Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach [RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach
Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach Arkadiusz Gola / Dziennik Zachodni
Podczas rozpoczynającego się dziś Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach jego uczestnicy dyskutować będą m.in. o projektowaniu architektonicznym nowoczesnych obiektów szpitalnych.

Powiedzieli na kongresie (źródło: Kongres Wyzwań Zdrowotnych):

Vytenis Andriukaitis, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności UE:

Musimy promować dostęp do opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli UE, a można to osiągnąć poprzez współpracę wszystkich państw. To są trzy „P" dla zdrowia publicznego: promocja, profilaktyka, ochrona. Moją misję należy rozumieć jako pełnienie funkcji komisarza do spraw zdrowia, a nie choroby. Priorytetem działań wszystkich państw powinno być zwalczanie czynników ryzyka. I tym powinni zająć się wszyscy politycy, nie tylko ci odpowiedzialni za zdrowie.

Jesteśmy jedną Unią i celem jest teraz przedłużenie o dwa lata średniej życia mieszkańców Europy. To jest główny cel wszystkich systemów ochrony zdrowia.

W profilaktyce ważne jest, by przekonać ludzi szczepień – nad rozwiązaniem niedoboru szczepionek należy się pochylić w pierwszym rzędzie. To jest droga do walki z zagrożeniem, jakie niesie antybiotykooporność.

Chcę, żebyśmy wszyscy działali dla promocji zdrowia. To jest najważniejszy element społecznej gospodarki. Musimy zapewnić warunki do tego, by leczenie było tańsze i dostępne dla wszystkich obywateli. Państwa unijne, w tym także Polska, powinny zadbać o transparentność systemu i równy dostęp do opieki zdrowotnej dla wszystkich pacjentów.

Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia RP:

Należy zachować publiczny charakter i odpowiedzialność tych jednostek, które są publiczne. Pozbycie się odpowiedzialności samorządów za szpitale, polegające na ich skomercjalizowaniu, czy prywatyzowaniu, nie jest właściwym kierunkiem. Publiczny system ochrony zdrowia to nie jest miejsce do osiągania zysku, zwłaszcza dużego zysku.

Należy odejść od błędnego poglądu, iż wolny rynek wystarczy do tego, aby nowoczesny system ochrony zdrowia mógł funkcjonować. W tym celu należy przywrócić rzeczywiste finansowanie służby zdrowia ze środków publicznych. Na razie trwają dyskusje w resorcie zdrowia, jak to będzie wyglądać. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że polski system ochrony zdrowia jest niedofinansowany. Dlatego będę rzecznikiem tego, żeby stopniowo podnosić rzeczywiste nakłady na ochronę zdrowia, równolegle likwidując marnotrawstwo i podnosząc efektywność systemu. Mam świadomość, że wiele środków finansowych ucieka poprzez złe sposoby rozliczania świadczeń z płatnikiem. To musi się zmienić. Pewne procedury, które niezgodne są z wiedzą naukową powinny być usunięte, także efektywność koszowa niektórych innych procedur musi być na nowo przeanalizowana.

Paulina Miśkiewicz, dyrektor Biura WHO w Polsce:

Europejska strategia „Zdrowie 2020", stawia sobie dwa cele. Po pierwsze, zwiększenie zdrowia całej populacji i zmniejszenie nierówności w zdrowiu. Po drugie, wzmocnienie współpracy międzyresortowej w tym zakresie. W zakresie chorób niezakaźnych Europa osiąga powolny postęp. Niestety nadal pozostaje regionem, gdzie pije się najwięcej alkoholu, pali najwięcej papierosów. Europejczycy są także liderem w nadwadze. Mimo dobrych wyników, jeśli chodzi o długość życia, zauważalne są też w tym zakresie ogromne różnice między państwami. Sięgają one ok. 11 lat. WHO postuluje powszechny dostęp do opieki zdrowotnej, stawianie na opiekę koordynowaną, gdzie świadczenia są ukierunkowane, a także powszechny dostęp do szczepień.

Marian Zembala, były minister zdrowia, Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu:

Jako minister zdrowia przegrałem walkę z koncernami tytoniowymi. Mimo jednoznacznych oczekiwań UE zmierzających do wprowadzenia zaostrzeń dotyczących reklamy i produkcji papierosów w poprzednim parlamencie posłowie bardzo silnie lobbowali za zatrzymaniem tego procesu. Dlatego stoję na stanowisku, że myśląc o zdrowiu społeczeństwa, żaden rząd nie może ulegać naciskom lobbystów w tym kierunku.

Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

Odpowiednio dobrana strategia w zakresie polityki senioralnej będzie rzutowała na bezpieczeństwo ekonomiczne całego kraju. Przy obecnym spadku dzietności, w tej chwili równamy się tylko z Japonią. Jednak jest jedna różnica, Japonia ma taką samą mała dzietność jak my, ale ma odpowiednią opiekę zdrowotną. Polska wpadła w niebezpieczną spiralę, która powoduje, że wzrośnie wysiłek finansowy, żeby zapewnić opiekę zdrowotną dla starzejącego się społeczeństwa. Przewiduje się, że koszty opieki zdrowotnej wzrosną o 6,7 mld zł. Rzeczywiste koszty bezpośrednie i pośrednie będą jednak dużo wyższe. Dojdzie bowiem do tego, że osoby starsze będą ściągać z rynku pracy osoby młodsze, żeby te zaopiekowały się nimi. Już niedługo na jednego pracującego będzie przypadało pół seniora. Jeżeli nie zbudujemy systemu który udźwignie ten problem, to dojdzie do sytuacji, że nie warto będzie rodzić dzieci, bo społeczeństwo będzie miało problem z zaopiekowaniem się własnymi dziadkami.

Mirosław J. Wysocki, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny i konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego:

Najważniejsze zagrożenia dla naszego zdrowia wiążą się nadal z chorobami kardiologicznymi i onkologicznymi. W ostatnich latach wprawdzie nieznacznie poprawiła się sytuacja w kardiologii, jeśli chodzi o zgony, jednak nadal wielkim problemem jest onkologia. Tutaj mamy stosunkowo złe przeżycia pięcioletnie. Dużym zagrożeniem są też urazy i wypadki. Ze statystyk wynika, że codziennie w wyniku wypadków ginie 60 osób. Do inwalidztwa prowadzą też schorzenia neurologiczne, jak np. Alzheimer, czy też choroby reumatologiczne, jak artrozy biodra i kolana. Kolejnym zagrożeniem są tutaj choroby układu oddechowego, jak astma czy POCHP, a także cukrzyca i otyłość. Polska dużo lepiej wygląda na mapie Europy, jeśli chodzi o choroby zakaźne. Tu do dyspozycji mamy potężne narzędzie profilaktyczne, jakim są szczepienia. Polska może poszczycić się najwyższą wyszczepialnością w Europie, na poziomie 95 proc. Wyjątkiem jest tu grypa, gdzie wyszczepialność jest na poziomie 3 proc. Mimo tak pozytywnego wizerunku musimy zastanowić się nad grupami antyszczepionkowymi, które nasilają swoją aktywność. To jest nasz priorytet.

ŚLEDŹCIE NASZĄ RELACJĘ NA TWITTERZE:
Tweety o @mariazawala #hcc

Kongres Zdrowia: Najmłodszy wynalazca chwali się swoim dziełem, mechanicznym płucem:

[AKTUALIZACJA 12.00]

Z panelu "Polska a świat - zagrożenia epidemiologiczne".

Mirosław Wysocki Narodowy Instytut Zdrowia:

1050 osób umrze, 1020 urodzi się w trakcie tego panelu.
3,5 mln to chorzy na cukrzycę, niezwykle ważnym czynnikiem ryzyka otyłość, która jest chorobą.
Wielu chorobom śmiertelnym można zapobiec przez profilaktykę , w wypadku zakaźnych -szczepiąc dzieci.
Grypa: zaniechaliśmy edukacji, trzeba rozmawiać z przeciwnikami, tylko szczepienia chronią.

WHO dr. Miśkiewicz:

W Europie najwięcej się pije alkoholu i pali papierosów, najwięcej otyłych.
Są duże różnice między krajami Europy w opiece nad pacjentami.

