Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice i Poznań to najbrudniejsze miasta w Polsce. Brudno jest na dworcu, w sklepach, bakterie na poręczach

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Sprzątanie dworca w Katowicach w czasie epidemii koronawirusa
Sprzątanie dworca w Katowicach w czasie epidemii koronawirusa Lucyna Nenow / Polska Press
Gdzie to słynne śląskie umiłowanie czystości? Katowice to jedno z najbrudniejszych miast w Polsce, razem z Poznaniem i Gdańskiem. A najczyściej jest w Łodzi. Oto ranking brudnych i czystych miast. Eksperci PSG Polska i CBM z Krakowa policzyli bakterie na dworcach PKP, w galeriach handlowych, na bankomatach, sklepowych wózkach. W pandemii wszyscy deklarują, że powierzchnie są dezynfekowane na bieżąco. Zatem skąd tyle brudu?

Gronkowiec, paciorkowiec kałowy, bakterie, które mogą spowodować sepsę - to tylko niektóre mikroorganizmy, odnalezione na poręczach, klamkach, bankomatach, sklepowych wózkach. Są też pleśń i grzyby. We wszystkich badanych miastach! Katowice mają najczystsze galerie handlowe i sklepowe wózki, za to brudną komunikację publiczną i dworzec. Brrr.

W podsumowaniu z dziesięciu przebadanych miast, Katowice są na miejscu 9., a gorzej jest tylko w Poznaniu. Zaś w samym mieście najgorzej jest na dworcu PKP. Najlepiej - w galeriach handlowych.

Oto lista 10 miast Polski od najczystszego do najbrudniejszego. A także liczba bakterii w poszczególnych miejscach

Najbrudniejsze i najczystsze miasta w Polsce. Raport. Kto go zrobił?

Badanie przeprowadził Zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa. Odbyło się w 10 największych miastach Polski. Polegało na analizie bakteriologicznej 5 wybranych miejsc, z którymi każda osoba ma najczęstszy kontakt każdego dnia. Badania przeprowadzono między listopadem 2020 a grudniem 2020. Wyniki przedstawiono 26 stycznia 2021. Firma PSG Polska zajmuje się usuwaniem zagrożeń biologicznych i chemicznych z pomieszczeń oraz środków transportu.

Badaniom zostały poddane:

  • bankomaty,
  • poręcze w komunikacji miejskiej,
  • wózki w sklepach spożywczych,
  • klamki w galeriach handlowych
  • poręcze na dworcach PKP.

Następnie liczby znalezionych bakterii na wszystkich powierzchniach zostały zsumowane tworząc ranking najczystszych miast w Polsce.

Raport zawiera także ranking najbrudniejszych miejsc w przestrzeni publicznej wraz z identyfikacją wybranych bakterii, które stanowią zagrożenie dla zdrowia lub życia.
Wyniki? Najmniej bakterii jest w galeriach handlowych.

- Pod kątem czystości powierzchni wytypowanych do badania w przestrzeni publicznej, wyniki z galerii handlowych wykazały najmniejszą średnią liczbę 452 bakterii w stosunku do pozostałych. Może to być spowodowane bieżącą dezynfekcją powierzchni wspólnych ze względu na panującą sytuację epidemiczną w Polsce - oceniają eksperci.

W ścisłej czołówce miast, w których znaleziono najmniejszą liczbę bakterii na wózkach sklepowych, znalazły się: Poznań (20 bakterii), Katowice (60 bakterii), i Łódź (180 bakterii).

A komunikacja publiczna, autobusy i tramwaje? Najgorzej jest w Poznaniu (5000 bakterii). Najlepiej w Łodzi - tylko 30 bakterii. Przedostatnią pozycję z wynikiem 2500 bakterii zajęły Wrocław i Katowice.

Teraz kategoria dworce. Liderem jest Białystok - tylko 16 bakterii. Potem - Wrocław - 60 bakterii. Katowice miały bakterii 4000. Gorzej jest tylko w Warszawie i Poznaniu.

- Dworce PKP wypadły najgorzej w rankingu. Może mieć to związek z dużą liczbą osób, które codziennie przemierzają dworce, jak również z niedostateczną ich dezynfekcją - piszą autorzy rankingu najbrudniejszych i najczystszych miast w Polsce.

To właśnie na dworcach badania jakościowe pozwoliły zidentyfikować m. in. Pseudomonas lundensis – bakterię powodującą psucie się żywności oraz bakterie Citrobacter braakii – występującą głównie w moczu. U osób z osłabioną odpornością może nawet powodować sepsę.

Zobacz, jak wygląda dworzec kolejowy w Katowicach od strony placu OMP i Andrzeja:

Tablica nad zejściem do tunelu, wiodącego na perony. Coś przecieka

Dworzec PKP w Katowicach się sypie. Wejście i hala od strony...

Kategoria bankomaty: Największą liczbę bakterii znaleziono w następujących miastach: Katowice (2000 bakterii), Poznań (2500 bakterii) i Warszawa (3000 bakterii). Na niektórych spośród wszystkich przebadanych bankomatów znaleziono pleśń oraz grzyby. Dodatkowe badania jakościowe przeprowadzone na zebranych próbkach pozwoliły zidentyfikować m. in. Enterococcus faecalis – (paciorkowiec kałowy) który jest bakterią wywołującą zakażenia pęcherza moczowego oraz zapalenie cewki moczowej oraz Acinetobacter lwoffii– rodzaj bakterii względnie chorobotwórczej mogącej wywoływać zakażenia szpitalne (zapalenie płuc, skóry, układu moczowego oraz ośrodkowego układu nerwowego). Wchodzi w skład mikroflory fizjologicznej skóry i śluzówki jamy nosowo-gardłowej.

Próbki do badań zostały pobrane w miastach:

  • Krakowie,
  • Warszawie,
  • Łodzi,
  • Bydgoszczy,
  • Białymstoku,
  • Gdańsku,
  • Wrocławiu,
  • Lublinie,
  • Poznaniu,
  • Katowicach.

- Przygotowany raport wyraźnie pokazuje, jak dużym problemem są zanieczyszczone powierzchnie w przestrzeni publicznej. Obecność drobnoustrojów niemal na każdym kroku niesie realne zagrożenie dla ludzi. Ze względu na sytuację epidemiczną na świecie koniecznością stała się częsta dezynfekcja miejsc użytku wspólnego, jak również edukacja z zakresu przestrzegania higieny. Pod mikroskopem znalazły się wymazy z powierzchni z różnych rejonów kraju w celu sprawdzenia, których miejsc powinniśmy się obawiać najbardziej! - podsumowują eksperci PSG Polska i CBM z Krakowa.
Cały raport znajdziecie na stronie PSG Polska
Raport PSG

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera