Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice z dzielnicą studentów [ZOBACZ PLAN + WIZUALIZACJE]

Justyna Przybytek
TAK MOŻE WYGLĄDAĆ NOWA DZIELNICA AKADEMICKA W KATOWICACH. ZOBACZ WIZUALIZACJE
TAK MOŻE WYGLĄDAĆ NOWA DZIELNICA AKADEMICKA W KATOWICACH. ZOBACZ WIZUALIZACJE
Nowoczesny kampus akademicki w centrum Katowic ma przyciągnąć młodych do miasta. Jego budowa będzie droga: pochłonie bowiem, tylko na początek, od 350 do 400 mln złotych. Jak będzie wyglądał? Oto plan + wizualizaccje

Zwarty kampus akademicki w Katowicach to dziś co najwyżej pobożne życzenie. Budynki Uniwersytetu Ekonomicznego są w Zawodziu, Uniwersytetu Śląskiego rozrzucone między al. Roździeńskiego a Rawą, ale też w okolicach placu Sejmu Śląskiego, albo tak jak Wydziału Radia i Telewizji - na granicy Siemianowic i Katowic.

Medycynę studiuje się na południu Katowic, na Politechnikę trzeba zajść prawie na os. Paderewskiego, a nocować najlepiej w Ligocie, bo tu akademików jest najwięcej.

TAK MOŻE WYGLĄDAĆ NOWA DZIELNICA AKADEMICKA W KATOWICACH. ZOBACZ WIZUALIZACJE

Jak połączyć rozsiane po całym śródmieściu akademickie budynki, choć wydaje się to niemożliwe?

Pomysł mają władze Katowic i przedstawiciele śląskich uczelni. Kilka dni temu ogłosili, że chcą budować między Rawą a ulicą Warszawską, w rejonie kwartału Wodna - Pawła - Górnicza, dzielnicę akademicką. Dzielnica spinałaby budynki rozsiane na północnym brzegu Rawy z tymi zlokalizowanymi na południe od Warszawskiej, a dodatkowo w jej obrębie miałyby powstać co najmniej dwa akademiki.

Realizacja projektu wymaga jednak czasu i sporych pieniędzy. Aby zbudować tylko planowane budynki UŚ - halę sportową, siedzibę WRiTV, nową siedzibę Wydziału Filologii Polskiej, Centrum Biotechnologii i Bio-różnorodnośći - oraz dwa akademiki potrzeba od 350 do 400 mln zł. A pieniądze UŚ ma obecnie jedynie na budowę gmachu WRiTV (ok. 35 mln zł na inwestycję i wyposażenie).

Skąd pieniądze na pozostałe? Siedzibę filologii częściowo uda się sfinansować z zysku ze sprzedaży starej siedziby przy placu Sejmu Śląskiego.

Pozostałe obiekty mają być budowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Łatwo nie będzie, ale przedsięwzięcie ma cel. Katowice, jak i cały Śląsk, są w gronie miast najszybciej wyludniających się. Nowoczesny kampus akademicki ma przyciągnąć młodych do stolicy aglomeracji, a zmieniające swój wizerunek miasto - zarówno przez przebudowę, ale i przyciąganie firm z branży nowych technologii - sprawić, że tu zostaną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty