Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna najlepsza w Europie i trzecia na świecie. Mimo kryzysów, rok 2022 był udany

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowała 2022 rok.
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowała 2022 rok. Marcin Śliwa
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna po raz trzeci z rzędu została uznana za najlepszą strefę ekonomiczną w Europie, a po raz pierwszy także za trzecią na świecie według rankingu Financial Times. Mimo wielu globalnych kryzysów rok 2022 był dla KSSE bardzo udany. To m.in. 78 obsłużonych projektów inwestycyjnych o wartości prawie 2,3 mld złotych, ponad 1150 nowych miejsc pracy i ponad 9000 utrzymanych etatów. Jak przekonuje dr Janusz Michałek, prezes KSSE, w tym wyniku najbardziej cieszy duży udział firm z polskim kapitałem oraz mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowała 2022 rok

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowała 2022 rok. Mimo wielu globalnych kryzysów i trudnej sytuacji gospodarczej na świecie KSSE po raz kolejny osiągnęła bardzo dobre wyniki.

- To nie był łatwy rok. Najpierw wychodziliśmy z COViD-19, a później wojna, hiperinflacja i rosnące ceny energii spowodowały wiele niepokoju, ale patrząc na tą sytuację cieszymy się wynikami - mówi dr Janusz Michałek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Strategia, którą przyjęliśmy cztery lata temu, żeby wspomagać polskich, małych przedsiębiorców, zdaje egzamin - dodaje.

Według danych z Ministerstwa Rozwoju i Technologii podsumowujących ubiegły rok, w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, wyniki KSSE stanowią 15-17% efektów wszystkich stref ekonomicznych w Polsce. W tym czasie KSSE obsłużyła 78 projektów inwestycyjnych, a wartość deklarowanych przez inwestorów wydatków wyniosła prawie 2,3 mld złotych. Tym samym powstało ponad 1150 nowych miejsc pracy i utrzymano 9000 miejsc pracy powstałych w ramach projektów z poprzednich lat.

- To kolejny rok, w którym polscy przedsiębiorcy z województwa śląskiego i opolskiego mogą pochwalić się tym, że ilość decyzji jest zdecydowanie większa w stosunku do zagranicznych inwestorów. Udało nam się odczarować specjalne strefy ekonomiczne, które kojarzyły się z dużymi projektami. Uważam to za wielki sukces - przekonuje dr Janusz Michałek.

Zmiana postrzegania stref ekonomicznych ma odzwierciedlenie w wynikach KSSE za 2022 rok. Aż 62% projektów zostało zrealizowanych przez firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Za 9% odpowiadały mikroprzedsiębiorstwa, 26% małe i 27% średnie. Kolejnym powodem do zadowolenia może być fakt, że 63% projektów KSSE zrealizowały przedsiębiorstwa z udziałem polskiego kapitału.

W 2023 roku KSSE planuje kontynuować rozpoczęte wcześniej działania. Najważniejszym z projektów realizowanych w KSSE jest Jaworznicki Obszar Gospodarczy i związana z nim Izera. Realizacja tego projektu ma ruszyć w pierwszym kwartale tego roku. Izera wybrała już partnera do platformy - będzie nim chiński koncert Geely, właściciel m.in. marki Volvo. Prowadzone są również rozmowy z Renault na temat wejścia kapitałowego i współpracy na rynku europejskim.

- To kolejna szansa na to, żeby wspólnie realizować ten projekt. Izera to tylko sto hektarów, a Jaworznicki Obszar Gospodarczy to w pierwszym etapie trzysta hektarów. To jest ogromna szansa dla miasta Jaworzno, regionu i Katowickiej Strefy Ekonomicznej na aktywizację tego terenu i stworzenie kilkanastu tysięcy miejsc pracy w regionie - przekonuje dr Janusz Michałek.

Podsumowując miniony rok, prezes KSSE przekonywał, że województwo śląskie to z wielu względów dobre miejsce do inwestowania.

- Oprócz infrastruktury i przygotowanych terenów inwestycyjnych mamy skarb, którym są ludzie, ich pracowitość i kompetencje. To ponad sto tysięcy młodych ludzi, którzy uczą się w województwie śląskim. Chcemy stworzyć im warunki, żeby tu zostali i pracowali. To się na razie udaje, mamy też sytuacje, że wiele ludzi wraca z Anglii oraz innych krajów i zostają na Śląsku tworząc tu nowe miejsca pracy - podkreśla dr Janusz Michałek.

Wzmacnia się międzynarodowa pozycja KSSE. "Nasi przedsiębiorcy będą mogli rozmawiać z najbogatszymi ludźmi na świecie"

Osiągnięcia KSSE zostały docenione również zagranicą - po raz trzeci z rzędu została uznana za najlepszą strefę ekonomiczną w Europie, a po raz pierwszy także za trzecią na świecie według rankingu Financial Times. To m.in. efekt współpracy z partnerami z Bliskiego Wschodu, w tym z największą strefą wolnego handlu w Emiratach Arabskich DMCC - Dubai Multi Commodities Centre.

- Cały czas konkurujemy z najlepszymi strefami na całym świecie. Siedem stref w pierwszej dziesiątce to strefy z Emiratów Arabskich, dlatego dwa lata temu podjęliśmy ambitną decyzję, że spróbujemy współpracować. Udało się - podpisaliśmy cztery umowy z najlepszymi strefami w Emiratach. To powoduje, że wielu naszych inwestorów jedzie do Emiratów z naszym pełnym wsparciem administracyjnym i formalno-prawnym - wyjaśnia dr Janusz Michałek.

Innym państwem arabskim, na którym koncentruje się obecnie uwaga KSSE jest Egipt. Prowadzona jest ożywiona współpraca z Suez Canal Economic Zone w kontekście egipskiego projektu inwestycji w zielony wodór. Ponadto, prezes KSSE zapowiedział, że w I kwartale tego roku ma zostać ogłoszony duży projekt polskich przedsiębiorców, wart kilkadziesiąt milionów euro, który będzie realizowany właśnie w tym kraju. Biznesowa współpraca odbywa się także w odwrotnym kierunku.

- Na przełomie stycznia i lutego będzie w województwie śląskim duża misja przedsiębiorców, organizacji rządowych i regionalnych z Egiptu. Chcemy im pokazać ten potencjał. Już dziś jest wielu przedsiębiorców, którzy przyjeżdżają i szukają w Polsce kontrahentów i partnerów, by stąd realizować projekty na Europę. My im to ułatwiamy i to się dzieje - tłumaczy dr Janusz Michałek. - W tym okresie chcą do nas przyjechać również Emiratczycy i nasi przedsiębiorcy będą mogli rozmawiać z najbogatszymi ludźmi na świecie - dodaje.

Poza współpracami z krajami Bliskiego Wschodu KSSE działa również w Ameryce Południowej, czego efektem jest m.in. Brasilesia, czyli łączony projekt dla startupów z Brazylii i ze Śląska.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera