Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne zielone pracownie dla bytomskich szkół. Powstały one dzięki dofinansowaniu wojewódzkiemu

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
W Bytomiu powstały dwie nowe zielone pracownie - w IV LO oraz Szkole Podstawowej nr 21. Zobacz zdjęcia >>>
W Bytomiu powstały dwie nowe zielone pracownie - w IV LO oraz Szkole Podstawowej nr 21. Zobacz zdjęcia >>>UM Bytom
Choć na razie uczniowie nie mogą z nich korzystać, to miejmy nadzieję, że niebawem się to zmieni. Chodzi o nowoczesne zielone pracownie, których doczekały się kolejne bytomskie placówki - IV Liceum Ogólnokształcące oraz Szkoła Podstawowa nr 21. Powstały one dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nowe zielone pracownie w bytomskich szkołach czekają na uczniów

W IV Liceum Ogólnokształcącym oraz Szkole Podstawowej nr 21 w Bytomiu w połowie grudnia otworzono zielone pracownie. Ich powstanie było możliwe, dzięki zorganizowanemu konkursowi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Na konkurs wpłynęła ponad setka wniosków, ale tylko połowa z nich uzyskała dofinansowanie. Cieszę się, że znalazły się wśród nich kolejne bytomskie szkoły, które postawiły na oryginalność i innowacyjne podejście do tematu ekologii – wyjaśnia prezydent Mariusz Wołosz.

Przypomnijmy, że zadaniem szkół było utworzenie projektu pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. Jury konkursu brało pod uwagę m.in. kreatywność. Nic więc dziwnego, że ekopracownia powstała w SP nr 21. Tu postawiono bowiem na... żywą wiszącą ścianę złożoną z ponad 100 roślin.

Nie przeocz

- Będzie to nasz poligon doświadczalny, na którym uczniowie będą poznawać nowe gatunki, pielęgnować i sadzić rośliny – mówi dyrektor Krzysztof Kawka.

Oprócz tego, bytomska podstawówka wzbogaciła się o nowy sprzęt elektroniczny: laptopa, monitor, tablicę interaktywną oraz 14 tabletów. Sala została gruntownie wyremontowana, wstawiono nowe meble, a także... zaaranżowano kącik relaksacyjny z pufami.

– W nowej pracowni uczniowie będą zgłębiać nie tylko przedmioty przyrodnicze, ale też chemiczne, bo dotychczas nie mieliśmy w szkole pracowni tego przedmiotu. Naszym nowym nabytkiem jest więc nowoczesne dygestorium do doświadczeń chemicznych – dodaje także dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21.

Nowoczesna pracownia powstała także w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego. Inicjatorką oraz autorką projektu zagospodarowania była Barbara Świątek, wieloletnia nauczycielka biologii w placówce.

Zobacz koniecznie

– Pozyskane środki pozwoliły nam na remont pomieszczenia oraz wyposażenie sali w nowe meble, sprzęt multimedialny i pomoce dydaktyczne – wylicza Bożena Balcerak, dyrektor IV LO.

Zakupiono również mikroskopy, które będą wykorzystywane w ramach indywidualnej pracy każdego ucznia oraz sprzęt laboratoryjny, który ułatwi przeprowadzanie różnego rodzaju eksperymentów.

- Mamy nadzieję, że zajęcia w nowej pracowni zainspirują młodzież do podejmowania działań na rzecz środowiska naturalnego – dodaje Bożena Balcerak.

Zrealizowanie projektów pochłonęło ponad 86 tys. zł, z czego dofinansowanie z WFOŚIGW wyniosło 75 tys. zł. Pozostałą kwotę dołożyła z budżetu gmina.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera