Kolejne odcinki Gierkówki zostaną przebudowane. GDDKiA podpisała umowy z wykonawcą
We wtorek, 25 lipca, w siedzibie katowickiego oddziału GDDKiA podpisano dwie umowy na modernizację DK 91. Przebudowane zostanie 9 km Gierkówki. Chodzi o dwa odcinki drogi, pierwszy na trasie Częstochowa - Nowa Wieś o długości ok. 4,6 km oraz Siedlec Duży - Koziegłowy o długości ok. 4,4 km. Wykonawcą wartej 176 mln złotych inwestycji będzie firma PORR z Warszawy.
- W ostatnich miesiącach bardzo dużo mówimy o inwestycjach lokalnych i środkach z rządowych funduszy i z programów strategicznych na drogi lokalne, a nie możemy zapominać, że również gigantyczne nakłady idą drogi krajowe - zaznacza Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. - Taką ważną arterią jest na pewno Droga Krajowa 91. Kiedyś pełniła funkcję quasi-autostrady z Katowic do Warszawy. Po oddaniu nowo wybudowanego odcinka autostrady A1 i objeździe obszaru częstochowskiego, ta droga krajowa odciążona w dużej mierze z ruchu, stanowi dalej jeden z ważnych krwiobiegów społeczno-gospodarczych dla województwa śląskiego - dodaje.
Przebudowa gierkówki to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla GDDKiA. Roboty budowlane prowadzone są już na dwóch innych odcinkach: Nowa Wieś - Zawada oraz Markowice - Brudzowice, o łącznej długości 10 km. Dziś podpisano następne dwie umowy, a w planach jest także modernizacja kolejnych odcinków: Zawada - Siedlec Duży, Koziegłowy - Markowice, Brudzowice - Siewierz oraz Siewierz - Podwarpie.
- Gierkówka zostaje z nami. Stanowi na tym odcinku drogę alternatywną dla autostrady A1, dlatego jest dla nas tak ważna i dlatego ten ambitny plan przebudowy tych prawie 50 km pomiędzy Częstochową a Siewierzem i dalej w stronę Podwarpia. Mamy już cztery odcinki w realizacji, do tej pory były dwa - mówi Marek Niełacny, p.o. Dyrektora Oddziału GDDKiA w Katowicach. - Politycy zrobili co trzeba, mamy finansowanie, wszystkie wymagane zgody i decyzje. Czas, aby pałeczkę przejęli inżynierowie - dodaje.

Zadaniem wykonawcy będzie dostosowanie konstrukcji drogi do nośności 11,5 t/oś i przebudowa skrzyżowań, budowa ciągów pieszych i pieszo-rowerowych. Priorytetem w modernizacji drogi ma być zwiększenie bezpieczeństwa. Wpłynie na to m.in. wykonanie oświetlenia drogowego i sygnalizacji świetlnych. W aspekcie związanym z ochroną środowiska wykonana zostanie przebudowa i budowa przepustów, rowów przydrożnych, płotków herpetologicznych i osadników zawiesin. Wybudowane zostaną również ekrany akustyczne, które mają ograniczyć hałas. Według wstępnych prognoz dzięki inwestycji poziom hałasu przy elewacjach budynków może się obniżyć nawet o ponad 14 dB.
Częstochowa – Nowa Wieś
Przebudowę ponad 4,6-kilometrowego odcinka firma PORR wyceniła na ponad 95 mln złotych, a termin zakończenia prac to koniec listopada 2024 roku. Rozpoczyna się on na granicy powiatu Częstochowskiego i gminy Poczesna, a kończy na wysokości stacji paliw w Nowej Wsi. Inwestycja obejmuje dostosowanie konstrukcji drogi do nośności 11,5 t/oś, przebudowę dwunastu skrzyżowań, przebudowę i budowę sygnalizacji świetlnej, budowę i przebudowę ciągów pieszych o długości prawie 700 m, budowę i przebudowę zjazdów, budowę oświetlenia drogowego na długości około 1,5 km, wykonanie oznakowania poziomego i pionowego oraz wyposażenia drogi krajowej w urządzenia BRD m.in.: bariery energochłonne, wygrodzenia dla pieszych, budowę urządzeń ochrony środowiska (ekranów akustycznych na długości około 2,5 km oraz cichą nawierzchnię typu BBTM), przebudowę przepustów drogowych oraz budowę kanału technologicznego.
Siedlec Duży - Koziegłowy
Wartość umowy z firmą PORR to ponad 81 mln złotych za przebudowę ponad 4,4-kilometrowego odcinka, a termin zakończenia prac przypada na koniec listopada 2024 roku. Początek odcinka zlokalizowany jest ponad 100 metrów za ul. Leśną w Siedlcu Dużym, a jej koniec około 600 m przed skrzyżowaniem z ul. Lipową w Koziegłowach. Inwestycja obejmuje dostosowanie konstrukcji drogi do nośności 11,5 t/oś, przebudowę trzech skrzyżowań, przebudowę i budowę sygnalizacji świetlnej, budowę i przebudowę ciągów pieszych na długości prawie 400 m, budowę i przebudowę zjazdów, budowę oświetlenia drogowego na długości ponad 4 km, wykonanie oznakowania poziomego i pionowego oraz wyposażenia drogi krajowej w urządzenia BRD m.in.: bariery energochłonne, wygrodzenia dla pieszych, budowę urządzeń ochrony środowiska (ekranów akustycznych na długości ponad 800 m oraz cichą nawierzchnię typu BBTM), przebudowę przepustów drogowych i budowę kanału technologicznego.
Nie przeocz
- Opuszczony supermarket w Częstochowie czeka na kupca. Miejsce ma złą sławę
- Piekarski Półmaraton i Nocna ZaDyszka: 900 biegaczy rywalizowało w Piekarach Śląskich
- Dni Pyskowic 2023 przeszły do historii. Na finał na scenie pojawiła się Maryla!
- Luksusowy hotel Mercure Szczyrk rośnie w oczach. Zobaczcie ZDJĘCIA
Zobacz także
Nie przeocz
- Poznajecie te miejsca? Tak wyglądały Katowice 20 lat temu. Szok!
- Opuszczony ceglany domek pośród lasu. Kto tu mieszkał? Zostało dużo pamiątek! ZDJĘCIA
- Czekamy na nową ekspresówkę przez Śląsk za trzy miliardy zł. S11 rodzi się powoli
- Polak na wakacjach. Parawan, reklamówka, skarpety, sandały... Zobaczcie memy!
Zobacz także
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?