MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zarobki prezydentów miast w woj. śląskim. Na podstawie oświadczeń majątkowych zobacz, jakiej wysokości dochody uzyskali w 2022 roku!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zarobki prezydentów miast w województwie śląskim to nie tylko dochody, uzyskane z racji zatrudnienia w urzędach miast w ramach pełnionych przez nich stanowisk. Większość otrzymuje również dodatkowe środki, pochodzące z innych źródeł. Przyczyniają się do tego między innymi ich członkostwo w radach nadzorczych bądź zarządach spółek, wynajem nieruchomości czy emerytura. W oświadczeniach majątkowych za 2022 rok prezydenci miast w naszym regionie uwzględnili ponadto zasoby finansowe, zgromadzone w formie papierów wartościowych bądź kart podarunkowych. W przypadku samego wynagrodzenia, przysługującego im za pracę w urzędach miast roczny dochód za 2022 rok przekroczył – mniej lub bardziej – kwotę 200 tysięcy złotych. Wyjątek stanowią zarobki prezydenta Jastrzębia-Zdroju, który z tytułu pełnionej funkcji otrzymał ponad 132 tysiące złotych. Najwięcej natomiast uzyskał prezydent Jaworzna, bowiem jego roczne wynagrodzenie za pracę na tym stanowisku wyniosło ponad 287 tysięcy złotych.

Majątki prezydentów miast w województwie śląskim

Obowiązek corocznego składania oświadczenia majątkowego obejmuje między innymi wszystkich prezydentów miast w Polsce. W kwietniu 2023 roku każdy z nich przekazał dokumenty z aktualnymi danymi do urzędów wojewódzkich, gdzie zostały one poddane wnikliwej analizie, a następnie skierowane do urzędów miejskich. W związku z tym przyjrzeliśmy się sytuacji osób, które stoją na czele ośrodków, znajdujących się na terenie województwa śląskiego. W oświadczeniach majątkowych, prezydenci miast w naszym regionie wykazali między innymi swoje zasoby finansowe w walutach polskiej i zagranicznych, a także wartość środków zainwestowanych w papiery wartościowe czy dochody, uzyskane z tytułów wynagrodzenia, dywidendy, wynajmu nieruchomości, świadczeń typu „500+”, umorzenia udziałów w spółce, dzierżawy powierzchni handlowej, a nawet dochody współmałżonka.

W ostatnich oświadczeniach majątkowych prezydenci miast w Śląskiem uwzględnili również posiadane przez nich nieruchomości – w tym domy, mieszkania, działki budowlane i rolne, garaże, pola rolne, grunty, udziały na przykład w drodze, budynki gospodarcze czy mieszkalno-usługowe – oraz inne elementy majątku, jak chociażby samochody oraz motocykle, a nawet gitara. W dokumentach tych są również wzmianki o prowadzonym gospodarstwie rolnym, członkostwach w zarządach lub radach nadzorczych spółek handlowych oraz spółdzielni. Odnotowano też informacje o zobowiązaniach pieniężnych, wśród których znalazły się kredyty hipoteczne i konsumpcyjne, karty kredytowe, pożyczki gotówkowe oraz zaliczki.

Dochody z urzędów miast przekroczyły kwotę 200 tysięcy złotych

Przeglądając oświadczenia majątkowe prezydentów miast w Śląskiem daje się dostrzec, że ich zarobki to nie tylko dochody, uzyskane z racji zatrudnienia w urzędach miast w ramach pełnionych przez nich stanowisk. Większość otrzymuje bowiem dodatkowe środki, pochodzące z innych źródeł. Przyczyniają się do tego między innymi ich członkostwo w radach nadzorczych bądź zarządach spółek handlowych, wynajem nieruchomości albo ich sprzedaż lub dzierżawa, zatrudnienie w szkołach wyższych, dywidenda czy emerytura. W oświadczeniach majątkowych za 2022 rok prezydenci miast w naszym regionie uwzględnili również zasoby finansowe, zgromadzone w formie papierów wartościowych bądź kart podarunkowych.

W przypadku samego wynagrodzenia, przysługującego im za pracę w urzędach miast roczny dochód za 2022 rok przekroczył – mniej lub bardziej – kwotę 200 tysięcy złotych. Wyjątek stanowią zarobki prezydenta Jastrzębia-Zdroju, który z tytułu pełnionej funkcji otrzymał ponad 132 tysiące złotych. Tuż nad dolną granicą tych kwot znaleźli się również prezydent Raciborza z roczną pensją o wartości ponad 209 tysięcy złotych oraz prezydent Wodzisławia Śląskiego, który uzyskał w 2022 roku ponad 222 tysiące złotych z tytułu zatrudnienia w urzędzie miasta. Najwięcej natomiast otrzymał prezydent Jaworzna, bowiem jego roczne wynagrodzenie za pracę na tym stanowisku wyniosło ponad 287 tysięcy złotych. Wśród tych, którzy zbliżyli się do górnej granicy znaleźli się także prezydent Siemianowic Śląskich i prezydent Chorzowa. Pierwszy z nich zarobił ponad 284 tysiące złotych, zaś drugi ponad 283 tysiące złotych.

Obowiązek składania oświadczeń majątkowych

Składanie oświadczeń majątkowych to obowiązek, obejmujący przede wszystkim pracowników administracji publicznej. Celem wprowadzenia takiej praktyki było przeciwdziałanie korupcji, bowiem dokumenty te są ogólnodostępne dla wszystkich obywateli, którzy dzięki temu mają wgląd w zasoby osób, pełniących między innymi funkcje państwowe, samorządowe czy związane z wymiarem sprawiedliwości oraz obronnością. Pracownicy, obejmujący określone stanowiska co roku stają więc przed koniecznością składania oświadczenia majątkowego, czyli raportowania o aktualnym stanie własnego majątku. Poza informacjami na temat zgromadzonych środków pieniężnych, papierów wartościowych, samochodów, nieruchomości, a także udziałów w spółkach handlowych czy posiadanych w nich akcji, w oświadczeniu majątkowym takiej osoby można znaleźć też zapis o wziętych przez nią zobowiązaniach kredytowych oraz pożyczkach. W dokumencie jest również wzmianka o ewentualnie prowadzonej działalności gospodarczej lub członkostwie w spółdzielni bądź fundacji.

Stanowiska, na których są wymagane oświadczenia majątkowe:

 • posła,
 • senatora,
 • posła do Parlamentu Europejskiego,
 • osoby zajmującej kierownicze stanowisko państwowe
 • ministra,
 • pracownika urzędu państwowego – w tym członka korpusu służby cywilnej – zajmującego stanowisko kierownicze
 • sędziego,
 • prokuratora,
 • referendarza,
 • asesora sądowego,
 • asesora prokuratury,
 • radnego jednostki samorządu terytorialnego (rady miasta, gminy lub powiatu albo sejmiku województwa),
 • kierownika jednostki organizacyjnej jednostki samorządu terytorialnego,
 • pracownika urzędu skarbowego,
 • skarbnika lub sekretarza jednostki samorządu terytorialnego,
 • osoby pełniącej służbę jako żołnierz, policjant, funkcjonariusz ABW, AW, CBA, SKW, SWW, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej,
 • osoby zarządzającej samorządową osobą prawną lub osoby wydającej decyzje administracyjne,
 • pracownika jednoosobowej spółki Skarbu Państwa oraz spółki, w której udział Skarbu Państwa przekracza 50 procent kapitału zakładowego lub 50 procent liczby akcji, zajmującej stanowisko: prezesa, wiceprezesa czy członka zarządu,
 • pracownika przedsiębiorstwa państwowego, zajmującego stanowisko: dyrektora przedsiębiorstwa, jego zastępcy oraz głównego księgowego,
 • komornika sądowego,
 • pracownika banku państwowego, zajmujący stanowisko: prezesa, wiceprezesa, członka zarządu oraz skarbnika.

W załączonej galerii prezentujemy zarobki prezydentów miast w Śląskiem. Na podstawie oświadczeń majątkowych przekonaj się, jakiej wysokości dochody uzyskali oni w 2022 roku!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera