Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety na rynku pracy. Ile zarabiają panie w typowo damskich profesjach - pielęgniarki, kosmetyczki, opiekunki?

MCH
W ciągu 8 lat liczba kobiet na stanowisku pielęgniarki wzrosła o 7,2 proc., podczas gdy liczba mężczyzn wykonujących ten zawód wzrosła aż o 69,7 proc.
W ciągu 8 lat liczba kobiet na stanowisku pielęgniarki wzrosła o 7,2 proc., podczas gdy liczba mężczyzn wykonujących ten zawód wzrosła aż o 69,7 proc. pixabay
Najwięcej spośród typowo damskich zawodów zarabiają kobiety na stanowisku asystentki zarządu, najmniej - szwaczki i opiekunki do dzieci. Co ciekawe, coraz częściej zawód pielęgniarza i położnego wybierają mężczyźni.

Portal wynagrodzenia.pl przyjrzał się bliżej wynagrodzeniom w zawodach, w których dominują kobiety. Pod lupę wzięto dziesięć wybranych typowo damskich zawodów, spośród których wyodrębniono trzy grupy profesji ze względu na wysokość wynagrodzenia.

Pierwszą grupę stanowią kobiety na stanowiskach, na których wynagrodzenie jest wyższe niż 4 tys. zł brutto. Znalazły się w niej: asystentki zarządu, położne i pielęgniarki. Najwięcej w 2019 roku zarabiały kobiety na stanowisku asystentki zarządu. Mediany ich zarobków wynosiły 4 210 zł brutto.

Na wynagrodzenia w przedziale 3-4 tys. zł mogły liczyć natomiast sekretarki, przedszkolanki i asystentki stomatologiczne. W ostatniej, najniżej opłacanych damskich profesji, znalazły się natomiast: kosmetyczki, szwaczki i opiekunki do dzieci, które zarabiały średnio poniżej 3 tys. zł.

Asystentki zarządu, położne i pielęgniarki zdecydowanie lepiej wynagradzane są na Mazowszu niż przykładowo w woj. dolnośląskim. Największe z kolei różnice, sięgające nawet 1 700 zł brutto, występowały pomiędzy położnymi.

Coraz więcej mężczyzn garnie się do zawodu pielęgniarza

Eksperci prześledzili także, jak zmieniała się liczba pielęgniarzy i położnych w latach 2010–2018. "Liczba kobiet na obu stanowiskach w każdym roku była kilkunastokrotnie większa niż mężczyzn. Na obu stanowiskach widoczna jest tendencja wzrostowa ilości osób wykonujących ten zawód wśród obu płci. W ciągu 8 lat liczba kobiet na stanowisku pielęgniarki wzrosła o 7,2 proc., podczas gdy liczba mężczyzn wykonujących ten zawód wzrosła aż o 69,7 proc. - czytamy w raporcie.

Obejrzyj dokładnie

Pomimo tak dużego wzrostu zawody pielęgniarza jak i położnego nadal pozostają typowo damskimi zawodami.

Portal zbadał także poziom zadowolenia wśród kobiet trudniących się najniżej opłacanymi profesjami typowo damskimi. Około 70 proc. opiekunek do dzieci, kosmetyczek i szwaczek przyznało, że jest niezadowolene z otrzymywanej pensji.

W badaniu uczestniczyły 161 549 osoby. 62 proc. spośród badanych było w wieku poniżej 35 lat, 72 proc. stanowili mieszkańcy miast powyżej 100 tys. mieszkańców, 68 proc. badanych miała wykształcenie wyższe, a 45 proc. - zatrudnionych pracowała w dużych lub wielkich przedsiębiorstwach, zaś 80 proc. - w firmach prywatnych.

ILE ZARABIAJĄ KOBIETY W POLSCE? ZOBACZ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>>

Ile zarabiają kobiety? Nadal mniej niż mężczyźni. Oto LISTA ...

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera