MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komunia Święta - najświętszy sakrament, czy wielka impreza przypominająca wesele? Co ma większą wartość? Jak się przygotować do sakramentu?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Limuzyny, piękne kreacje, wystawne przyjęcia - to z nimi najczęściej kojarzy nam się współczesna Komunia Święta. Jednak gdzie w tym wszystkim podziały się wartości? Jak przygotować się do sakramentu, by zachował on swój chrześcijański charakter, a nie był kolejną wystawną imprezą przypominającą wesele? Co należy wiedzieć?

Spis treści

Sakrament Komunii Świętej - czy nadal pamiętamy o wartościach?

Przygotowania do współczesnej Komunii Świętej nierzadko przypominają przygotowania weselne. Piękne kreacje, wystawne przyjęcia komunijne w restauracjach, zbędne dodatkowe atrakcje, słodkie stoły ze zdobionymi tortami i cukierniczymi dziełami. Równie powszechne stało się wysyłanie dziewczynek do fryzjera i makijażystki. Jednym z większym szaleństw są również prezenty komunijne, których ceny często wynoszą tysiące złotych. Laptopy, quady, telefony, konsole do gier i grube koperty - to nie lada wydatek.

Czy o to chodzi w sakramencie Pierwszej Komunii Świętej? Jak przygotować się do niej w sposób dobry dla małego katolika? Pierwsza Komunia Święta wyglądała przecież całkowicie inaczej i to wcale nie tak dawno! Zaledwie 20-15 lat temu było skromnie, a dzieci dostawały głównie pismo święte, różaniec, medaliki. Najważniejszym wydarzeniem związanym z tym dniem było przyjęcie przez dziecka ciała Chrystusa.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia komunijne

Wielka impreza z prezentami, czy przeżycie duchowe? Wszystko zależy od rodziców

To, jak dziecko będzie postrzegało sakrament Pierwszej Komunii Świętej, w największej mierze zależy od rodziców. Jeżeli zatracą się oni w przygotowaniach, skupiając uwagę na atrakcjach, cały sakrament straci na znaczeniu i będzie tylko kolejną rodzinną imprezą z drogimi prezentami. Dziecko powinno być przygotowane duchowo i skupić się na tym, co w tym dniu jest najważniejsze, czyli przyjęciu ciała Chrystusa po raz pierwszy. Przygotowanie dziecka duchowo to proces, który może trwać wiele lat i powinien być prowadzony przez całe życie.

Jak przygotować dziecko do Pierwszej Komunii Świętej?

  1. Jednym ze sposobów na rozwijanie duchowości dziecka jest zachęcanie go do codziennej modlitwy oraz skupienia się na relacji z Bogiem. Nauka modlitwy oraz pomaganie dziecku w modlitwie przed i po posiłkach, przed snem czy w sytuacjach trudnych, jak również pokazywanie mu, że Bóg jest zawsze obecny w jego życiu, są bardzo ważne.
  2. Drugim sposobem na przygotowanie dziecka duchowo jest udział w nabożeństwach i obrzędach religijnych. Rodzice mogą zabrać dziecko na niedzielne msze, na nabożeństwa adwentowe, wielkopostne, wigilijne i inne. Wszystkie te obrzędy religijne pomagają dziecku zrozumieć i pogłębić swoją wiarę.
  3. Kolejnym sposobem jest czytanie Biblii z dzieckiem i rozmowa na temat jej treści. Rodzice mogą pomóc dziecku zrozumieć słowa Boże oraz zinterpretować ich znaczenie i przekazać w ten sposób wiedzę o Bogu i Jego relacji z ludźmi.
  4. Ważnym elementem przygotowania dziecka do duchowości jest również nauczanie wartości chrześcijańskich, takich jak miłość, tolerancja, szacunek, życzliwość i pokora. Te wartości mogą być wprowadzane w codziennych sytuacjach i w postaci zadań domowych, np. pomoc w domu, przeproszenie za błędy, dzielenie się z innymi i wiele innych.

Ostatecznie, zawsze warto pomóc dziecku zrozumieć, że Bóg jest zawsze blisko i gotowy do wsparcia w trudnych sytuacjach oraz wspaniałych chwilach. To, że dziecko wie, że może liczyć na Bożą opiekę i pomoc, jest kluczowe dla jego duchowego rozwoju. Rodzina i przyjaciele są ważnym elementem wsparcia w przygotowaniach do komunii. Dlatego warto zachęcać dziecko do rozmów na temat swoich wrażeń, pytań oraz do dzielenia się swoimi przeżyciami z bliskimi osobami. Pamiętajmy, że przygotowania do komunii to nie tylko opanowanie rytuałów, ale przede wszystkim pogłębianie duchowej relacji z Bogiem, co jest ważne nie tylko w kontekście sakramentu Eucharystii, ale także na przestrzeni całego życia.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera