Beskidy zasypane są śniegiem. Trudna sytuacja panuje szczególnie w Beskidzie Żywieckim. Transport samochodowy jest utrudniony, wystąpiły też zakłócenia w ruchu pociągów. Wójtowie Rajczy i Ujsół wystąpią z wnioskiem o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Dojazd do wysoko położonych przysiółków uniemożliwiają śnieżne zaspy. We wtorek 16 stycznia IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne przed kolejnymi opadami śniegu.

Klęska żywiołowa w Beskidach

- Dzisiaj pogoda w Beskidach jest faktycznie piękna - powiedziął nam w poniedziałek 15 stycznia Jerzy Siodłak, naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR. - Ale pamiętajmy, że od jutra, od 6 rano zapowiadane są kolejne opady śniegu, które mogą potrwać cały tydzień.

Zobaczcie zdjęcia zimy w Beskidach:

Zobacz galerię

AKTUALIZACJA 17.01.2019
Sztaby kryzysowe we wsiach w Beskidach pracują całą dobę. Udało się odzyskać dojazd do niektórych przysiółków. Sytuacja jest jednak nadal ekstremalnie trudna w wyżej położonych zasypanych śniegiem gospodarstwach.

CZYTAJCIE KONIECZNIE
Droga w Szczyrku zablokowana po opadach śniegu

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W związku z intensywnymi opadami śniegu w dniu 14.01. i 15.01.2019 r. w Gminie Ujsoły oraz Rajcza w pow. żywieckim występują problemy dotyczące przejezdności dróg gminnych. Trwają wciąż prace mające na celu ich udrożnienie. Drogi powiatowe oraz wojewódzkie są przejezdne. W ww. gminach zapewniona jest łączność telefoniczna, dostawy energii elektrycznej oraz wody.

W środę 15 stycznia odbyło się pod przewodnictwem Wojewody Śląskiego posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym dokonano oceny sytuacji i wydano rekomendacje do działań w związku z intensywnymi opadami śniegu na terenie woj. śląskiego, w szczególności powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego.

Jeżeli w najbliższym czasie sytuacja śniegu wciąż będzie przybywało, wójt gminy Rajcza wystąpi z wnioskiem o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

- Tereny przy schroniskach radykalnie się zmieniły, wszystko jest tak zasypane, że nawet jeśli ktoś zna dane miejsca latem, zimą może mieć spore problemy. Pamiętajmy też, że letnie czasy przejścia szlaków turystycznych bardzo różnią się od tych zimowych. Kiedy wędrujemy zimą, trasa może potrwać nawet trzykrotnie dłużej - podkreślił Jerzy Siodłak.

W gminie Ujsołach nieprzejezdne są drogi gminne. Największe problemy występują w sołectwach Złatna, Glinka i Soblówka. W Zwardoniu trudno dostępne są m.in. przysiółki Orawcowa i Rachowiec.

Jak się dowiedzieliśmy, obecnie aż do 18 przysiółków nie ma dojazdu, a odciętych od świata może być nawet 350 osób.

- Pomimo intensywnej całodobowej pracy sprzętu służącego do odśnieżania nie ma możliwości zapewnienia bezpiecznej komunikacji samochodowej na tych drogach - powiedział Tadeusz Piętka, wójt gminy Ujsoły. - W związku z powyższym proszę o pozostawianie samochodów na przygotowanych parkingach znajdujących się w obrębie dróg powiatowych. Niezwłocznie po ustaniu opadów i ustabilizowaniu się sytuacji pogodowej umożliwiającej bezpieczną pracę sprzętu na nieprzejezdne odcinki dróg zostaną skierowane poza pługami również koparki i wirniki.

Umiesz jeździć zimą? Sprawdź się

Zobacz także:
BESKIDY ZASYPANE ŚNIEGIEM. DO WIELU MIEJSCOWOŚCI NIE MA DOJAZDU

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn reporterów DZ

Finał akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja"