MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Największe miasta w Śląskiem pod względem liczby ludności. Sprawdź, w których ośrodkach jest najwięcej mieszkańców!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Populacja: 170 457
Populacja: 170 457 Arch.
Największe miasta w Śląskiem pod względem liczby ludności uwzględniono w zestawieniu ogólnopolskim, udostępnionym przez portal polskawliczbach.pl. Ranking przygotowano w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2023 roku. Na ogólnokrajowej liście pierwsze miejsce zajmuje oczywiście Warszawa, a dalej znajdują się Kraków, Wrocław i Łódź. To właśnie w stolicy Polski oraz wymienionych powyżej miastach wojewódzkich odnotowano najwięcej mieszkańców. Co ciekawe, do każdego z tych ośrodków przypisano więcej kobiet niż mężczyzn, przy czym tendencja ta widoczna jest w całym zestawieniu – z wyjątkiem niektórych miast, gdzie liczba mężczyzn jest ta sama co kobiet lub nieznacznie większa. W rankingu ogólnopolskim, uwzględniającym 979 pozycji stolica naszego regionu znajduje się na 11 miejscu i jest pierwszym na liście śląskim ośrodkiem. Kolejne miasto, mieszczące się w naszym regionie znalazło się dwa miejsca dalej w zestawieniu, zaś następne widnieje pod numerem 17. Warto dodać, że w pierwszej rankingowej setce polskich ośrodków znajdziemy dokładnie 24 miasta, znajdujące się w naszym regionie. Sprawdź, w których ośrodkach jest najwięcej mieszkańców!

Liczba mieszkańców miast w skali ogólnopolskiej

Zestawienie ogólnokrajowe, w jakim uwzględniono miasta z największą liczbą ludności oparto o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2023 roku. W rankingu, przygotowanym i opublikowanym przez serwis polskawliczbach.pl najwięcej mieszkańców odnotowano wówczas w Warszawie, gdzie wartość wskaźnika znalazła się na poziomie 1 861 644. Z kolei na przeciwległym biegunie znajduje się Opatowiec w województwie świętokrzyskim, czyli miasto z najmniejszą liczbą ludności, wynoszącą 313. Na drugim miejscu na liście ogólnopolskiej widnieje Kraków z wynikiem 804 237. Trzecia i czwarta pozycja należą kolejno do Wrocławia oraz Łodzi, gdzie populacja to odpowiednio 674 132 oraz 655 279. Warto dodać, że w Polsce dominują małe miasta, w jakich liczba mieszkańców nie przekracza 10 000.

Liczba miast w Polsce ze względu na populację:

  • 1 miasto powyżej 1 000 000 mieszkańców
  • 4 miasta w przedziale 500 000 do 999 999 mieszkańców
  • 8 miast w przedziale 200 000 do 499 999 mieszkańców
  • 24 miasta w przedziale 100 000 do 199 999 mieszkańców
  • 69 miast w przedziale 40 000 do 99 999 mieszkańców
  • 103 miasta w przedziale 20 000 do 39 999 mieszkańców
  • 177 miast w przedziale 10 000 do 19 999 mieszkańców
  • 627 miast poniżej 10 000 mieszkańców

Katowice tuż za pierwszą dziesiątką w rankingu ogólnokrajowym

Zgodnie z danymi, udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny stolica naszego regionu zajmuje 11 pozycję w zestawieniu ogólnopolskim, zawierającym dane o liczbie mieszkańców w poszczególnych miastach i jest równocześnie pierwszym śląskim ośrodkiem w tym ogólnokrajowym rankingu. W otwierającej listę setce polskich miast znajdziemy w sumie 24 ośrodki, znajdujące się w naszym regionie. Kolejne po Katowicach miasto w Śląskiem znalazło się dwa miejsca dalej w zestawieniu, zaś następne widnieje pod numerem 17. Wśród ośrodków, reprezentujących nasze województwo w pierwszej rankingowej setce można dostrzec między innymi Częstochowę, Gliwice, Sosnowiec, Rybnik, Bielsko-Białą czy Bytom. Warto też wspomnieć, że różnica pomiędzy wskaźnikami, przypisanymi zajmującej czołowe miejsce w ogólnopolskim rankingu Warszawie i pierwszemu na tej samej liście śląskiemu miastu – Katowicom – wynosi 1 582 525. Z kolei różnica pomiędzy liczbą mieszkańców w stolicy naszego regionu a następnym na liście śląskim miastem to 72 002.

W załączonej galerii prezentujemy dwadzieścia miast w Śląskiem z największą liczbą ludności. Sprawdź, gdzie w Śląskiem odnotowano najwięcej mieszkańców!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera