Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Kiermasz na ulicy Stawowej 13 grudnia, a 20 grudnia - kolędowanie. Po to, by nagłośnić sprawę samotności niepełnosprawnych

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Kiermasz Stowarzyszenia Wspierającego OGA w Katowicach na ulicy Stawowej
Kiermasz Stowarzyszenia Wspierającego OGA w Katowicach na ulicy Stawowej Katarzyna Pachelska
Stowarzyszenie Wspierające OGA ze Świętochowic, zajmujące się sprawami osób niepełnosprawnych intelektualnie w sposób znaczny, organizuje na ulicy Stawowej w Katowicach, tuż przy fontannie z żabą, kiermasz charytatywny różnych produktów, w tym rękodzieło i prezenty świąteczne. Kiermasz potrwa do piątku 13 grudnia. A już w kolejny piątek 20 grudnia odbędzie się wielka impreza świąteczna - uliczne kolędowanie.

Stowarzyszenie Wspierające OGA ze Świętochłowic pracuje na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie w sposób znaczny oraz ich rodzin. Obecnie stowarzyszenie zbiera pieniądze na podnośnik dla Ośrodka Wsparcia - Dzienny Dom Pobytu prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Chorzowie. Na rzecz ośrodka w grudniu na ulicy Stawowej w Katowicach jest organizowany kiermasz. 13 grudnia 2019 r. można tu kupić rękodzieło, wykonane przez rodziców osób niepełnosprawnych, z ich pomocą - np. ozdoby świąteczne. Są też książki, zabawki, a także produkty spożywcze.

Uliczne kolędowanie 20 grudnia 2019

Za to za tydzień, w piątek 20 grudnia o godz. 17, OGA organizuje uliczne kolędowanie połączone z poczęstunkiem oraz dzieleniem
się opłatkiem. Wydarzenie odbędzie się na wolnym powietrzu, na rynku w Katowicach.

Idąc za zeszłorocznym przykładem, gdy wspólne kolędowanie cieszyło się wielkim powodzeniem oraz dużym pozytywnym odzewem mieszkańców, chcemy tegoroczne wydarzenie zrobić z większym rozmachem i oprócz wspólnego śpiewania przygotujemy dla wszystkich uczestników tradycyjny posiłek oraz opłatki - mówi Aleksandra Chromik, prezeska Stowarzyszenia OGA, mama niepełnoprawnej 31-letniej Patrycji.

Dostaniemy 500+, a stracimy 600 zł - mówi Aleksandra Chromik, mama niepełnosprawnej dorosłej Patrycji

- Na integracyjne kolędowanie zaprosimy osoby z niepełnosprawnościami, osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, oraz
mieszkańców Katowic. Zaprosimy również władze miasta oraz reprezentantów urzędu wojewódzkiego, a także śląskich artystów i znane osobistości. Do wspólnego kolędowanie z osobami niezdolnymi do samodzielnej egzystencji oraz z niepełnosprawnościami rozmawiamy już np z zespołem muzycznym Oberschlesien, który jest żywo zainteresowany naszą akcją - dodaje Chromik.

Aleksandra Chromik z 32-letnią córką Patrycją, upośledzoną umysłowo w stopniu znacznym.

500 Plus dla niepełnosprawnych to manipulacja. Żądam eutanaz...

Chcemy tym wydarzeniem nagłośnić problem osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznymi głębokim, zwrócić uwagę na osamotnienie ich rodzin oraz wyizolowanie ze społeczeństwa. Chcemy integracji takich osób ze zdrowym społeczeństwem - mówi Aleksandra Chromik.

Niestety, Urząd Miasta Katowice odmówił Stowarzyszeniu OGA grantu na organizację kolędowania, który złożono w listopadzie. Zostało odrzucone z powodu jednego małego błędu w druku.

Ośrodek w Chorzowie

Ośrodek Wsparcia – Dzienny Dom Pobytu w Chorzowie jest placówką prowadzoną przez chorzowskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Ośrodek przeznaczony jest dla podopiecznych powyżej 24 roku życia, niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu znacznym i głębokim. To pierwsza tego typu placówka w mieście, która oferuje usługi dla tej grupy potrzebujących – obecnie dla 38 osób.
Zadaniem i celem Ośrodka jest zapewnienie pobytu, opieki i pielęgnacji, rehabilitacji oraz aktywizacji niepełnosprawnych. Podopieczni mają możliwość korzystania z odpowiedniej, indywidualnie dopasowanej terapii, rehabilitacji, masażu. Codziennie biorą udział w zajęciach plastycznych, sportowych i innych, które wiele ich uczą oraz dają możliwość rozwoju. Ponadto organizowane są wycieczki, imprezy i czas wolny (wspólne grille, oglądanie filmów, święta okolicznościowe, imprezy organizowane przez Miasto i Stowarzyszenie), które otwierają niepełnosprawnych na społeczeństwo oraz integrują ich. Ośrodek zapewnia również ogromne wsparcie dla rodziców podopiecznych – odciąża ich od bardzo trudnej, całodziennej opieki nad niepełnosprawnym, zapewnia też wsparcie psychologiczne.

Nie przegapcie

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera