MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Zamknęli przejazd ulicą Poniatowskiego, bo budują nowe rondo i drogę wzdłuż torów kolejowych

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W poniedziałek 15 kwietnia przejazd ulicą Poniatowskiego będzie zamknięty Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W poniedziałek 15 kwietnia przejazd ulicą Poniatowskiego będzie zamknięty Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG
W poniedziałek 15 kwietnia drogowcy zamknęli stumetrowy fragment ulicy Poniatowskiego w Dąbrowie Górniczej. Takie rozwiązanie jest konieczne, bo w tym miejscu powstawać będzie nowe rondo, będące częścią nowego układu komunikacyjnego w tej części miasta. Kierowcy będą musieli kierować się wyznaczonymi objazdami.

Inwestycje drogowe w Dąbrowie Górniczej: zamykają ul. Poniatowskiego i budują rondo

Budowa połączenia ulicy Kolejowej z wiaduktem w ciągu ul. Cupiała i dalej aleją Zagłębia Dąbrowskiego to kolejna, duża inwestycja, która po zakończeniu ułatwi znacznie kierowcom poruszanie się po Dąbrowie Górniczej. By tak się stało najpierw trzeba jednak wybudować nowe rondo, a znajdujące się nieco dalej przebudować.

W poniedziałek 15 kwietnia drogowcy zamkną więc stumetrowy fragment alei Poniatowskiego. Objazd do ulicy Kolejowej zostanie wyznaczony ulicami Augustynika, Kopernika i Konopnickiej.

Początek zaplanowanych na 15 kwietnia prac związany jest z rozbudową obecnego układu drogowego na styku ulic Konopnickiej, Kolejowej i Poniatowskiego. Będą one polegały na częściowej przebudowie istniejącego ronda oraz budowie drugiego ronda w rejonie kliniki weterynaryjnej AniCura Wróblewscy.

– Zamknięcie stumetrowego odcinka zaplanowaliśmy po porannym szczycie komunikacyjnym. Po odbiorze oznakowania tymczasowej organizacji ruchu wprowadzimy objazd do ulicy Kolejowej przez ulice Augustynika, Kopernika i Konopnickiej – mówi Zbigniew Kubik, naczelnik Wydziału Inwestycji Drogowych w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

– Przez kolejne dni będziemy obserwować ruch na trasie, przez którą wyznaczyliśmy objazd i w razie konieczności rozważymy zmianę pierwszeństwa na skrzyżowaniu alei Poniatowskiego z ulicą Augustynika – dodaje Zbigniew Kubik.

Inwestycje drogowe w Dąbrowie Górniczej: łącznik wzdłuż torowiska kolejowego ostatnim elementem obwodnicy

Drugie rondo, którego budowa rozpocznie się w poniedziałek 15 kwietnia, docelowo umożliwi skierowanie ruchu na nowo budowaną wzdłuż torów drogę, która po nasypie połączy się z istniejącym wiaduktem przy ul. Cupiała i Granicznej i dalej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego. Z łącznika korzystać będą nie tylko kierowcy, ale także piesi i rowerzyści, dla których powstanie droga rowerowa i chodnik.

Przetarg na tę ważną inwestycję o długości prawie kilometra został ogłoszony 17 kwietnia ubiegłego roku roku. 10 sierpnia 2023 roku miasto podpisało natomiast umowę za wykonanie projektu i budowę nowej drogi ze zwycięską w przetargu firmą Drogopol. Miała ona czas do lutego 2024 roku na opracowanie projektu i uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń. To stało się faktem, więc inwestycja właśnie się zaczyna.

Łącznik ulicy Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego ma mieć długość 900 metrów. Najważniejszą częścią inwestycji będzie wykonanie nasypu drogowego, równolegle do istniejących torów kolejowych i wykonanie skrzyżowania ulic Granicznej i Cupiała z przedłużeniem ul. Kolejowej.

To z kolei będzie wymagało przebudowy wiaduktu drogowego w ciągu ul. Cupiała. Pierwszeństwo w tym miejscu będą mieć kierowcy jadący od strony ul. Kolejowej, zaś wyjeżdżający od strony ulicy Łączącej będą musieli ustąpić im pierwszeństwa.

Na nowej drodze ma zostać wydzielony pas do lewoskrętu w kierunku ulicy Łączącej. Jednocześnie planuje się wyznaczenie pasa włączeniowego ułatwiającego włączenie się do ruchu od ulicy Łączącej (z wiaduktu) w kierunku alei Zagłębia Dąbrowskiego. Wzdłuż całego odcinka planowana jest budowa infrastruktury dla pieszych oraz drogi dla rowerzystów, którą będzie można dojechać do ul. Granicznej (przejście pod torami kolejowymi).

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w trakcie prac przebudowany zostanie także tymczasowy wyjazd z tunelu pieszo-rowerowego w kierunku alei Poniatowskiego. Po zmianach nowy wyjazd będzie miał łagodniejsze nachylenie.

– Budowa łącznika to kontynuacja rozbudowy sieci dróg, która stanie się obwodnicą miasta. Ta sieć przebiegnie od granicy z Będzinem, poprzez drogę za Hutą Bankową, rejon dworca, ul. Kolejową, nowy łącznik, aż po Gołonóg. Dzięki temu zapewnimy szybki wjazd i wyjazd do i z Dąbrowy, odciążymy centrum i damy mu „oddech” – podkreśla Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Budowę łącznika, wartego 20,8 mln zł, miasto otrzymało promesę dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości prawie 19,8 mln zł. Zakończenie budowy nowej drogi planowane jest na pierwsze miesiące przyszłego roku.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera