MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Knurów na starych zdjęciach - tak miasto wyglądało przed laty

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Knurów na starych fotografiach - tak miasto wyglądało kilkadziesiąt lat temu.
Knurów na starych fotografiach - tak miasto wyglądało kilkadziesiąt lat temu. fotopolska.eu (zdjęcie pokolorowane)
Pierwsze wzmianki o Knurowie pochodzą z 1295 roku. Okolica miasta należała pierwotnie do Królestwa Polskiego, następnie Królestwa Czech, a później austriackiej Monarchii Habsburgów. Dziś Knurów jest jedynym niebędącym siedzibą powiatu miastem w Polsce, w którym władzę wykonawczą sprawuje prezydent a nie burmistrz. Jak Knurów wyglądał kilkadziesiąt lat temu? Zapraszamy na spacer po mieście sprzed kilkudziesięciu lat.

Knurów istnieje od XIII wieku

Pierwsze wzmianki o Knurowie pochodzą z założonej ok. 1295 r. „Księgi uposażeń biskupstwa wrocławskiego”. Miejscowość wymieniona jest jako Knauersdorf lub Cnurowicz.

Tak wyglądał Knurów przed laty - zobacz ZDJĘCIA w kolorze

Największe zmiany w historii miejscowości zaszły w XIX wieku, były związane z procesem industrializacji. Podobnie, jak inne miejscowości naszego regionu, również Knurów z osady typowo wiejskiej stał się ośrodkiem przemysłowym. Szybki rozwój górnictwa sprawił, że gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na materiały strzelnicze. Dzięki temu w 1875 r. powstała tu pierwsza fabryka – prochownia na Krywałdzie. Do dziś możemy tu oglądać okazały budynek dyrekcji zakładu.

Knurów najszybciej rozwijał się na przełomie XIX i XX wieku. Odkryto tu wówczas bogate złoża węgla kamiennego i zapadła decyzja o budowie koksowni oraz kopalni. Dla pracowników nowych zakładów przemysłowych, w latach 1900-1921, powstały cztery osiedla patronackie. Ich twórcą i projektantem był Karl Henrici światowej sławy niemiecki urbanista.

Równolegle z zakładami przemysłowymi i osiedlami rozwijana była infrastruktura towarzysząca. W 1908 r. w Knurowie uruchomiono pierwszą linię kolejową, a cztery lata później powstała Lecznica Spółki Brackiej. Dziś w jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Knurowa mieści się szpital miejski przy ul. Niepodległości.

Knurów otrzymał prawa miejskie w 1951 r. i dziś jest czwartym co do wielkości miastem w Polsce, po Rumi, Ząbkach i Markach, niebędącym siedzibą powiatu.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera