Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Katowice. Od wtorku można zgłaszać projekty do realizacji w ramach IX edycji Budżetu Obywatelskiego

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Plac zabaw na os. Paderewskiego, który powstał w ramach wcześniejszych edycji Budżetu Obywatelskiego.
Plac zabaw na os. Paderewskiego, który powstał w ramach wcześniejszych edycji Budżetu Obywatelskiego. UM Katowice/Radosław Kaźmierczak
Po raz dziewiąty mieszkanki i mieszkańcy Katowic zdecydują o tym, na co wydana zostanie część pieniędzy z budżetu miasta. W tym roku na realizację projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego przeznaczonych zostanie ponad 20 mln zł, z czego 15 mln stanowi pulę na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe, 2 mln to kwota na utrzymanie, a 3 mln zabezpieczone zostały na Zielony Budżet miasta. Pomysły na inwestycje oraz zadania można zgłaszać do poniedziałku 16 maja.

Nabór wniosków do realizacji w IX edycji BO rozpocznie się tuż po świętach wielkanocnych, czyli we wtorek 19 kwietnia. Wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać projekty zadań publicznych o charakterze lokalnym oraz ogólnomiejskim. Propozycje można zgłaszać na kilka sposobów: korzystając z internetowego generatora, wysyłając wniosek drogą mailową, za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej Urzędu Miasta lub osobiście w Punkcie Konsultacyjnym BO znajdującym się w budynku UM, Rynek 13, w pokoju 205.

Największa pula środków do wykorzystania w ramach IX edycji BO na zadania ogólnomiejskie, ze względu na liczbę zameldowanych osób, przypadła Ligocie i Panewnikom – 1 milion złotych. Prawie 880 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na projekty ze Śródmieścia, a 820 tysięcy złotych na propozycje z Osiedla Tysiąclecia. Niewiele mniej, bo 815 tysięcy złotych, trafi do dyspozycji Piotrowic i Ochojca.

Każda uprawniona osoba może zgłosić do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego dowolną liczbę projektów zadań publicznych o charakterze lokalnym i ogólnomiejskim. Każdy z nich wymaga złożenia odrębnego formularza zgłoszeniowego. Osoby, które nie mają ukończonych 16 lat swoje propozycje mogą zgłaszać przy wsparciu rodzica lub opiekuna prawnego.

Nie przeocz

Projekt zadania publicznego o charakterze ogólnomiejskim może być zgłoszony pod warunkiem uzyskania poparcia wyrażonego przez co najmniej 50 innych mieszkańców lub mieszkanek miasta Katowice. Każda osoba uprawniona do udziału może poprzeć więcej niż jeden projekt zadania zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego.

Najważniejszą zmianą pojawiającą się w regulaminie tegorocznej edycji jest usunięcie zapisu dotyczącego zadań o charakterze festynowym, festiwalowym oraz koncertów, które do tej pory mogły być realizowane tylko w ciągu jednego lub dwóch dni, z ograniczeniem finansowym – kolejno do 15 tys. i do 25 tys. złotych.

– Wykreślenie tego zapisu daje wnioskodawcom większe możliwości realizacji swoich pomysłów w zakresie projektów integracyjnych, czy też kulturalnych – wyjaśnia Justyna Buchalik, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej – Ponadto, ze względu na wysokie koszty wykonania i późniejszego utrzymania, propozycje zadań takich jak np. budowa tężni, sztucznych lodowisk czy wodnych placów zabaw będą oceniane negatywnie. Dlatego też już kilka lat temu wprowadziliśmy do wniosków pozycję dotyczącą kosztów utrzymania projektów. Miała ona charakter edukacyjny. Zależy nam na tym, by mieszkańcy wiedzieli, że każda nowa inwestycja w mieście wiąże się z późniejszymi kosztami jej utrzymania – dodaje naczelnik.

W przypadku tężni solankowej w parku Zadole jest to kwota ponad 100 tys. złotych rocznie, utrzymanie lodowiska Murcki kosztuje ponad 800 tys. złotych, a zapewnienie funkcjonowania tylko jednego wodnego placu zabaw to prawie 400 tys. złotych. W ramach katowickiego BO powstały dwa wodne place zabaw, a łącznie w mieście działają cztery takie obiekty.

Zgłoszone pomysły przejdą weryfikację formalną do 30 maja, a następnie merytoryczną do 16 sierpnia. O tym, które projekty zostaną wybrane do realizacji zadecyduje głosowanie odbywające się między 10 a 23 września. Zwycięskie projekty IX edycji Budżetu Obywatelskiego zostaną uwzględnione w uchwale budżetowej miasta Katowice na kolejny rok.

- Do tej pory do realizacji wybrano prawie 1000 projektów, z których ponad 840 o łącznej wartości około 119 milionów złotych już zostało zrealizowanych – podsumowuje Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W tym roku do użytku oddane zostaną nowe inwestycje, takie jak ścieżki rowerowe, place zabaw, boiska, wybiegi dla psów czy infrastruktura poprawiająca bezpieczeństwo. Budżet Obywatelski to świetne narzędzie do wprowadzania realnych zmian, z którego katowiczanie sprawnie korzystają – dodaje prezydent.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera