MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz zwalniania pracowników przed osiągnięciem wieku emerytalnego dotyczy określonych grup zawodowych.

mfred
Pracownicy, którzy zbliżają się do wieku emerytalnego mogą liczyć na specjalną ochronę
Pracownicy, którzy zbliżają się do wieku emerytalnego mogą liczyć na specjalną ochronę
W dzisiejszych czasach wielu pracodawców woli zatrudniać młodych pracowników niż tych doświadczonych. Osoby, które przekroczyły 50. rok życia i zostały zwolnione z pracy często mają duży problem z odnalezieniem się na rynku pracy. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z tymi, którzy zbliżają się do emerytury. Tu jednak z pomocą przychodzą przepisy i tak zwany wiek ochronny. Kiedy pracodawca nie może zwolnić pracownika przed emeryturą? Zobacz!

Pracownicy, którzy zbliżają się do wieku emerytalnego mogą liczyć na specjalną ochronę. Zapisy takie znajdują się w Kodeksie pracy i powodują, że zatrudnionemu na umowę o pracę pracownikowi, któremu zostało kilka lat do emerytury nie mozna obnizyc pensji ani go zwolnić.

Ochrona przedemerytalna. Dla kogo?

Ochrona przedemerytalna wynika z artykułu 39. Kodeksu pracy. Zapis mówi jasno, że na cztery lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego pracownik może znaleźć się pod specjalnym parasolem prawnym. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku
Ochrona przedemerytalna pracownika może zostać zastosowana tylko w przypadku osoby, której do osiągnięcia wieku emerytalnego zostały nie więcej niż 4 lata pracy. To odpowiednio 56 lat dla kobiet i 61 lat dla mężczyzn.  
Powszechny wiek emerytalny w Polsce dla kobiet to 60 lat, dla mężczyzn 65 lat. Oznacza to, że generalnie wiek ochronny przed emeryturą to:

 • 56 lat dla kobiet,
 • 61 lat dla mężczyzn.

Wcześniejsza emerytura

Są jednak zawody, jak czytamy na wiadomosci.radiozet.pl, w których przysługuje obniżony wiek emerytalny. Zgodnie z art. 184 Kodeksu Pracy obniżony wiek emerytalny przysługuje:

 • osobom zatrudnionym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
 • ubezpieczonym z tytułu działalności twórczej lub artystycznej,
 • górnikom,
 • pracownikom kolejowym.

Oczywiście nie oznacza to, że pracownik może lekceważyć swoje obowiązki. Umowa o pracę może bowiem zostać rozwiązana gdy:

 • Pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
 • Pracownik popełnił w czasie trwania umowy o pracę przestępstwo.
 • Pracownik utracił ze swojej winy uprawnienia, które są konieczne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (np. prawo jazdy).

Oprócz tego można z pracownikiem rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia i bez winy pracownika, gdy nieobecność w pracy jest zbyt długa lub uporczywa:

 • dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik zatrudniony był krócej niż 6 miesięcy;
 • dłużej niż łączny okres pobierania z tytułu choroby wynagrodzenia i zasiłku (182 dni lub 270 dni w przypadku gruźlicy) oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik zatrudniony był co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;
 • jeśli usprawiedliwiona nieobecność w pracy, z innych przyczyn niż wymienione wyżej, trwa dłużej niż 1 miesiąc

.

Najważniejsze zmiany dla pracowników w styczniu 2024. Zobacz TUTAJ

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakaz zwalniania pracowników przed osiągnięciem wieku emerytalnego dotyczy określonych grup zawodowych. - Nowości Dziennik Toruński