Katowickie korty wywołały emocje u radnych. Klub PO wyjaśnia swą postawę

Tomasz Kuczyński
Marzena Bugała-Azarko
Sprawa kortów tenisowych im. Jadwigi Jędrzejowskiej rozgrzała katowickich radnych. Na sesji pojawili się Michał Goli, prezes GC Investment i przewodniczący Społecznego Komitetu Obrony Kortów Karol Zarzecki, którzy mieli możliwość zabrania głosu. Każdy bronił swych racji. Za uratowaniem kortów opowiadali się na przykład radni Marek Szczerbowski i Andrzej Zydorowicz, przypominając, że pod protestem przeciw ich likwidacji podpisało się 1200 osób.

Efekt? Plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego obejmujący historyczne korty przy Astrów i stadion AWF przy Kościuszki nie był poddany głosowaniu, bo wcześniej radni głosowali w sprawie uwag do niego odrzuconych przez prezydenta Katowic. Uwagi GC Investment (właściciela kortów) zostały przez Radę odrzucone, ale za to poparto wnioski do planu złożone przez AWF, choć w dużej mierze są tożsame! Gdyby plan został przyjęty, to korty i stadion byłyby chronione zapisem US (usługi sportu i rekreacji). Jednak teraz najpewniej trzeba go przygotować z uwzględnieniem zmian.

- Ciągle mam nadzieję, że dojdzie do porozumienia GC Investment z miastem w sprawie zamiany terenów. Wierzę też, że 25. Międzynarodowy Turniej Seniorów "Katowice Cup" odbędzie się przy Astrów - mówi Zarzecki.

Klub radnych PO wydał oświadczenie dotyczące tej sprawy.

Klub Radnych PO RP w Radzie Miasta Katowice nie mógł poprzeć dokonanych przez organ sporządzający plan rozstrzygnięć uwag zgłoszonych przez właścicieli nieruchomości zlokalizowanych w obszarze planu. Takie głosowanie stanowiłoby złamanie prawa ochrony własności wyrażone w art. 64 ust. 3 Konstytucji RP z 2 kwietnia 2007 r.

Przypomnieć należy, że z końcem zimy 2011, kiedy pojawiły się informacje o zamiarze sprzedaży przez ówczesnego właściciela terenu kortów przy ul. Astrów, pojawiło się szereg inicjatyw w obronie zachowania funkcji sportowej tego terenu. Również członkowie naszego klubu złożyli wówczas interpelację o pilne podjęcie prac nad planem miejscowym, tak, aby tę funkcję zachować. Niestety, urzędnicza opieszałość spowodowała, że opracowanie projektu uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu nastąpiło później niż transakcja sprzedaży nieruchomości. Zwrócić również należy uwagę na fakt, że projekt planu trafił do rady miasta po ponad 2,5 roku od podjęcia działań w tej sprawie. Jak wiadomo, sytuacja w tym czasie diametralnie się zmieniła, na co wskazywaliśmy już na sesji we wrześniu 2011. Aktualny właściciel nabył nieruchomość niezwiązaną zapisami planu miejscowego i ma prawo oczekiwać realizacji swoich zamierzeń w zgodzie z polityką przestrzenną miasta określoną przecież przez radę w studium zagospodarowania przestrzennego. Gdyby plan miejscowy, jak w szeregu miast, obejmował 100 procent powierzchni miasta, nie byłoby tego problemu. Jak jednak wiadomo, w Katowicach niestety tak nie jest.

Stoimy na stanowisku, że właściciel nieruchomości ma prawo do ochrony swojej własności i prawo do uszanowania swoich zamiarów inwestycyjnych, co ma mieć wyraz również w postaci decyzji organu stanowiącego i wykonawczego gminy. Sytuacja przeciwna nie tylko byłaby sprzeczna z Konstytucją RP, lecz stanowiłaby również dowód lekceważenia nie tylko właścicieli nieruchomości, ale także potencjalnych inwestorów, na których nadmiar przecież w Katowicach narzekać nie możemy. Wyrządziłoby to poważną szkodę reputacji miasta, ukazując je jako nieszanujące przedsiębiorców i lekceważące konstytucyjnie chronione prawo własności.

Organy władzy publicznej stanowiąc prawo są zobowiązane do roztropnego, uczciwego i odpowiedzialnego działania. Nie można tworzyć prawa niemożliwego do realizacji, a za takie należy uznać w aktualnej sytuacji proponowany zapis określający funkcję sportową w rejonie ul. Astrów. Nie można też przecież tworzyć prawa, po to tylko, by zyskać tani poklask opinii publicznej. Odpowiedzialność i uczciwość jego stanowienia oznaczają umiejętność podejmowania decyzji niekiedy niepopularnych, ale możliwych za to do realizacji.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie