MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święta Wielkanocne w katowickim Areszcie Śledczym - osadzone występują w spektaklu teatralnym na podstawie rozważań księdza Dolindo Ruotolo

Ignacy Krzemiński
Ignacy Krzemiński
Scenariusz do spektaklu na podstawie rozważań księdza Dolindo Rutuolo napisała porucznik Anna Więcek-Wąglorz
Scenariusz do spektaklu na podstawie rozważań księdza Dolindo Rutuolo napisała porucznik Anna Więcek-Wąglorz fot Katarzyna D’Antoni
Dla osadzonych świąteczny czas bywa szczególnie trudny, rodzinny charakter Świąt Wielkanocnych wykorzystywany jest przez Służbę Więzienną do celów resocjalizacyjnych. W tym celu organizowany jest czas osobom pozbawionym wolności, angażując je np. do wystawienia wielkanocnej sztuki teatralnej.

Święta Wielkanocne mają również wymiar rodzinny, to czas miłości do bliźniego i wybaczania. Dotyczy to również osób, które zostały pozbawione wolności. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak święta obchodzone są w Areszcie Śledczym w Katowicach przy ul. Mikołowskiej 10.

Święta o charakterze rodzinnym

Okres świąteczny to szczególnie trudny czas dla osób osadzonych i ich rodzin dlatego Służbie Więziennej wręcz zależy na tym, aby aresztowane kobiety miały kontakt z bliskimi. Dostrzegają w rodzinnych relacjach ożywczy i budujący potencjał resocjalizacyjny.

- Integracja oraz kształtowanie pozytywnych postaw względem bliskich i społeczeństwa to ważny element resocjalizacji, która jest jednym z naszych najważniejszych zadań realizowanych na co dzień - tłumaczy Daria Czajka, porucznik inspektor ds. organizacyjno-prawnych Aresztu Śledczego w Katowicach.

Aby wypełnić okres zarówno przedświąteczny, jak i świąteczny, osadzone angażowane są w wydarzenia, które choćby na chwilę są w stanie oderwać je od rutyny życia w zamknięciu.

- W Areszcie Śledczym w Katowicach organizowane są wydarzenia związane z poszczególnymi świętami. Dni te zdecydowanie odbiegają od codzienności więziennej. Przy okazji tych świąt organizowane są spotkania osadzonych z bliskimi w ramach programów integracji rodzin, podczas których przygotowywane są zwłaszcza atrakcje dla dzieci osób skazanych: animacje, gry i zabawy, zajęcia sprzyjające wspólnej zabawie oraz spędzaniu czasu w miłej, rodzinnej atmosferze – dodaje Daria Czajka.

Tradycją stało się, że w okresie poprzedzającym Wielkanoc skazane kobiety prezentują spektakl słowno-muzyczny pt. „Dotknąć Tajemnicy”.

Kopalnia wartości - resocjalizacja poprzez zaangażowanie

Scenariusz do spektaklu na podstawie rozważań księdza Dolindo Ruotolo napisała porucznik Anna Więcek-Wąglorz – wychowawczyni, która na co dzień łączy pracę w oddziale półotwartym, realizując programy resocjalizacyjne. Widowisko zawiera elementy tradycyjnego nabożeństwa Drogi Krzyżowej z wykorzystaniem techniki teatru cieni i współczesnych mediów.

Na potrzeby spektaklu wychowawczyni stworzyła całą scenografię przedstawienia, natomiast płótna, oświetlenie i dekoracja zostały przygotowane przez kobiety, które biorą udział w przedstawieniu. Rekwizyty są wykonywane w warsztacie remontowym przez skazanych mężczyzn pod nadzorem funkcjonariuszy.
Autorem obrazów wykorzystanych w przedstawieniu - portretu Jezusa oraz tryptyku przedstawiającego pejzaże Jerozolimy - jest funkcjonariusz działu ochrony, znany w świecie artystycznym malarz, starszy szeregowy Tomasz Masionek.

Wszystkie wykonane prace odbyły się w ramach programu resocjalizacyjnego „Kopalnia Wartości”, który od lat jest realizowany w katowickim areszcie.

- Spektakl został wystawiony trzykrotnie dla skazanych kobiet. Odbiór był bardzo emocjonalny. Dla każdej z kobiet udział w tym wydarzeniu miał inny wymiar, tak, jak ma to miejsce w przeżywaniu Świąt Wielkanocnych. Jest to czas, w którym przywiązanie do rodziny, wartości, tradycji nabiera całkowicie nowego znaczenia i skłania do głębokich refleksji - opowiada podporucznik Katarzyna D’Antoni.

W tym roku 26 marca 2024 po raz pierwszy spektakl „Dotknąć Tajemnicy” został wystawiony poza murami Aresztu Śledczego w Katowicach – w Domu Seniora Herbaciane Popołudnie w Mikołowie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera