MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny odcinek drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna z opóźnieniem. Budowa pochłonie też więcej pieniędzy

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Tak wygląda zaawansowanie prac przy budowie drogi
Tak wygląda zaawansowanie prac przy budowie drogi M. Koczy
Nie wiosną przyszłego roku, a prawdopodobnie kilka miesięcy później zakończy się budowa kolejnego odcinka drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna. - Ostateczny termin oddania drogi do użytkowania będzie jednak uzależniony od procedur odbiorowych, które rozpoczną się po zakończeniu prac budowlanych - podaje miasto Rybnik. Wiadomo już, że budowa pochłonie więcej pieniędzy, niż pierwotnie zakładano.

Budowa drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna z poślizgiem. Kiedy zakończą się prace?

Na sierpień 2025 roku zaplanowane jest zakończenie robót budowlanych przy budowie odcinka Drogi Regionalnej, pomiędzy ulicą Wodzisławską, a ulicą Sportową. Ostateczny termin oddania drogi do użytkowania będzie jednak uzależniony od procedur odbiorowych, które rozpoczną się po zakończeniu prac budowlanych. Pierwotnie otwarcie tego odcinka planowane było na wiosnę 2025 roku.

- Wydłużenie terminu wynika z podpisanego aneksu do umowy z wykonawcą - firmą Budimex S.A. z Warszawy - zwiększającego wynagrodzenie dla wykonawcy. Było to związane z koniecznością wykonania wzmocnienia podłoża pod nasypami drogowymi w technologii kolumn przemieszczeniowych betonowych, co z kolei wynikało z odmiennych warunków gruntowo-wodnych - tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Rybniku.

Jak słyszymy, dokumentacja projektowa zawierała badania geologiczne wykonane w losowo wybranych miejscach, które wykazały że warunki gruntowe są zmienne, dlatego projektant w dokumentacji zawarł zapis, że przed rozpoczęciem robót wykonawca powinien przeprowadzić szczegółowe badania gruntu.

- Wykonawca po dokonaniu rozbiórek budynków, oczyszczeniu terenu i uzyskaniu fizycznego dostępu do całej powierzchni terenu budowy, przeprowadził szczegółowe badania podłoża. Otrzymane wyniki potwierdziły występowanie zmiennej budowy geologicznej. W związku z tym konieczne było wykonanie kolumn przemieszczeniowych betonowych - dodaje Agnieszka Skupień.

Po podpisaniu aneksu całkowita wartość zamówienia wyniesie ponad 280,63 mln zł. Wcześniej, była to kwota nieco ponad 268 mln zł.

Droga regionalna Racibórz-Pszczyna. 4 kilometry nowej trasy

W ramach inwestycji powstaje nieco ponad 4-kilometrowy odcinek drogi. To dwa pasy ruchu w każdym kierunku, obiekty inżynierskie, cztery wiadukty, rondo oraz węzeł z ulicą Grota-Roweckiego. Nastąpi również przebudowa istniejących sieci i oświetlenia ulicznego. Inwestycję realizuje wybrana w przetargu firma Budimex S.A. z Warszawy. Koszt dokończenia budowy drogi obejmuje również wykonanie oświetlenia, odwodnienia, przebudowę i budowę sieci uzbrojenia terenu, wykonanie elementów ograniczających negatywny wpływ inwestycji na środowisko np. ekrany akustyczne oraz nasadzenia zieleni.

Budowa brakujących 4 km Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna na terenie miasta Rybnika od węzła Wodzisławskiego na DK78 do ronda na ul. Sportowej uzyskała dotację z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Rządowego Funduszu Polski Ład w łącznej kwocie 165 mln zł.

Większa część rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz - Pszczyna, czyli przeszło 10 km od granicy z Żorami do ul. Wodzisławskiej, została wybudowana dzięki środkom unijnym i oddana do użytku w kwietniu 2020 roku. Kosztowała przeszło 475 mln zł - w tym 290 mln zł to środki z UE.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni