Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Wynalazca stentów gościem wojewody śląskiego

Redakcja
Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk spotkał się dziś ze światowej sławy radiologiem naczyniowym prof. Julio Palmazem z Uniwersytetu Teksańskiego w San Antonio, autorem innowacyjnej metody leczenia schorzeń miażdżycowych. Już za parę miesięcy stu chorych, leczonych w działających w województwie śląskim w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca, będzie włączonych do badania najnowszej metody leczenia chorób miażdżycowych przy pomocy stentów nowej generacji.

W spotkaniu wzięli też udział: wybitny amerykański kardiolog polskiego pochodzenia prof. Stefan Kiesz także pracujący w Uniwersytecie Teksańskim oraz znakomity kardiolog prof. Paweł Buszman (Śląski Uniwersytet Medyczny, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca).

Spotkanie poświęcone było nowej inwestycji w województwie śląskim, związanej z badaniami oraz produkcją stentów najnowszej generacji, gwarantujących szybkie gojenie. Decyzja o utworzeniu właśnie w województwie śląskim tej placówki badawczo-rozwojowej i produkcyjnej zapadła wczoraj, po wizycie prof. Julio Palmaza w śląskich placówkach Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. Podczas rozmowy w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Zygmunt Łukaszczyk oraz polscy i amerykańscy naukowcy zastanawiali się, jak stworzyć najlepsze warunki do budowy przemysłu biotechnologicznego w województwie śląskim.

Prof. Julio Palmaz urodził się w Argentynie, w Buenos Aires. Jest lekarzem radiologii naczyniowej na Uniwersytecie Texas Health Science Center w San Antonio. Znany jest z wynalezienia "balonu-rozszerzalnego stent", który został opatentowany w 1985 roku. Wynalazek uznany został przez międzynarodowy magazyn "Własność Intelektualna" jako jeden z "Dziesięciu patentów, które zmieniły świat" w ostatnim stuleciu.

Pierwszy zabieg na człowieku z użyciem "stentów" przeprowadzono w 1987 roku. W ciągu czterech lat "balon-rozszerzalny stent" był stosowany w ponad 80 proc. zabiegów koronografii. Obecnie blisko milion "stentów" wszczepianych jest co roku na całym świecie. Angioplastyka balonowa z użyciem stentu stała się preferowaną metodą leczenia miażdżycy. Początkowo licencję na "stenty" wykupił koncern Johnson&Johnson. Twórca "stentów" w swojej karierze zawodowej opatentował aż 17 różnych produktów.

Prof. Julio Palmaz jest założycielem i właścicielem kilku projektów biznesowych, Advanced Bio Prosthetic Surfaces - firmy badawczo-rozwojowej oraz Palmaz Scientific, która zajmuje się produkcją innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie urządzeń medycznych.

Około stu milionów ludzi na świecie ma wszczepiony przynajmniej jeden stent. W Polsce dokonuje się 150 tysięcy zabiegów rocznie przy użyciu stentów. Dzięki tej metodzie leczenia znacząco skrócił się pobyt pacjentów w szpitalu - z 30 do 3-4 dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!