Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

King's College: Walczmy ze smogiem: będzie o 15 proc. mniej nowotworów płuc

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Archiwum DZ
Z badań King's College wynika, że ograniczenie zanieczyszczenia powietrza o jedną piątą mogłoby w prognozie długoterminowej ograniczyć liczbę zachorowań na raka płuc wśród mieszkańców Bielska-Białej nawet o 14,7 proc. Naukowcy z uczelni w Londynie opublikowali raport, który przedstawia wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie mieszkańców kilku miast w Wielkiej Brytanii oraz w Polsce.

Naukowcy z King's College w Londynie 25 listopada opublikowali raport, który opisuje wpływ zanieczyszczenia powietrza na mieszkańców dziewięciu brytyjskich oraz czterech polskich miast. W kręgu badawczym znalazła się m.in. Bielsko-Biała. Obserwacje były prowadzone głównie pod kątem występowania w powietrzu najbardziej niebezpiecznego rodzaju pyłów zawieszonych - PM2,5.

Zbyt wysokie stężenie PM2,5 w powietrzu wpływa na m.in. osłabienie czynności płuc, zaburzenia rytmu serca czy nowotwory układu oddechowego.

Z badań King's College wynika, że ograniczenie zanieczyszczenia powietrza o jedną piątą mogłoby w prognozie długoterminowej ograniczyć liczbę zachorowań na raka płuc wśród mieszkańców Bielska-Białej nawet o 14,7 proc.

Należy podkreślić, że ograniczenie emisji PM2,5 o jedną piątą to jeden z pośrednich postulatów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Najgorzej jest z benzo(a)pirenem, który jest jedną z najgroźniejszych substancji rakotwórczych. Zawierają go także papierosy, dlatego można porównać oddychanie zanieczyszczonym powietrzem do palenia. By lepiej to zobrazować, Omni Calculator, start up z Krakowa, stworzył kalkulator smogowy, w którym możemy przeliczyć, ile papierosów dziennie wypalamy, oddychając powietrzem w danej miejscowości.W wyliczeniach pod uwagę wzięto średnią ilość powietrza wdychanego przez dorosłego człowieka na godzinę, średnie roczne stężenie benzo(a)pirenu zarejestrowane poza budynkami oraz zawartość B[a]P w jednym papierosie. Wyniki są zatrważające! Zobacz, gdzie jest najgorzej! Tam mieszkańcy wypalają w godzinę paczkę papierosów... tylko oddychając.

Smog w Polsce jak palenie papierosów. Zobacz, gdzie spalasz ...

Według danych z raportu w 2016 roku w Bielsku-Białej wykryto 126 przypadków raka płuc. Gdyby stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu było zgodne z wytycznymi WHO, to statystycznie udałoby się uniknąć 19 spośród tych zachorowań. Statystycznie, ponieważ odczucie pełnych efektów poprawy jakości powietrza wymaga czasu.

Raport badaczy z King’s College pokazuje liczbę osób w poszczególnych miastach, które w domach albo wręcz na ulicy w czasie epizodów smogowych doznały zatrzymania akcji serca - Jakub Jędrak

- Statystyki medyczne i epidemiologiczne często postrzegane są jako anonimowe i niezwiązane z naszym życiem - mówi Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego. - Jako aktywiści często słyszymy głosy bagatelizujące choroby i zgony wywołane smogiem i podtrzymujące opinię o niepewności tych szacunków. Nic bardziej mylnego. Raport badaczy z King’s College pokazuje liczbę osób w poszczególnych miastach, które w domach albo wręcz na ulicy w czasie epizodów smogowych doznały zatrzymania akcji serca.

Zatrzymanie akcji serca to zaledwie jeden z powodów nagłej hospitalizacji, którą może wywołać podwyższone stężenie smogu. Zdaniem naukowców z londyńskiej uczelni w dni o wysokim zanieczyszczeniu powietrza ryzyko udaru w Bielsku-Białej jest o 2,3 proc. wyższe niż w dni o niskim poziomie zanieczyszczenia.

- Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w Bielsku-Białej o jedną piątą zmniejszyłoby ryzyko udaru mózgu o około 15,5 proc. - King's College.

Stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu PM2,5 oraz PM10 ma także negatywne skutki długoterminowe. Wpływa m.in. na zwiększenie występowania choroby niedokrwiennej serca, astmy oraz zmniejszenie pojemności płuc.

- W Bielsku-Białej Twoje dziecko jest o 5,2 proc. bardziej narażone na hospitalizację z powodu astmy w dniach z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza w porównaniu z dniami o niższym zanieczyszczeniu - informuje King's College.

Zdaniem naukowców zmniejszenie poziomu smogu do standardów WHO mogłoby również zmniejszyć o 5,4 proc. ryzyko występowania zapalenia płuc u dzieci. Wpłynie to również pozytywnie na zmniejszenie ilości zapaleń oskrzeli oraz zredukuje ryzyko niedowagi wśród noworodków.

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera