Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy rozebrać choinkę i jak to zrobić żeby było ekologicznie i bez szkody dla środowiska? Oto pomysły!

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Zastanawiasz się kiedy rozebrać świąteczne drzewko? Są trzy terminy! Pamiętaj, żeby zrobić to z troską o środowisko.
Zastanawiasz się kiedy rozebrać świąteczne drzewko? Są trzy terminy! Pamiętaj, żeby zrobić to z troską o środowisko. pixabay
Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Bożego Narodzenia jest iglaste drzewko ozdobione światełkami i bombkami. W polskiej tradycji funkcjonują trzy daty, które sygnalizują czas rozstania z choinką. Jednak niezależnie od tego, kiedy to zrobimy, powinniśmy zadbać o ekologiczne rozwiązania.

Zwyczaj ubierania choinki przybył do Polski wraz z niemieckimi protestantami na przełomie XVIII i XIX wieku. Jak to zwykle bywa, początkowo ozdobne drzewka pojawiły się w miastach, dopiero później zwyczaj przeniósł się na wieś. Na przestrzeni lat zmieniały się także dekoracje zdobiące choinki - dawniej były to ciastka, pierniki, orzechy, ozdoby z papieru, smoły czy wydmuszek. Obecnie ubiera się je inaczej - stroi bombkami, lampkami i cukierkami.

Kiedy należy rozstać się z choinką?

Według tradycji choinka powinna pojawić się w domu w wigilijny poranek. Natomiast kwestia rozebrania drzewka jest bardziej skomplikowana. Tu pojawiają się trzy terminy, pierwszy to 6 stycznia, kiedy obchodzone jest święto Trzech Króli, drugi związany jest z uroczystościami Chrztu Pańskiego, przypadającego na najbliższą niedzielę po święcie Trzech Króli (w tym roku 7 stycznia). Z kolei ostatni termin pożegnania z choinką to święto Matki Boskiej Gromnicznej (w tym roku przypada 2 lutego).

Co zrobić ze świątecznym drzewkiem?

Osoby, które nabyły cięte drzewko, stoją przed największym wyzwaniem. Kluczowym krokiem jest pełne ogołoconie go z ozdób. Następnie zaleca się rozcięcie choinki. Pocięte fragmenty można dostarczyć do wyznaczonego miejsca na terenie zamieszkiwanej nieruchomości lub wrzucić do specjalnego kontenera oznaczonego jako „zielony”. Dobrym rozwiązaniem będzie również oddanie choinki do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zachęca osoby, które mają przydomowe ogródki, do wykorzystania pociętych gałęzi choinki do okrycia roślin. To dobry sposób na zapewnienie im dodatkowej ochrony przed mrozem.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo