MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kibice GKS i Ruchu chcą mieć nowe stadiony. Prezydenci Katowic i Chorzowa popierają ten pomysł

Jacek Sroka
Trener Adam Nawałka popiera projekt "Stadion dla Katowic"
Trener Adam Nawałka popiera projekt "Stadion dla Katowic" facebook/stadion dla katowic
Profil "Stadion dla Katowic" istnieje na Facebooku od 17 listopada, a już ma ponad 14 tys.tzw. polubień. Podobna strona "Stadion dla Ruchu" zebrała 7,5 tys. "lajków". W okresie wyborczym władze samorządowe szczególnie mocno wsłuchują się w potrzeby mieszkańców, zwłaszcza wyrażane tak powszechnie, więc nic dziwnego, że zarówno nowo wybrany prezydent Katowic Marcin Krupa jak i pełniący swój urząd już przez drugą kadencję prezydent Chorzowa Andrzej Kotala deklarują wolę budowy nowych obiektów dla swoich sztandarowych klubów.

W Katowicach akcję na Facebooku prowadzą kibice.
- To jest inicjatywa naszych fanów, choć my jako klub oczywiście gorąco ją popieramy i będziemy szczęśliwi jeśli nowy stadion powstanie na Bukowej - powiedział Marcin Ćwikła, rzecznik GKS Katowice.

Poparcie dla akcji "Stadion dla Katowic" na facebookowym profilu zadeklarowali m.in. selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka, legenda tego klubu Jan Furtok czy były rektor katowickiej AWF Zbigniew Waśkiewicz, a w kolejce czekają ponoć kolejne znane osoby.

- Ten stadion się klubowi należy i trzeba myśleć intensywnie o budowie. Z początkiem przyszłego roku chcę się spotkać z kibicami oraz zarządem klubu i spróbować wytyczyć drogę dalszych działań. Ten stadion musi powstać. Bez względu na to czy dziś mamy problem z kibicami, czy grą piłkarzy, należy się klubowi ze względu na osiągnięcia. Nie wyobrażam sobie, abyśmy w przyszłości mecze w ekstraklasie rozgrywali na takim obiekcie jak teraz - wyjaśnił nowy prezydent Katowic.

Marcin Krupa zapowiedział, że w tej kadencji chciałby rozpocząć budowę. - Najlepiej też zakończyć, ale to temat do dogadania z kibicami i klubem, co do formy tego obiektu, ilości miejsc, itd. Należy też szukać drugiego sponsora klubu, aby odciążyć miasto w realizacji potrzeb, które ma - mówi Krupa.

Gdy kilka lat temu powstała koncepcja zbudowania na Bukowej obiektu na kilkanaście tysięcy widzów fani GieKSy ją oprotestowali uznając, że ten stadion jest dla nich za mały. W tej sytuacji stworzony został nowy projekt z widownią na ponad 21 tys. miejsc i zabudowanymi narożnikami trybun. Po uwagach straży pożarnej i policji naniesione zostały do niego drobne poprawki i jeśli tylko znajdą się pieniądze, a mowa o co najmniej 160 mln zł (na tyle oszacowano wstępnie koszt tej inwestycji), to praktycznie w każdej chwili można przystąpić do jego realizacji.

W Chorzowie kibice też marzą o nowym obiekcie. Fani Niebieskich w tej sprawie zorganizowali już uliczną demonstrację, a teraz zbierają listy poparcia dla nowego stadionu Ruchu na Cichej, które chcą przekazać prezydentowi Andrzejowi Kotali.
- Do spotkania z przedstawicielami Niebieskich.pl dojdzie w przyszłym tygodniu. Kibice nie muszą przekonywać mnie do pomysłu budowy nowego stadionu na Cichej, bo sam jestem jego zwolennikiem i na budżetowej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w styczniu złożę wniosek o przeznaczenie 2 mln zł na przygotowanie projektu nowego obiektu - powiedział Kotala.

W ubiegłym roku w specjalnym konkursie wyłoniono koncepcję architektoniczną stadionu na 12 tys. miejsc z możliwością jego rozbudowy do 16 tys., który miał kosztować około 96 mln, ale dalsze prace zablokowała opozycja. Teraz ugrupowanie prezydenta Kotali ma większość w RM, więc nie powinien mieć problemów z przeforsowaniem tego pomysłu. Problem może być natomiast z przekonaniem władz Ruchu do pozostania na Cichej, bo te przyszłość klubu wiążą ze Stadionem Śląskim.
- Przygotowanie projektu powinno zająć pół roku. Musimy też zorganizować finansowanie inwestycji, którą chcemy budować etapami, więc realny termin rozpoczęcia prac, to wiosna 2016 roku - dodał prezydent Kotala.

A co z położonym po sąsiedzku obiektów GKS i Ruchu Stadionem Śląskim?

- Myślę, że nie warto dzisiaj wracać do problemów związanych z modernizacją Stadionu Śląskiego, to już za nami. Mamy harmonogram prac na obiekcie, firmy są już na placu budowy i mam nadzieję, w 2016 roku ta modernizacja zakończy się, a mieszkańcy województwa będą mogli uczestniczyć w wyjątkowych imprezach sportowych odbywających się na tym nowoczesnym obiekcie - stwierdził Wojciech Saługa, nowy marszałek województwa śląskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!