Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice Geo-Metan: PGNiG, PGG, JSW i Tauron będą współpracować przy wydobyciu metanu z pokładów węgla ZDJĘCIA

LOTA
List intencyjny o nawiązaniu współpracy przy realizacji programu Geo – Metan podpisali w czwartek w Katowicach przedstawiciele czterech spółek, to Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa i Tauron Polska Energia.
List intencyjny o nawiązaniu współpracy przy realizacji programu Geo – Metan podpisali w czwartek w Katowicach przedstawiciele czterech spółek, to Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa i Tauron Polska Energia. Arek Gola
Program Geo Metan w Katowicach: w Katowicach przedstawiciele zarządów spółek górniczych i energetycznych PGNiG, PGG, JSW i Tauron podpisali list intencyjny w sprawie współpracy między spółkami przy realizacji programu Geo – Metan. Współpraca pomoże zwiększyć krajowe wydobycie gazu ziemnego, zmniejszyć koszty wydobycia węgla i poprawić bezpieczeństwo górników pracujących pod ziemią.

List intencyjny o nawiązaniu współpracy przy realizacji programu Geo – Metan podpisali w czwartek w Katowicach przedstawiciele czterech spółek, to Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa i Tauron Polska Energia.

Celem programu Geo – Metan jest rozwój krajowych technologii poszukiwania i wydobycia metanu z pokładów węgla jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji górniczej, ale też jego komercyjne wykorzystanie. Dzięki współpracy PGNiG i spółek górniczych oraz energetycznych możliwe będzie przeprowadzenie prac poszukiwawczych i wydobywczych na terenach górniczych, na których planowane jest wydobycie węgla.

PGNiG wspólnie z Państwowym Instytutem Geologicznym rozpoczęła już pilotaż projektu w Gilowicach w woj. śląskim. Tu testowe wydobycie metanu z pokładów węgla rozpoczęto w lutym 2017 roku. Od tego czasu uzyskano blisko 900 tys. m sześc. gazu ziemnego o wysokiej zawartości metanu.

Jak mówili eksperci potencjał projektu jest ogromny: według szacunków PIG-PIB wydobywalne zasoby metanu w złożach węgla na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego wynoszą ok. 170 mld m sześć.

– Metan z pokładów węgla może stać się ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Jednocześnie odmetanowanie kopalń znacznie poprawi bezpieczeństwo pracy górników i może przyspieszyć tempo wydobycia węgla. Cieszę się, że wspólnie z innymi polskimi spółkami górniczymi i energetycznymi PGNiG będzie rozwijać technologie pozwalające na pozyskiwanie metanu z pokładów węgla – mówi Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Z kolei jak podkreślał Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia projekt wpisuje się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. – Grupa Tauron posiadająca trzy własne kopalnie węgla kamiennego jest naturalnie zainteresowana rozwijaniem innowacyjnych technologii pozyskiwania metanu z pokładów węgla połączonego z odmetanowaniem kopalń – mówił.

List intencyjny o nawiązaniu współpracy przy realizacji programu Geo – Metan podpisali w czwartek w Katowicach przedstawiciele czterech spółek, to Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa i Tauron Polska Energia.

Katowice Geo-Metan: PGNiG, PGG, JSW i Tauron będą współpraco...

W przedsięwzięcie włączyły się także dwie spółki górnicze JSW oraz PGG. – Kopalnie PGG od wielu lat prowadzą odmetanowanie złóż węgla w ramach realizowanej profilaktyki zwalczania zagrożenia metanowego oraz zapewnienia bezpieczeństwa załogi i prowadzonych robót górniczych. Obecnie pozyskiwany metan wykorzystywany jest jako źródło energii w instalacjach ciepłowniczych oraz kogeneracyjnych dla skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła w silnikach gazowych – wyjaśniał Tomasz Rogala, prezes zarządu PGG. Jak dodał spółka jest zainteresowana wzrostem efektywności odmetanowania poprzez zastosowanie technologii wiercenia otworów kierunkowych, wykonywanych z wyrobisk dołowych nad planowane rejony eksploatacyjne.

– Metan jest niezwykle niebezpiecznym gazem towarzyszącym pokładom węgla kamiennego. Im więcej gazu ujmiemy i wykorzystamy do produkcji energii elektrycznej, tym większe korzyści odniesie z tego środowisko naturalne dzięki ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych do powietrza – podkreślał natomiast Daniel Ozon, prezes zarządu JSW. I dodaje, że spółka stawia na proekologiczne rozwiązania. - Dlatego chcemy maksymalnie zwiększać wykorzystanie metanu w trakcie robót górniczych. W naszej strategii do roku 2030 planujemy szereg inwestycji związanych z jego gospodarczym wykorzystaniem, dzięki którym zwiększymy produkcję energii elektrycznej przez silniki gazowe z obecnych 90 tys. MWh do 490 tys. MWh po roku 2022 – zapowiada.

Koszt realizacji podzielonego na etapy programu Geo – Metan ma wynieść około 300 mln zł.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Horoskop 2018 dla wszystkich znaków zodiaku wróżki z Katowic ZOBACZ

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego NAZWISKA I ZDJĘCIA

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Studniówki 2018 Tak się bawią maturzyści ZOBACZCIE ZDJĘCIA + WIDEO

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego tyDZień

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty