Klub flipperów w Bytomiu. Jedyny taki w Polsce na 20 różnych...

  Klub flipperów w Bytomiu. Jedyny taki w Polsce na 20 różnych stołów [ZDJĘCIA]

  Wioleta Niziołek - Żądło

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Klub flipperów w Bytomiu. Jedyny taki w Polsce
  1/55
  przejdź do galerii

  Klub flipperów w Bytomiu. Jedyny taki w Polsce ©Marzena Bugała

  Wielki powrót flipperów na Śląsk. Kiedyś stały niemal w każdej knajpie. Dziś są mrocznym przedmiotem pożądania dużych chłopców po 40. W Bytomiu powstał nawet jedyny w Polsce klub flipperowy. Działa w... drukarni. ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  Flipper to elektromechaniczna maszyna do gier zręcznościowych. Wygrać można tylko przedłużenie gry lub grę dodatkową. W największym skrócie zabawa polega na trafianiu metalową kulką, przy pomocy specjalnych łapek, w cele rozmieszczone na polu gry. W Polsce flippery pojawiły się w latach 70 - tych XX wieku i były przebojem w rozmaitych knajpach i barach, klubach, dyskotekach i salonach gier. Śląsk był wtedy prawdziwym, flipperowym zagłębiem. Przywozili je Ślązacy, którzy mieli rodziny w Niemczech. Po latach przerwy flippery znów wracają. Jednak ich miejsce jest tym razem w prywatnych domach i firmach, gdzie służą rozrywce i ozdobie. Marcin Krysiński z Rudy Śląskiej ma ich ponad dwadzieścia i stworzył jedyny w Polsce klub flipperowy Printimus Pinball w … bytomskiej drukarni Printimus.

  Moda na flippery wraca na podobnej zasadzie jak moda na gry planszowe. Ludzie znudzeni grami komputerowymi przypominają sobie zapomniane rozrywki. - Flipper to nie jest symulacja, wszystko tu się dzieje naprawdę, a każdy model to inna gra - mówi Łukasz Dziatkiewicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Flipperowego. Grono fanów związanych ze stowarzyszeniem liczy kilkadziesiąt osób i stale rośnie. W Polsce odbywają się zawody w tej grze, a jedne z największych organizowane są w lutym właśnie w Bytomiu.

  Renesans flipperów ogarnął cały świat. - Do końca XX wieku była tylko jedna firma w Stanach Zjednoczonych, która je produkowała, a teraz powstała druga, większa i kilka mniejszych - mówi Dziatkiewicz.

  Dziś maszyny kupują pasjonaci, głównie do prywatnych kolekcji. Na Zachodzie, zwłaszcza w USA wracają także do różnego typu ogólnodostępnych lokali. - W Nowym Jorku grałem w paru barach, specjalnym klubie, a nawet w pralni. W każdym z tych miejsc było minimum ponad dziesięć takich maszyn, a wspomniany klub oferował tylko flippery i to ponad 30! - wspomina Dziatkiewicz.

  Flippery to hobby niezbyt tanie - jeden używany flipper kosztuje minimum 2 tys. zł, ale ceny dochodzą do dziesięciokrotności tej kwoty. Nowy to wydatek nie mniejszy niż 20 tys., a wersje specjalne - 30 tys.

  Wraz z powrotem mody na flippery rośnie liczba turniejów. Głównie w Europie Zachodniej, ale i u nas. - Startują w nich głównie ludzie, którzy pamiętają flippery z młodości. Zdarzają się także młodsi, a bywa i tak, że gra ojciec razem z synem jak w przypadku rodziny Tkaczy z Mysłowic czy właściciela drukarni Printimus - mówi Dziatkiewicz. - W tej grze liczy się refleks, technika, ale też trzeba znać zasady, a każdy model flippera ma inne. Maszyn są setki i co roku powstają nowe - dodaje Dziatkiewicz.

  Bytomski klub flipperowy organizuje turnieje. Żeby wziąć udział w zawodach wystarczy opłacić udział, a debiutanci - uwaga - nie płacą. Można też przyjść i pograć rekreacyjnie. Zawody są 1 lutego, kolejne w marcu. Klub Printimus Pinball mieści się przy ul. Bernardyńskiej 1


  *Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
  *Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo