Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice na zdjęciach międzywojennych robią wrażenie. Powstają kamienice, gmachy użyteczności publicznej i lotnisko. Poznajecie te miejsca?

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wyglądają Katowice na fotografiach w czasie 20-lecia międzywojennego Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądają Katowice na fotografiach w czasie 20-lecia międzywojennego Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE NAC
Katowice i ich architektura potrafią zadziwić. Nie jest to co prawda miasto z tradycjami wielowiekowymi, ale charakterystyczne budynki, place, miejsca przetrwały często do dziś. Archiwalne zdjęcia Katowic z Narodowego Archiwum Cyfrowego pokazują prawdziwe oblicze miasta w okresie międzywojennym. Wielu budynków już nie ma.

Katowice między wojnami na zdjęciach

Dokładnie widać to na zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego, które pokazują, jak Katowice wyglądały w 20-leciu międzywojennym. Czarno-białe fotografie oddają dokładnie klimat, panujący na ulicach, wśród kamienic. Widać na nich między innymi ówczesne samochody, plac Miarki, ulicę Wojewódzką, ulicę Młynarską, ulicę Warszawską, budynek teatru. Ciekawie prezentuje się także plac Andrzeja, widok na ulicę Mickiewicza oraz park Kościuszki, a także charakterystyczna kamienica przy ulicy Słowackiego.

ZOBACZCIE ARCHIWALNE ZDJĘCIA KATOWIC

Lata międzywojenne były dla Katowic okresem intensywnego rozwoju. Z prowincjonalnego ośrodka przemysłowego Prus stały się największym centrum gospodarczym w Polsce, stolicą najbogatszego regionu. W 1924 roku były siedzibą aż 53 banków, ośmiu zagranicznych przedstawicielstw dyplomatycznych, kilku międzynarodowych koncernów.

Wraz z przypływem kapitału wzrastały nowe obiekty infrastruktury miejskiej, dzielnice (rozbudowywano głównie południową część miasta - od torów kolejowych do Brynowa, Muchowca), powstawały luksusowe na owe czasy osiedla willowe i monumentalne budowle sakralne. Połączenia z Warszawą zapewniało między innymi oddane do użytku w 1927 roku lotnisko.

Reprezentacyjny budynek Sejmu Śląskiego i Urzędu Wojewódzkiego wzniesiony został w latach 1926-1929. W pobliżu stanęły: gmach Urzędów Niezespolonych (dziś zajmowany przez Uniwersytet Śląski) oraz Muzeum Śląskie (rozebrane przez hitlerowców).

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera