Nowe organy NOSPR
Instrument został zbudowany przez słoweńską firmę Škrabl w porozumieniu z architektem siedziby NOSPR – Tomaszem Koniorem oraz prof. Julianem Gembalskim.
- To wielkie święto, że ukończyliśmy tak wielką i nietypową inwestycję, w której trochę szaleństwa musiało być. Ale to szaleństwo rozpoczęło, gdy projektowano ten budynek. Już w fazie projektowej pojawił się pomysł, że ten instrument musi powstać. W takich salach koncertowych na całym świecie zawsze znajdują się organy. Już przy projektowaniu budynku przewidziano odpowiednie miejsce - powiedział profesor Julian Gembalski, organista i organolog, były rektor Akademii Muzycznej w Katowicach, który jest autorem koncepcji organów NOSPR, pełniącym rolę eksperta w całym projekcie.
Monumentalne organy piszczałkowe złożone są z ponad miliona części. Instrument posiada 105 głosów i dwa stoły gry – stacjonarny o 4 klawiaturach i mobilny z 5 klawiaturami.
- Wielki Jan Sebastian Bach ponoć przewędrował pieszo ponad 250 kilometrów, z Arnstadt do Lubeki, żeby usłyszeć największego organistę swoich czasów – Dietricha Buxtehudego. Jestem przekonana, że nasz nowy instrument będzie równie silnym magnesem, co ten, na którym grał mistrz z Lubeki. Spodziewamy się spragnionych muzycznych wrażeń gości z całego świata, którzy będą chcieli poznać nasze organy i orkiestrę NOSPR. Jestem przekonana, że Katowice ich oczarują, zwłaszcza, że w przeciwieństwie do Bacha nie muszą wędrować na piechotę – stwierdziła Ewa Bogusz-Moore, dyrektor NOSPR.
13 metrów wysokości
Już same wymiary zewnętrzne organów robią wrażenie. Mierzą one 13 metrów wysokości, są szerokie na 9 metrów, głębokie na 6 metrów, co oznacza, że mają objętość porównywalną do domu piętrowego o powierzchni ponad 150 m2.
Organy dla NOSPR zbudowane są w stylu francuskiego symfonizmu i nawiązują do najlepszych europejskich tradycji organmistrzowskich.
Znajduje się w nich wiele rozwiązań inspirowanych legendarnymi instrumentami z katedr w Rouen czy paryskiej Notre Dame, a także osiągnięciami romantycznego budownictwa niemieckiego. Jednocześnie w katowickich organach zastosowano nowoczesne systemy elektromagnetyczne, elektroniczne i światłowodowe wprowadzające nobliwy instrument do świata najnowszych technologii.
13 stycznia inauguracja
Piątek, 13 stycznia wcale nie będzie pechowy. Wręcz przeciwnie. Wtedy będziemy mogli usłyszeć nowe organy NOSPR w pełnej okazałości w trakcie koncertu Inauguracyjnego.
Maestro Esa-Pekka Salonen – na wspólne zamówienie NOSPR, Berlińskich Filharmoników, Orkiestry Radia Fińskiego, Filharmonii Paryskiej, Los Angeles Philharmonic oraz NDR Elbphilharmonie w Hamburgu – skomponował Sinfonię concertante na organy i orkiestrę.
Prawykonanie dzieła zainauguruje nowe organy w Katowicach. Partię solową wykona jedna z najbardziej rozchwytywanych artystek sceny muzyki klasycznej, pochodząca z Łotwy Iveta Apkalna.
Nie przeocz
- Modne paznokcie na 2023 rok. Wiemy, co będzie na topie! TOP wzory na paznokcie
- Tajemnice Śląska. W jedną noc wyburzyli pałac w centrum Katowic. Dlaczego?
- Odważny kalendarz lekarek i lekarzy ze Śląska - pozują prawie NAGO. Zobaczcie ZDJĘCIA
- EXPOGołębie 2023 w Katowicach. Zobacz zdjęcia z wielkiej imprezy dla gołębiarzy
Zobacz także
Musisz to wiedzieć

Gdyńska Arka postawiła się Treflowi Sopot
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?