Katowice: ścieżka rowerowa wzdłuż Chorzowskiej otwarta. Będą...

  Katowice: ścieżka rowerowa wzdłuż Chorzowskiej otwarta. Będą kolejne. Gdzie? [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowa ścieżka rowerowa wzdłuż Chorzowskiej w Katowicach
  1/6
  przejdź do galerii

  Nowa ścieżka rowerowa wzdłuż Chorzowskiej w Katowicach ©LOTA

  W czwartek w Katowicach otwarto nową ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Chorzowskiej. Jej budowa pochłonęła ponad 600 tys. zł. Przy tej okazji przedstawiciele miasta zapowiedzieli, że do końca września tego roku w mieście przybędzie jeszcze kilkanaście kilometrów nowych dróg.
  Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Chorzowskiej trwała przez ostatnie tygodnie. Realizowana była w dwóch etapach, na odcinku od skrzyżowania z Dębową do skrzyżowania z ul. Złotą oraz na odcinku od skrzyżowania z ul. Złotą aż do wejścia do Parku Śląskiego. Pierwszy z odcinków ma około 470 metrów długości i kosztował 449 tys zł, drugi jest długi na 490 metrów i kosztował ok. 281 tys. zł. Oba pociągnięto czerwoną farbą, dodatkowo w ramach realizacji przejazdy rowerowe powstały na skrzyżowaniach Dębowej i Chorzowskiej oraz Chorzowskiej i Złotej. Na obu przejazdach przebudowano sygnalizację świetlną.

  - Na obu przejazdach jest nowa detekcja radarowa dla ruchu rowerów, to znaczy, że rowerzysta jest wykrywany przez radar, gdy zbliża się do przejazdu rowerowego i światła powinny się wówczas zmienić na zielone. Zobaczymy jak to rozwiązanie będzie się sprawdzało – wyjaśniał Marcin Krupa, prezydent Katowic.

  Przy okazji otwarcia drogi wzdłuż Chorzowskiej, Krupa zapowiedział oddanie w tym roku kolejnych kilkunastu kilometrów szlaków rowerowych.

  - Nie jest to oszałamiająca liczba, ale biorąc pod uwagę to, co mamy, a ścieżek rowerowych (komunikacyjnych i rekreacyjnych) jest w mieście ponad 100 km, to już znacznie więcej – komentował. Jak dodał w tym roku i w kolejnych latach miasto będzie stawiało m.in. na rozwój infrastruktury rowerowej związanej z komunikacją. - Teraz patrzymy na rozwój ścieżek w sposób systemowy. Te kilkanaście kilometrów, to może niewiele, ale powinny one umożliwić jazdę na rowerze w sensie komunikacyjnym, a nie rekreacyjnym – klarował Krupa. Celem na najbliższe lata jest połączenie wszystkich dzielnic z centrum miasta poprzez sieć dróg rowerowych.

  - Miejmy nadzieję, że rozwój dróg rowerowych w mieście spowoduje, że będziemy wzorem dla innych miast aglomeracji, ale i będziemy doganiać te miasta, które są w tym temacie daleko przed nami – dodał.

  Gdzie powstają nowe ścieżki rowerowe w Katowicach? Jeszcze w maju zakończyła się budowa odcinka wzdłuż ulicy Brackiej i Gliwickiej, ma ok. 650 metrów i kosztował 459 tys. zł. Nowa ścieżka powstanie w trakcie budowy drogi między ulicami Kijowską i Książęcą w Ligocie (długa na k. 450 metrów), a także przy okazji budowy drogi na osiedlu TBS przy ul. Sławka (ścieżka ma mieć ok. 210 metrów i planowane jest jej połączenie ze ścieżką na ul. Obroki). Również w budowie są ścieżki wzdłuż ulicy Telewizyjnej (będzie miała prawie 1 kilometr długości i pochłonie 430 tys. zł, ma być gotowa w połowie września), wzdłuż Bytkowskiej (długość – 755 metrów, koszt – 264 tys. zł, finał prac na koniec września) i na skrzyżowaniu Bielskiej i Kołodzieja w Murckach (długość 420 metry, koszt – 70 tys zł, termin ukończenia – połowa sierpnia). Natomiast lada dzień rozpocznie się budowa ciągu pieszo – jezdnego na ulicy Chrobrego na osiedlu Tysiąclecia, tu powstanie ścieżka długa na 460 metrów za ok. 600 tys. zł.

  Z kolei w planie jest wyznaczenie rowerowej drogi leśnej, która połączy okolice stawu Starganiec z ulicą Owsianą. Łącznie ścieżka ma mieć ok. 1800 metrów, z czego ok. 1200 biegłoby wzdłuż ciepłociągu, zaś pozostała część po drodze leśnej.

  Na tym nie koniec. Do końca roku planowana jest realizacja kilku mniejszych inwestycji za ok. 1,33 mln zł. To „połączenie rowerowe” ulic Bocheńskiego, Pukowca i Rataja, ulicy Medyków z dworcem w Ligocie oraz ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Stęślickiego. Do realizacji w tym i przyszłym roku wyznaczono natomiast budowę połączenia rowerowego wzdłuż ulicy Bohaterów Monte Cassino do Bulwarów Rawy, a także ścieżkę od ul. BMC do ul. Niepodległości.

  *Przejmująca historia Macieja Cieśli. To o nim mówił papież Franciszek
  *Ale burza! Samochody zatopione przy M1 w Czeladzi ZDJĘCIA + WIDEO
  *Tylko szaleniec mógłby się rzucić na tego policjanta ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdjęcia beznadziejne

  rysiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ciężko był przejść się te kilkaset metrów i zrobić zdjęcia aż do wejścia do Parku Śląskiego???

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał