Kazimierz Karolczak rzucił legitymacją SLD. To początek...

  Kazimierz Karolczak rzucił legitymacją SLD. To początek buntu ?

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Szef śląskich struktur SLD wbrew woli Leszka Millera został wiceprzewodniczącym partii i chce ją zreformować od wewnątrz, Właśnie stracił ważnego sojusznika

  Szef śląskich struktur SLD wbrew woli Leszka Millera został wiceprzewodniczącym partii i chce ją zreformować od wewnątrz, Właśnie stracił ważnego sojusznika Kazimierz Karolczaka. ©Urząd Marszałkowski

  Szef śląskich struktur SLD wbrew woli Leszka Millera został wiceprzewodniczącym partii i chce ją zreformować od wewnątrz, Właśnie stracił ważnego sojusznika

  Szef śląskich struktur SLD wbrew woli Leszka Millera został wiceprzewodniczącym partii i chce ją zreformować od wewnątrz, Właśnie stracił ważnego sojusznika Kazimierz Karolczaka. ©Urząd Marszałkowski

  Trzęsienie ziemi w śląskim SLD - Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa śląskiego i pewna "jedynka" tej partii w jesiennych wyborach parlamentarnych z okręgu zagłębiowskiego rzucił partyjną legitymacją, co obwieścił na Facebooku i ... wyjechał na wakacje. Na razie przynajmniej partia nie zamierza odwoływać go ze stanowiska.

  Nieoficjalnie dowiadujemy się, że w połowie miesiąca z udziałem Karolczaka zostanie powołane do życia nowe lewicowe stowarzyszenie. Czy będzie w stanie przebić SLD?

  Karolczak odszedł z parti, by wyrazić swój sprzeciw wobec Leszka Millera, który mimo kompromitacji kandydatki Sojuszu w wyborach prezydenckich nie zamierza zrezygnować z kierowania partią. Zdaniem wielu lewicowych działaczy firmowanie Sojuszu przez Millera może zupełnie pogrążyć formację.

  Karolaczak, ale też inni ważni działacze SLD, w tym szef struktur wojewódzkich Marek Balt, sekretarz Rady Wojewódzkiej Tomasz Niedziela oraz prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk po pierwszej turze wyborów prezydenckich podpisali tzw. list pięćdziesięciu - samorzadowców i liderów Sojuszu z całego kraju, w którym do magali się złożenia przez Millera dymisji. Także Rada Wojewódzka tej partii podjęła, choć nie jednomyślnie, uchwałę w której zobowiązano Millera do odejścia.

  Przewodniczący SLD pozostał nieugięty, a Karolczak postanowił odejść, co jego koledzy skomentowali dwoma słowami "ma jaja". Czy pójdą za nim? Część o tym myśli. Inni dają jeszcze szansę Sojuszowi. Np. Balt, który nieoczekiwanie został wiceprzewodniczącym SLD i doprowadził do wycofania uchwały Rady Wojewódzkiej. - Przed SLD trudny okres, ale mam nadzieję, że uda się nam zreformować partię i wejść do sejmu. Lewica jest potrzebna - ocenia Niedziela, który popiera pomysł Balta: póki się da reformować partię od wewnątrz.

  Właśnie takim krokiem był awans Balta. Stało się to wbrew woli Millera, który nie chciał zmian w zarządzie partii.- Przywrócimy SLD jest socjalny charakter. Zbudujemy szeroki front lewicy - deklaruje Balt.

  OPZZ zaprosił właśnie wszystkie siły polityczne na lewicy do wspólnego działania. SLD ma nadzieję, że będzie liderem tego środowiska. Trudno jednak przypuszczać, by z Millerem jako szefem skutecznie zachęcić do głosowania. Lewica potrzebuje swojego Kukiza, zupełnie nowej twarzy, nowej energii. W tym kontekście wymieniana jest Barbara Nowacka, związana teraz z Ruchem Palikota. - Nie jestem pewien, czy na SLD da się zbudować nową jakość. Wręcz jestem pesymistą. Mieliśmy już przecież do czynienia z likwidacją partii. Tak stało się z Unią Wolności. W pewnym momencie zlikwidowano partię tak jak likwiduje się firmę - twierdzi Michał Czarski, były marszałek województwa z SLD i dodaje: Dziś lewica nie może bazować na starych hasłach. Zmieniła się rzeczywistość i to trzeba wyrazić w programie.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A kto to jest ten karolczak ?

  Artur (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A kto to jest ten karolczak ? Jedzie po premierze jak po burej s....ce . Nie ma szacunku czerasniak do władzy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KAFIOROFO LEWICA W JAGUARACH ACH

  777LIKFIdUJOM ROBOLI =NIYWOLNIKÓW PRACOFNIKÓW POLACKICH KRFIOPIJCUF (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  BIYDY NIIYMA JES INO POtologia=SZUJE BURSZszUJE BOGate LESSBY I ROWERY BEZ PEDAŁUF.-=ELITA AF.777.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trzęsienie ziemi?

  jo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  No, bez jaj. Burza w szklance wody co najwyżej. I tak za długo ta komuna trzymała się powierzchni. Niech tonie, a razem z nimi PełO.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo