Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Strażacy rozdają czujki, żeby czad tej zimy znów nie potruł dziesiątek ludzi

Aldona Minorczyk-Cichy
Tylko poprzedniej zimy w Śląskiem czadem zatruło się 695 osób, w tym aż 27 śmiertelnie. Najwięcej takich przypadków było w Katowicach, Częstochowie, Bytomiu i Bielsku-Białej. Aby uniknąć takich tragedii w tym sezonie grzewczym, śląscy strażacy prowadzą akcję "Nie dla czadu". W jej ramach rozdadzą m.in. sto czujek wykrywających tlenek węgla.

- Przekazał nam je angielski strażak, Polak z pochodzenia. W Wielkiej Brytanii są one standardem. U nas, niestety, ciągle to rzadkość. Szkoda, bo to kosztujące zaledwie 20-50 zł urządzenie może uratować życie - mówi Jarosław Wojtasik, rzecznik komendanta wojewódzkiego śląskiej straży pożarnej.

Dodaje, że czujki można kupić niemal w każdym markecie budowlanym. Ich montaż jest dziecinnie łatwy, a przed czadem ostrzegają nas dźwiękiem i światłem.

Czad to nie jest tylko nasz śląski problem. Do tragedii dochodzi w całym kraju. Tylko podczas ostatniego sezonu grzewczego w Polsce było ponad 3,8 tysięcy zdarzeń z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało ponad 2,2 tysięcy osób, a 91 straciło życie.

Tlenek węgla jest taki groźny, bo nie ma zapachu ani koloru. Blokuje dostęp tlenu do organizmu, bo zajmuje jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi. Człowiek zatruty umiera przez uduszenie.

Do większości zatruć dochodzi dlatego, że nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo niebezpieczne mogą być stosowane przez nas od lat sposoby uszczelniania okien, czy też np. zaniedbania związane z przeglądem stanu technicznego przewodów kominowych i wentylacyjnych.

- Aż 80 procent przypadków śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla ma miejsce tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej, czyli w naszych domach i mieszkaniach - podkreślił podczas konferencji inicjującej akcję "Nie dla czadu" Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Jakie są objawy zatrucia? Początkowo zmęczenie, senność, ból i zawroty głowy. Następnie pojawiają się trudności z oddychaniem, oszołomienie, nudności i wymioty. Aby się ratować, trzeba jak najszybciej wyjść na świeże powietrze.

28 listopada w Mysłowicach strażacy organizują konferencję, podczas której będą wraz z administratorami budyn-#ków zastanawiać się, jak zwiększyć bezpieczeństwo lokatorów.

- Czujki, które dostaliśmy od kolegi z Wielkiej Brytanii, rozdajemy w konkursach. Jeden z nich przygotowaliśmy także dla Czytelników DZ. Wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na pytanie: "Czy tlenek węgla jest nazywany cichym zabójcą?" - mówi Jarosław Wojtasik.

Trzy czujki czekają na pierwszych trzech Czytelników, którzy dzisiaj przyjdą do redakcji "Dziennika Zachodniego" w Katowicach przy ul. Pocztowej 16 i odpowiedzą na powyższe pytanie.


*Ruch Chorzów będzie miał nowy wspaniały stadion. ZOBACZ ZWYCIĘSKI PROJEKT
*Imprezy na Andrzejki 2013. Gdzie się bawić? ZOBACZ Klubowa Mapa Województwa Śląskiego
*Tramwaje Śląskie mają nowy tramwaj Twist ZDJĘCIA Z TESTÓW
*Mayday Poland 2013 w katowickim Spodku RELACJA + WIDEO + ZDJĘCIA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!