Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna edycja Wampiriady w Katowicach. Studenci oddali krew potrzebującym. Zobacz zdjęcia

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Wideo
od 16 lat
We wtorek 7 listopada odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Wampiriada organizowanej przez Niezależne Zrzeszenie Studentów we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Na parkingu przed budynkiem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach przy ul. Bogucickiej 5 pojawił się krwiobus, pod którym od rana stała kolejka studentek i studentów chcących oddać krew potrzebującym. W ramach jesiennej edycji akcji w Katowicach zebrano ponad 10 litrów tego drogocennego płynu. Wampiriada w listopadzie zagości także w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Lublinie.

Wampiriada w Katowicach

Wampiriada to studencka akcja krwiodawstwa z wieloletnią tradycją. Każdego roku organizowane są dwie edycje, wiosenna i jesienna. We wtorek 7 listopada Wampiriada ponownie zawitała do Katowic. O godzinie 10.00 na parkingu pod budynkiem Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Bogucickiej 5 stanął krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

- Oddawanie krwi jest bardzo ważne. Jedna osoba oddająca krew może uratować do sześciu ludzkich żyć, co samo w sobie jest dla nas ważne, czyli pomoc i wspieranie osób w potrzebie - mówi Kacper Wójcik, koordynator jesiennej edycji Wampiriady w Katowicach. - Już od samego przyjazdu krwiobusu, zanim zaparkował, mieliśmy już trzy osoby chętne - dodaje.

W sumie do godziny 15.00 w krwiobusie pojawiło się 51 osób, a 23 z nich mogły oddać tego dnia krew. Każda z osób, która pozytywnie przeszła procedurę oddała 450 ml tego drogocennego płynu. Tym samym w ramach jesiennej edycji Wampiriady w Katowicach zebrano ponad 10 litrów krwi.

- To już moje trzecie podejście, ale pierwsze skuteczne. W dwóch poprzednich przeszedłem wszystkie testy, ale nie znaleziono żył na ręce. Bardzo cieszę się, że w końcu się udało komuś pomóc - mówi Klaudiusz, student informatyki i ekonometrii. - To jest tak, że każdy chce pomagać, ale pojawia się lenistwo. To jest dobry sposób, bo siedzi się przez pół godzinki i można dopisać sobie dobry uczynek - dodaje.

- Drugi raz biorę udział w akcji jako dawczyni. To jest bardzo fajna rzecz, można zrobić coś dobrego, pomóc innym osobom i tak człowiek się aż z tym dobrze czuje - mówi Kinga, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - Nie jest to aż tak bolesne, ale mimo wszystko jakiś stresik jest - dodaje.

- Oddaję krew już od pięciu lat, każde takie oddanie krwi ratuje komuś życie i trzeba pomagać. Gdy tylko w aplikacji dostanę powiadomienie, że już mogę oddać krew, to idę to zrobić - mówi Piotr, student Politechniki Śląskiej. - W praktyce na początku jest to lekkie ukłucie i później nawet nie czuję, że oddaję krew - dodaje.

Do udziału w akcji zaproszony jest każdy, jednak jej głównym celem jest promowanie honorowego krwiodawstwa wśród studentów. Jesienna edycja Wampiriady 2023 poza Katowicami odbyła się także w Warszawie, Rzeszowie i Gdańsku. Na tym jednak nie koniec, a w harmonogramie Wampiriady są jeszcze następujące wydarzenia:

  • 8-10.11 - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • 13-14.11 - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu,
  • 15-16.11 - Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki,
  • 20-24.11 - Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,
  • 21-22.11 - Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera