Katowice: Letni Ogród Teatralny przez osiem weekendów wakacji. Start już w sobotę 6 lipca PROGRAM LOT-u

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Letni Ogród Teatralny 2019:Kto nie ma, nie płaci - Teatr Korez, Katowice Materiały prasowe
21. edycja Letniego Ogrodu Teatralnego odbędzie się od 6 lipca do 31 sierpnia 2019. W czasie ośmiu wakacyjnych weekendów w podcieniach budynku Katowice Miasto Ogrodów będzie można obejrzeć aż 22 spektakle, koncerty, występy kabaretów oraz jeden benefis. LOT odbywa się pod patronatem Dziennika Zachodniego. PROGRAM LETNIEGO OGRODU TEATRALNEGO 2019

Wakacje w mieście potrafią być męczące, ale na szczęście co roku jest impreza, która sprawia, że upalne Katowice da się lubić. Mowa o Letnim Ogrodzie Teatralnym, organizowanym od 20 lat przez Teatr Korez oraz miasto Katowice.

Ryzykowna forsa na początek

W tym roku odbędzie się 21. edycja LOT-u. Na plakatach promuje ją żółto-zielony robak, który w zamyśle organizatorów ma być skarabeuszem. Mamy nadzieję, że to nie kleszcz...

Letni Ogród Teatralny 2019 wystartuje w sobotę 6 lipca komedią Raya Cooneya "Ryzykowna forsa" w wykonaniu Teatru Bagatela z Krakowa. Co weekend przez całe wakacje będą się odbywać spektakle w soboty o godz. 21 (dla dorosłych, obowiązują bilety) i w niedziele o godz. 15 (Letnia Grządka Teatralna dla dzieci, wstęp wolny). Dodatkowo w niektóre niedziele o godz. 20 czekają nas dodatkowe atrakcje. Wszystkie spektakle odbywają się w podcieniach budynku Katowice Miasto Ogrodów (Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 2).

Potańcówki po koncertach

- W tym roku będzie oczywiście wiele spektakli lekkich i przyjemnych, ale zapewnimy naszym drogim widzom też kilka takich, które skłaniają do refleksji - mówi Mirosław Neinert, dyrektor artystyczny Letniego Ogrodu Teatralnego. - Cieszymy się, że LOT działa już ponad 20 lat, i dzieci, które przychodziły na nasze grządkowe spektakle kilkanaście lat temu dziś są już odbiorcami dorosłego LOT-u. Mamy nadzieję, że udało się nam je przekonać do teatru - dodaje Neinert.

- Nowością w tym roku będą potańcówki, które zaplanowaliśmy m.in. po koncercie zespołu Rube Świnie 14 lipca - mówi Agnieszka Rybicka, dyrektor organizacyjny Letniego Ogrodu Teatralnego. - Oczywiście potańcówki były już na LOCIE, ale raczej spontaniczne. Teraz będą już oficjalnie zaaranżowane. Zapraszamy wszystkich do tańca! - dodaje.

Benefis Jacka Łapota z Arturem Andrusem w roli prowadzącego

Jak co roku nie zabraknie też występów kabaretowych - już w pierwszy weekend LOT-u, w niedzielę 7 lipca, wystąpi uwielbiany przez publiczność LOT-u kabaret Hrabi. Muzycznie też nie będzie nudy, bo 28 lipca zagra zespół Hańba!, 11 sierpnia - zespół Voo Voo, a 25 sierpnia wystąpi Jaromir Nohavica.

Na koniec LOT-u 2019 jak zwykle zaplanowano benefis. Tym razem będzie go świętować Jacek Łapot, znany satyryk i artysta kabaretowy. Z okazji 40-lecia jego pracy artystycznej na scenie pojawią się też Kabaret Długi, Kałasznikof, KaŁaMaSz, Kaczki z Nowej Paczki. Gościem honorowym będzie Artur Andrus.

PROGRAM 21. LETNIEGO OGRODU TEATRALNEGO:

6 lipca (sobota), godz. 21:00
RYZYKOWNA FORSA
Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Kraków

Mayday bawi Was do łez? Dajcie więc szansę Michaelowi, synowi jego autora, Raya Cooneya!
Dowiecie się, jak żyć na koszt opieki społecznej, osiągając rocznie dochód 25 000 funtów (bez podatku). Wymaga to sporej kreatywności i żelaznych nerwów, ale dopóki na waszym progu nie stanie kontrola z urzędu – co przydarza się bohaterowi Ryzykownej forsy – zapewnia względny spokój. A jeśli jeszcze nadciąga kontrola kontroli, a żona bierze was za transwestytę, cóż...
Zgodnie z receptą ojca, Cooney nie szukał intrygi komediowej czy zabawnej, więc jego farsa opowiada o bezrobotnym Ericu Swanie i o przypadku, który pchnął go na drogę oszustwa. Czy nasz bohater zostanie zdemaskowany i ukarany? Zobaczcie sami.

tekst: Ray Cooney
przekład: Elżbieta Woźniak
reżyseria: Paweł Pitera
występują: Aleksandra Chapko/Natalia Hodurek, Izabela Kubrak, Katarzyna Litwin, Lidia Olszak, Marek Bogucki, Marek Kałużyński, Tomasz Lipiński, Paweł Sanakiewicz, Adam Szarek, Piotr Urbaniak
czas trwania: 135 minut (z jedną przerwą)

cena biletu: 20 złotych

7 lipca (niedziela), godz.15:00
PYZA NA POLSKICH DRÓŻKACH
Teatryle, Poznań

Jeżeli sądzicie, że przedmioty codziennego kuchennego użytku mogą służyć wyłącznie przyrządzaniu potraw, koniecznie musicie obejrzeć to przedstawienie! W rękach naszych aktorek zwyczajny wałek do ciasta, lejek czy forma do pieczenia, całkowicie zmieniają swoją funkcję i stają się postaciami z bajki. Ulepioną przez gospodynię tradycyjną polską kluskę, Pyzę, ogarnia pasja wędrówki. Droga prowadzi przez cały nasz kraj - od Mazowsza po Tatry. Razem z Pyzą spotykamy Młynarza, Króla Popiela i jego myszy, Górali, Krakowianki i wiele innych postaci wyczarowanych z desek do krojenia, ruchomych wycinanek ludowych etc.
Spektakl przybliża dziecku tradycyjne ludowe piosenki m.in.: Gęś wodą, Kukułeczkę, W murowanej piwnicy, oraz tańce: oberki, kujawiaki i krakowiaki.

tekst, reżyseria i wykonanie: Danuta Rej i Mariola Ryl-Krystianowska
czas trwania: 45 minut

wstęp wolny

Zobaczcie zdjęcia:

7 lipca (niedziela), godz. 20:00
WADY I WASZKI
Kabaret Hrabi

Nikt nie jest idealny. Każdy ma jakieś wady. Mniej lub bardziej upierdliwe. Wszystko zależy od tego, po której stronie się jest. MY mamy wady, które dodają nam uroku, czynią nas bardziej interesującymi. Ale ONI mają wady nie do zniesienia.
MY nie jesteśmy leniwi, my tylko dostrzegamy, że fajnie jest leżeć na kanapie. To ONI są leniwi. Tak zwyczajnie, w sposób prosty, upierdliwy. Dlatego MY nie mamy wad, MY mamy WASZKI.

występują: Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys, Tomasz Majer, Łukasz Pietsch

cena biletu: 20 złotych

13 lipca (sobota), godz. 21:00
SKARB GENERAŁA DE GAULLE`A
Teatr dla Dorosłych, Bieruń

Główny wątek oparty został na historycznym fakcie, czyli pobycie De Gaulle’a, wówczas jeszcze w randze kapitana, w Bieruniu w 1919 roku. Późniejszy prezydent Francji stacjonował wówczas w małym śląskim miasteczku wraz z grupą żołnierzy francuskich, mających nadzorować przebieg plebiscytu na Górnym Śląsku. Podobno podczas tej wizyty De Gaulle pozostawił coś w Bieruniu, czego po 45 latach poszukiwać będą dwaj mieszkańcy miasta: Karlik i Ziga Rozmus, którym nie sprzyja jednak komunistyczna władza.
Dynamiczna akcja, znakomite dialogi po śląsku, świetna gra aktorska, muzyka na żywo i oczywiście kilka zaskakujących scen to walory sztuki w wykonaniu aktorów Teatru dla Dorosłych.

tekst: Marcin Melon
reżyseria: Joanna Lorenc
występują: Monika Bulanda, Dagmara Kupczyk, Joanna Lorenc, Celina Rosowska, Bożena Tomala, Mateusz Duraj, Bartłomiej Jarosz, Sławomir Rosowski, Janusz Watoła, Marian Synowiec
oraz dzieci: Zosia Lorenc i Kamil Nyga
czas trwania: 75 minut

cena biletu: 20 złotych

14 lipca (niedziela), godz. 15:00
W 80 DNI DOOKOŁA ŚWIATA
Teatr Moich Marzeń, Chorzów

„Kiedy zależy Ci na czymś, to mocno w to wierz…”
Oto jedna z mądrości życiowych pojawiająca się w naszym nowym musicalu. Niesamowita przygoda Passepartout i Phileasa Fogga to barwne przedstawienie opisujące podróż dookoła świata w 80 dni przeróżnymi środkami transportu. Dżentelmeński zakład pomiędzy głównym bohaterem - Panem Foggiem a towarzyszami rozmów z londyńskiego klubu „Reforma” jest początkiem wyprawy, którą każdy z Was na pewno chciałby przeżyć. Chęć poznania kultury i obyczajów innych narodów drzemie w każdym z nas. Nadszedł czas spełnić te marzenia! Wartka akcja, różnorodność kostiumów wielu postaci, oryginalna scenografia i niepowtarzalna muzyka przenoszą wszystkich widzów w inny wymiar, w którym bardzo liczy się czas...

scenariusz i piosenki: Rafał Gołąbowski
reżyseria: Ewelina Tabaka
występują: Katarzyna Kubicz, Aleksandra Szokiel, Piotr Rybak, Paweł Soduła, Paweł Zaufal
czas trwania: 60 minut

wstęp wolny

14 lipca (niedziela), godz. 20:00
RUBE ŚWINIE - koncert z potańcówką

Duszne, przydrożne karczmy, zatłoczone potańcówki, szalone, kilkudniowe wesela, transowe tańce na podestach zbitych ze starych „dech” - w takim świecie narodziła się i funkcjonowała przez wieki polska muzyka tradycyjna. Zanim profesjonalne, estradowe zespoły na dobre przejęły taniec i śpiew, to one były spoiwem małych społeczności, wyznacznikiem ich odrębności, ale przede wszystkim radością i przyjemnością, z której korzystał każdy.
Kapela Rube Świnie zabierze nas w muzyczną podróż po Górnym Śląsku i nie tylko - przeniesiemy się do czasów sprzed ery radia, które na początku XX wieku odmieniło oblicze wiejskiej muzyki.

Przewodniczką po świecie tańca i muzyki będzie Iga Fedak.

zespół Rube Świnie w składzie: Katarzyna Dudziak - śpiew, baraban, klarnecik
Mateusz Dyszkiewicz - harmonia, eufonium, śpiew
Patryk Śliskowski - klarnet
Andrzej Teofil - akordeon, trąbka, śpiew

cena biletu: 20 złotych

20 lipca (sobota), godz. 21:00
DAMSKI BIZNES
Wrocławski Teatr Komedia, Wrocław

Bohaterki spektaklu postanowiły spełnić największe marzenie życia i z rozmachem próbują znaleźć swoje miejsce w ekscytującym i lukratywnym świecie mody.
Jednak świat pełen bielizny, apaszek, modnych butów a przede wszystkim przystojnych i seksownych modeli staje się zbyt podejrzany dla mężów naszych bohaterek, statecznych zazdrosnych panów. Ci postanawiają więc działać. Nie zdają sobie jednak sprawy, że w osobliwy sposób sami staną się za chwilę częścią zwariowanej rewii strojów i kreacji, której zaczęli się przyglądać w nieoczekiwany dla siebie sposób. Wpadają więc po szyję w zabawne kłopoty i jak to w dobrej farsie, im bardziej próbują się z nich wydobyć, tym bardziej w nie brną…

tekst: Marcia Kash i Doug Hughes
przekład: Elżbieta Woźniak
reżyseria: Wojciech Dąbrowski
występują: Marzena Kopczyńska, Beata Rakowska, Wojciech Dąbrowski, Jan Kochanowski, Łukasz Płoszajski, Mariusz Ochociński, Paweł Okoński/Krzysztof Grębski
czas trwania: 120 minut

cena biletu: 20 złotych

21 lipca (niedziela), godz. 15:00
KIEDY MAMY NIE MA W DOMU
Divaldo PIKI, Pezinok (Słowacja)

Wszystko zaczyna się od wizyty taty na ślubie ukochanej córeczki - Jasminki. Prezentem ślubnym jest oryginalny plecak pełen wspomnień. Są to ważne wspomnienia chwil, które tato przeżył z Nią od momentu narodzin. Trzeba powiedzieć, że nie było to łatwe, zwłaszcza wtedy gdy mamy nie było w domu. Pierwsze kroki, kłopoty z nocnikiem, pierwsze łzy i pokonywanie trudności, aż po pierwszą miłość, wszystko to tato wspomina dowcipnie, ale i z nostalgią. Plecak - prezent ma przypominać Jasmince, że była wspaniałym dzieckiem, a razem z nią starał się być dzieckiem również on - jej tatko.

reżyseria: Katarína Aulitisová
występuje: Ľubomír Piktor
czas trwania: 45 minut

wstęp wolny

27 lipca (sobota), godz. 21:00
WIEDŹMIN. TURBOLECHITA
Teatr Nowy, Kraków

Przed Państwem na scenie pojawi się Wiedźmin, ale nie zwykły wojownik z długimi włosami biegle władający mieczem. Nie. Wreszcie zjawi się ON! Wyczekiwany od pokoleń mesjasz, zbawiciel, superbohater, w którego żyłach płynie prawdziwa polska krew. Janusz. Słowianin. Turbolechita.
To w nim są pokładane wszystkie nadzieje, on jako jedyny wędrując przez krainy istniejące i nieistniejące, spotykający na swojej drodze prawdziwe monstra, osobliwe figury, wynaturzone postaci zrobi porządek i wprowadzi zmianę, dobrą zmianę.
Wiedźmin. Turbolechita to satyra na istniejącą i nieistniejącą rzeczywistość, teatralne zmierzenie się z tożsamością Polaków, skonfrontowanie ze stereotypami, schematami i kompleksami. Ten spektakl to brutalna walka z potworami - tymi, które faktycznie są, które być mogą i tymi, których tak naprawdę nie ma. To rzecz o nas.

tekst: Ziemowit Szczerek
reżyseria: Piotr Sieklucki
występują: Juliusz Chrząstowski, Maciej Ferlak, Krystian Durman, Aleksander Fiałek, Grzegorz Janeczek, Karol Miękina, Piotr Sieklucki, Grzegorz Witek
czas trwania: 90 minut

cena biletu: 20 złotych


28 lipca (niedziela), godz. 15:00
NIE TYLKO O BRZYDKIM KACZĄTKU
Teatr CoNieco, Białystok

Spektakl złożony z czterech baśni Andersena: Brzydkie Kaczątko, Dzielny ołowiany żołnierz, Księżniczka na ziarnku grochu, Świniopas.
Baśnie przedstawione są za pomocą różnych form teatru lalek: kukiełek, marionetek sycylijskich, lalek stolikowych, planszowych i teatru przedmiotu. Opowiadają o sile marzeń, wrażliwości, poświęceniu dla innych, oraz miłości lub jej braku. Wszystkie (a szczególnie Brzydkie kaczątko) są związane z trudnymi doświadczeniami autora, o czym w części narracyjnej wspominają aktorzy.

opracowanie baśni i tekst: Marian Ołdziejewski
występują: Ewa i Marian Ołdziejewscy
czas trwania: 40 minut

wstęp wolny

28 lipca (niedziela), godz. 20:00
1939 - koncert zespołu Hańba!

O wszystkim, co się teraz dzieje - milczę (Józef Wittlin).
Orkiestra zbuntowana jednak nieustannie śpiewa. O płynących okrętach, dla których nie ma miejsc (Władysław Szlengel).
O rycerskich łowach w cieniu alkowy (Zuzanna Ginczanka).
O polskich koloniach i Wyspie Becka (Tadeusz Hollender).
O lnianowłosych praczkach piorących delikatnie biel cieniutką (Ginczanka).
O wojnach, które już się toczą. O wojnach co jutro wybuchną (Wittlin).
Hańba! śpiewa rok '1939'.
Album trzeci, tym razem krótkogrający, orkiestra nagrała wraz z Marcinem Klimczakiem w Mustache Ministry Studio w Warszawie. Do pięciu utworów Ygrekowski zaprojektował pięć okładek, które z pietyzmem wydała Antena Krzyku. Utwory Zuzanny Ginczanki zaśpiewały oraz uzupełniły brzmieniem skrzypiec Basia Songin, Kasia Kapela i i Zosia Zembrzuska, czyli trio Sutari.

cena biletu: 20 złotych

3 sierpnia (sobota), godz. 21:00
TYLKO KONIEC ŚWIATA
Teatr Ludowy, Kraków

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Kiedy idylliczny obraz ożywa dają się słyszeć kłótnie, wzajemne oskarżenia i słowne przepychanki. W Tylko koniec świata młody pisarz wraca do domu po 12 latach nieobecności. Chce zobaczyć matkę, młodszą siostrę, dziś prawie dorosłą, którą pamięta jako małą dziewczynkę, starszego brata i bratową, której nigdy nie widział. Odbija się jednak od ściany wyobrażeń, niedomówień, pretensji. To spotkanie z najbliższymi staje się próbą pokonania własnego mitu, pokazania się takim, jakim jest naprawdę. Ale czy warto walczyć z mitem? Czy może lepiej udawać do samego końca przed światem i przed sobą?

tekst: Jean-Luc Lagarce
przekład i reżyseria: Ewa Rucińska
występują: Weronika Kowalska, Roksana Lewak, Barbara Szałapak, Maciej Namysło, Krystian Pesta (gościnnie)

czas trwania: 60 minut
cena biletu: 20 złotych

4 sierpnia (niedziela), godz. 15:00
ALICJA PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA
Teatr PAPAHEMA, Białystok

Nasi widzowie będą mieli okazję towarzyszyć Alicji w podróży po krainie czystej fantazji. Świat po drugiej stronie lustra zamieszkują niezwykłe postaci, będące wynaturzonym uosobieniem postaw, z którymi dziecko musi nauczyć się konfrontować. Spotkania z nimi zmuszają dziewczynkę do udzielenia sobie odpowiedzi na pytanie „kim jestem?”. Pełen humoru spektakl, operując środkami teatru formy, oddaje niezwykłość świata wykreowanego przez Lewisa Carrolla. Do wizyty po drugiej stronie lustra zachęcamy również dorosłych, dla których będzie ona szansą na powrót do czasów dzieciństwa.

tekst: Lewis Carroll
przekład: Jolanta Kozak
tekst piosenki: Magda Żarnecka
adaptacja i reżyseria: Przemysław Jaszczak
występują: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel
czas trwania: 60 minut

Spektakl rekomendowany dla dzieci od siódmego roku życia.

wstęp wolny

10 sierpnia (sobota), godz. 21:00
DZIEŃ OSIEMDZIESIĄTY PIĄTY
Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych

Spektakl stanowi luźną interpretację opowiadania Ernesta Hemingway’a Stary człowiek i morze. Bazując na oryginalności opowieści o samotności, heroicznym oddaniu sprawie i wielkiej wytrwałości w dążeniu do celu, opowiada nową historię, która rozgrywa się tuż obok nas.
Główny bohater nie mieszka w kubańskiej wiosce, jak u Hemingway’a lecz przebywa w szpitalu. Zapomniany przez rodzinę i najbliższych przyjaciół wyrusza w swój ostatni rejs, w którym towarzyszy mu młody pielęgniarz.
Dzień osiemdziesiąty piąty porusza uniwersalne kwestie, takie jak strach przed śmiercią i nieznanym, podkreślając jednocześnie, jak ważne jest wyzbycie się lęków i dążenie do obranego celu. To międzypokoleniowy obraz relacji, ukazujący jej piękno i szczerość intencji.
Spektakl wykorzystuje różnorodne środki artystycznego wyrazu. Znajdziemy w nim elementy teatru cieni, animację przedmiotu, pantomimę, projekcje multimedialne oraz muzykę generowaną i miksowaną na żywo.

adaptacja i reżyseria: Aga Błaszczak
występują: Paweł Kuźma, Filip Niżyński
czas trwania: 50 minut

cena biletu: 20 złotych

Zobaczcie zdjęcia:

11 sierpnia (niedziela), godz. 15:00
KAJTUŚ CZARODZIEJ
Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych

Kajtuś to najbardziej niespokojny chłopiec na świecie. Nie zgadza się na życie w Biednym Mieście, w którym na dobre zadomowiła się mgła, nuda i szarość. Odwraca się od rówieśników i od całego świata dorosłych. To dla niego obce plemię. Za to świat baśni… to jest to! Zasłyszane od babci historie otwierają jego serce na pragnienie bycia czarodziejem. Nie królem, nie lotnikiem i nie detektywem, tylko właśnie czarodziejem! Pewnego dnia niespokojny chłopiec odkrywa w sobie magiczną moc. Jak wykorzysta daną mu szansę?

scenariusz: Magda Żarnecka
reżyseria: Roksana Miner
występują: Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Paweł Kuźma, Seweryn Mrożkiewicz

Spektakl zrealizowany we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku
czas trwania: 65 minut

wstęp wolny

11 sierpnia (niedziela), godz. 20:00
ZA NIEBAWEM - koncert zespołu Voo Voo

Po spokojnej, klimatycznej płycie 7 Voo Voo wraca z nowym albumem Za niebawem. Premierowy materiał stawia na żywioł, rytm i mocniejsze gitarowe akcenty. Więcej też tym razem odniesień do spraw społecznych i pytań o kondycję człowieka w tych pogmatwanych czasach.
Gościnnie na płycie wystąpiły Natalia i Paulina Przybysz, razem ze swoją mamą Anną. Pojawił się także 27-osobowy perkusyjny zespół szkoły Ritmo Bloco.
Za muzykę i słowa jak zawsze odpowiada Wojciech Waglewski, natomiast miksem i produkcją muzyczną płyty zajął się Piotr EMADE Waglewski. Pierwszym singlem zapowiadającym płytę jest piosenka Się poruszam 1. Powstał do niej teledysk z udziałem Nadii Vadori-Gauthier, francuskiej doktor sztuk performatywnych, która od 2015 roku, po zamachu na redakcję Charlie Hebdo, minutą tańca dziennie wyraża swój sprzeciw wobec przemocy.

zespół Voo Voo w składzie: Michał Bryndal, Piotr Chołody, Karim Martusewicz, Mateusz Pospieszalski, Wojciech Waglewski
cena biletu: 20 złotych

17 sierpnia (sobota), godz. 21:00
KTO NIE MA, NIE PŁACI
Teatr Korez, Katowice

Główna intryga sztuki oscylująca na granicy kryminału opowiada bardzo zabawną historię zbiorowego rabunku supermarketu przez zazwyczaj ułożone i pokorne gospodynie domowe. Piękne i zdesperowane panie, upychają pośpiesznie łupy pod płaszcze. Kradzież się udaje, ale jak na widok ciążowych brzuchów zareagują mężowie? Służby rozpoczynają śledztwo, mężowie ruszają w poszukiwaniu szpitala, a kobiety wypatrują szczęśliwego rozwiązania.
Znakomicie poprowadzona, wartka akcja komedii omyłek, zabawne dialogi i nagromadzenie groteskowych elementów, gwarantują rozrywkę na najwyższym poziomie.

tekst: Dario Fo
przekład: Piotr Bikont, Paweł Lesisz
reżyseria: Hubert Bronicki
występują: Ewa Kubiak, Barbara Lubos, Mirosław Neinert, Piotr Rybak, Dariusz Stach
czas trwania: 90 minut

cena biletu: 20 złotych

18 sierpnia (niedziela), godz. 15:00
KOZIOŁEK MATOŁEK
Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, Bielsko-Biała

A Koziołek wziął tobołek
I wędruje biedaczysko
Po szerokim szukać świecie
Tego co jest bardzo blisko

Spektakl zrealizowany jest w atrakcyjnej dla widza i lubianej przez dzieci konwencji zabawy teatralnej. Wartka akcja, barwne przygody, zabawne sytuacje, humorystyczne zdarzenia, wyborowe aktorstwo i przebojowa muzyka wypełniają spektakl, czyniąc go atrakcyjnym i zapewniając widzom chwile niezapomnianego relaksu.
A Koziołek przemierza świat szukając swego miejsca na ziemi. Odwiedza egzotyczne kraje, przebywa na dworze cesarskim, uczy się chińskiego, zaklina węże na targu w Bombaju, spotyka Indian i oczywiście przeżywa wiele emocjonujących przygód – groźnych, śmiesznych i pouczających. Jak zwykle wychodzi cało z każdej opresji i w chwale wraca do rodzinnego Pacanowa, odnajdując - całkiem blisko - to, co dla niego najlepsze.

na podstawie bajki Kornela Makuszyńskiego
reżyseria: Lucyna Sypniewska
występują: Małgorzata Bulska, Maria Byrska, Katarzyna Pohl, Lucyna Sypniewska, Radosław Sadowski
czas trwania: 60 min

wstęp wolny


24 sierpnia (sobota), godz. 21:00
CUD
Teatr Capitol, Warszawa

Niesamowita noc w Andaluzji! Magiczna zamiana ciał, czyli cud w San Miguel.
Przymusowy pobyt Hubertusa Nowaka w małym hiszpańskim miasteczku, nie jest mu w smak. Awaria samochodu, telefoniczna gorąca linia z prawnikiem w sprawie papierów rozwodowych i perspektywa spędzenia nocy w podrzędnym hotelu niegrzeszącym luksusami. Ale… to nie koniec nieprzyjemnych zdarzeń, które tego dnia spadną na głowę producenta desek klozetowych. Gdy pogodzony z niesprzyjającym mu losem, zmęczony Hubertus szykuje się do snu, niefortunny bieg wypadków rozkręca się na dobre. W jego pokoju zjawia się młoda studentka. W całym San Miguel pokoi brak, więc strudzona podróżniczka rozpoczyna noclegowe negocjacje. Nie chcąc okazać się potworem, Nowak lituje się nad biedną dziewczyną. W końcu to tylko jedna noc. Obydwoje nie przeczuwają nawet, że będzie to noc pełna cudów…

tekst: Lars Albaum, Dietmar Jacobs
przekład: Izabela Rozhin
reżyseria: Andrzej Rozhin
występują: Hanna Śleszyńska, Magdalena Wróbel, Bogdan Kalus, Sylwester Maciejewski, Igor Obłoza
czas trwania: ok. 140 minut (z jedną przerwą)

cena biletu: 20 złotych

Nie przegapcie

25 sierpnia (niedziela), godz. 15:00
KUKURYKU NA PATYKU, CZYLI O DWÓCH TAKICH
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Katowice

Sztuka o perypetiach dwójki przyjaciół, w których przewidywalny dotąd świat wkracza nagle „ten trzeci”, niesie mądre przesłanie i bardzo ważną, szczególnie w dzisiejszych czasach, przestrogę.
Codzienne życie przemądrzałego Dezyderiusza i zdominowanego przez niego Kminka toczy się wokół dwu kolorowych skrzyń, skrywających różne „skarby” i nabierających poprzez zabawę magicznych właściwości. To przestrzeń wspólnych psot i przekomarzanek, ale też niejednej kłótni, ciągłego boczenia się na siebie i godzenia. Kiedy pewnego dnia pojawia się Dobosz z imponującym bębnem, bardzo szybko odkrywa słabostki nowo poznanych kolegów; bez większego trudu udaje mu się ich poróżnić, wykorzystać naiwność i w końcu obu „wyprowadzić w pole”.
Mądry i równocześnie bardzo zabawny, pełen absurdalnego humoru tekst zrealizowany został przede wszystkim w planie aktorskim, choć inscenizacja wykorzystuje też elementy teatru lalek.

tekst: Paul Maar
przekład: Aleksander Berlin
tekst piosenki: Anna Borowa
reżyseria: Lucyna Sypniewska
występują: Marta Popławska, Aleksandra Zawalska, Dawid Kobiela
czas trwania: 60 minut

wstęp wolny

25 sierpnia (niedziela), godz. 20:00
KONCERT JAROMIRA NOHAVICY

Jaromir Nohavica jest znany i kochany tak samo w Polsce, jak i w swojej ojczyźnie. Podczas koncertów czeskiego barda wielotysięczne widownie zapełniają się do ostatniego miejsca.
Nohavica należy do pieśniarzy, wokół których wytwarza się urzekające misterium. Brawurowo porusza się między folkiem a folklorem, jest prawdziwym bardem swojego regionu. Opowiada o życiu i śmierci, ale przede wszystkim o tym, co pomiędzy: o miłości, cierpieniu, rozterkach i obawach współczesnego człowieka, o pięknie otaczającego nas świata, drobnych radościach i wielkich pasjach. Bardzo dobrze zna język polski i swoje koncerty w Polsce prowadzi po polsku. Nagrał kilkanaście płyt. Najnowsza zatytułowana jest Poruba - to nazwa ostrawskiej dzielnicy, z którą łączy go wiele wspomnień i gdzie wszystko się w jego życiu zaczęło: pierwsze miłości, przyjaźnie, znajomości, ale także awantury i szykany. Dwie piosenki z płyty (Czarna dziura i Empire State) cieszyły się wielką popularnością słuchaczy radiowej Trójki zajmując wysokie miejsca na Liście Przebojów. Utworów z ostatniej płyty z pewnością nie zabraknie podczas koncertu.

na scenie: Jaromir Nohavica
oraz muzycy: Robert Kuśmierski - akordeon, fortepian
Pavel Planka - instrumenty perkusyjne

cena biletu: 60 złotych


31 sierpnia (sobota), godz. 21:00
BENEFIS JACKA ŁAPOTA - 40 LAT PRACY ARTYSTYCZNEJ

Odkąd włoski satyryk Dario Fo i bard Bob Dylan zostali laureatami Literackiej Nagrody Nobla - kwestią czasu była jakaś spektakularna nagroda dla Jacka Łapota - satyryka, artysty kabaretowego, tekściarza i komika. 31 sierpnia podczas Letniego Ogrodu Teatralnego rozpoczyna się kampania promocyjna Łapota do nagrody Grammy i Oscara jednocześnie. Nie wiemy, czy gościem wspierającym będzie Wołodymyr Zełenski - komik, prezydent Ukrainy... Wiemy, że szefem kampanii został Artur Andrus
„Nie pytaj, co rząd może zrobić dla Ciebie. Pomyśl, co ty możesz zrobić dla Łapota!”

wystąpią m. in. kabarety: Długi, Kałasznikof, KaŁaMaSz, Kaczki z Nowej Paczki.
Gość honorowy: Artur Andrus.

cena biletu: 25 złotych

Zobaczcie koniecznie

Porywacze ze Śląska złapani po 17 latach

Marsz Równości w Częstochowie zablokowany

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3