochodzić po sklepach bo MUSZĄ, tylko tam w centrum jest UŚ, UE, PŚl, urząd marszałkowski, wojewódzki, skarbówka, szpitale, poradnie, lekarze itp. Myślicie że chce mi się tam jechać z chorą teściową i szukać przez godzinę miejsca by auto zaparkować? Mam daleko jest chora, pociągiem nie dojadę bo zlikwidowali, autobusu nie ma, tramwaju też, taxi? to niech miast finsuje dojazd chorym na comiesięczne wizyty u lekarza w centrum to ja autem nie będę musiał przyjeżdżać. Dlaczego ja mam cierpieć bo ktoś "mądry" wymyślił sobie wszystko w jednym kwadracie miasta bez dojazdu z ościennych miast! Miała być aglomeracja a jest KATOWICE i za $%^ia bez komunikacji pracy i inwestycji! Skoro wszyscy "obcy" mają płacić za wjazd, to niech wszystkie SK w ościennych miastach za przejazd też płacą. A co, chcesz dojechać do stolycy województwa to zapłać, nie ma jak? trudno, helikopterem doleć, nie stać cię no ojoj, te same argumenty i jakoś nie jest tak miło.

y
ya yebe

To se zamknijcie to centrum, a na pewno stanie się puściej.... jest w innych miejscach wiele lepszych marketów niż tandetna galeria katowicka, w samym centrum i tak juz nic nie ma, bo co lepsze poplajtowaly (sklepy), chyba, ze ktos gustuje w burdelach, to gratuluje, takiego syfu w tych katowicach jeszcze nie bylo. Walcie sie z tymi oplatami, mozecie mi naskoczyc.

G
Gość
2019-04-28T23:01:46 02:00, Gość:

Ostatni raz w Katowicach byłem 11 lat temu w Wojewódzkim Urzędzie Skarbowym bo musiałem. Przy takich propozycjach mimo chęci zobaczenia co się zmieniło po tylu latach mojej nie obecności w Polsce w Stolicy Śląska poprostu odpuszczę sobie i np. zakupy zrobię w Bytomiu lub Sosnowcu. Gratuluję głupoty.

2019-05-01T22:42:21 02:00, Gość:

Stolicą Śląska jest Wrocław, a stolicą Górnego Śląska jest Opole/Racibórz, Stalonogórd, przepraszam Katowice nigdy nie były stolicą czegokolwiek, są miastem wojewódzkim województwa śląskiego gdzie 52% ziem to małopolska...

Przepraszam.

Pisało się Stalinogród.

Dalej rób zakupy w Sosnowcu.

D
DUDAK

OD Niemcow po 25 euro 1 listopada tylko!

G
Gość

Cześć Panowie :) ,Mam na imie Sylwia i mam 25 lat jeżeli masz ochotę Napisz do mnie na www.wyspakobiet.eu jeśli jesteś miłośnikiem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą. Pozdrawiam Milutko :)

m
mina

Nie ma sprawy... wszystkie inne miasta na Śląsku a zwłaszcza te do których katowiczanie jeżdżą na weekendy wprowadzą opłatę specjalną tylko dla katowiczan. A na marginesie... chętnie się przesiądę na komunikację miejską tylko najpierw niech ona jest - ja żeby dojechać do pracy z Chorzowa Pnioków do Katowic na Francuską muszę się przesiadać dwa razy- codziennie to strata prawie dwie i pół godziny.

G
Gość

Może być płatny ale najpierw DEGLOMERACJA! Trzeba coś dodawać do wyjaśnienia?

y
yobi

Niech już wprowadzają te opłaty już dawno powinni to zrobić.

B
Blue

"Z tych podatków gmina inwestuje, buduje place zabaw, baseny i w końcu łata drogowe dziury, remontuje drogi, buduje parkingi. Ale też walczy ze smogiem, który samochody - i te z Katowic i te spoza miasta - w najlepsze produkują." - WALCZY ZE SMOGIEM?! JAK?? - ja się pytam?? W centrum Katowic, w XXI wieku, nadal ogrzewa się kamienice węglem, a patologia - której tu nie brakuje - pali WSZYSTKIM (ewentualnego mandatu przecież tak nie ma z czego opłacić), więc to żółte powietrze w zimie to zasługa ignorowania problemu, a nie samochodów. Jednyny, sensowny argument, to ograniczenie ruchu pojazdów w mieście. Niestety, mieszkając tu ponad 30 lat, nie mam odczucia, że "Miasto" robi coś dla mnie. Ja odczuwam jedynie niesmak dziwnych przepisów i opłat, które utrudniają mieszkańcom normalne funkcjonowanie, więc nie dziwi mnie, że ludzie preferują życie w miastach ościennych.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3