Prof. Zembala:

To nie kurtuazja, co powiem, panie ministrze: życzę powodzenia. 12 mld złotych to mój prezent dla pana ekipy, samo nie przyszło, UE dając, wymaga standardów.
Panie ministrze, najlepsi nie mogą być karani, #@TAKdlaśląskiejonkologii, zróbmy to.

Prof. Samoliński Rada Polityki Senioralnej:

Teraz o zdrowiu osób podeszłych. Społeczeństwo źle się starzeje.
Starzenie się to 4 niepracujących na 1 pracującego . Jak nie zbudujemy systemu, nie poradzimy sobie.
Polska jedynym krajem w UE, w którym odejście z rynku pracy jest średnio przed 60 rokiem życia. To kosztem budżetu.

Debatę o wyzwaniach podsumował min. Radziwiłł.

[AKTUALIZACJA 09.55]

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł:

W Polsce podejmowano wiele razy decyzje bez namysłu, szybko. Chciałbym zmienić tę sytuację. Mamy problem z demografią, liczba ludności maleje z różnych powodów: emigracji, poziomu urodzin. 500 Plus może poprawić wskaźniki urodzin. Trzeba od czegoś zacząć. Społeczeństwo się starzeje. Geriatrzy są potrzebni, by szkolić inne zawody medyczne w opiece nad starszymi. Dla 75+ mamy program lekowy - bezpłatne leki dla seniorów. Ważna jest skoordynowana rehabilitacja poszpitalna. Prokreacja od profilaktyki , promocji zdrowia, leczenie przez Narodowy Program Prokreacyjny. Wyzwaniem są choroby cywilizacyjne. Celem jest wydłużenie życia w zdrowiu. Inny program to Program Zdrowia Psychicznego. Jego cel to leczenie środowiskowe zamiast hospitalizacji. Będziemy modyfikować Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Minister mówi o walce marnotrawstwem, przeglądzie koszyka świadczeń gwarantowanych, o tym, że trzeba zachować publiczne jednostki, choć likwidacja niektórych wchodzi w rachubę. Stwierdza, że idea konkurencji jest nieoczywista w publicznym systemie służby zdrowia, a konkurencja ceną - groźna. System służby zdrowia ocenia jako nadmiernie zbiurokratyzowany . "Zespół gniewnych ludzi" ma dokonać jego przeglądu.
W tym roku liczbę polskich studentów ma wzrosnąć o 20 proc. Praca w Polsce musi być atrakcyjniejsza dla pracowników służby zdrowia.

[AKTUALIZACJA 09.25]

[AKTUALIZACJA 09.15]

Kongres rozpoczął się. Głos zabierają goszczący na nim politycy.

***

Jak wygląda szpital XXI wieku? Nie ma wątpliwości, że to lecznica doskonale wyposażona i przyjazna zarówno dla lekarzy i pielęgniarek, ale przede wszystkim dla pacjentów. Między innymi nad problemem projektowania architektonicznego obiektów szpitalnych zastanawiać się będą goście Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który dzisiaj rozpoczyna się w katowickim Międzynarodowym Centrum Kultury.

Dzisiaj szpitale budowane są w zupełnie inny sposób niż przed kilkudziesięciu laty. Wpływ na to ma nie tylko postęp technologiczny, dynamiczny rozwój metod diagnozowania i leczenia, a także sposób funkcjonowania szpitali.
- Dzisiaj szpital to już nie tylko zamknięte oddziały łóżkowe z odwiedzinami dwa razy w tygodniu. To prawdziwe medyczne miasteczka otwarte dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Dzisiejszy szpital często łączy tradycyjne funkcje lecznicy i przychodni zdrowia z funkcjami naukowo-badawczymi, edukacyjnym i szkoleniowymi - mówi Lesław Mazur, konsultant ds. inwestycji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.
Informatyzacja, specjalizacja w ramach konkretnych schorzeń z jednej strony, a z drugiej - lepsze, trwalsze i bardziej estetyczne materiały budowlane, szybsze metody budowania, a także przywiązanie do ekologii i energooszczędności - taka jest dziś codzienność polskich szpitali. Są wśród nich te budowane stosunkowo niedawno, jak i te, które w tej samej lokalizacji i warunkach lokalowych funkcjonują o wiele dłużej. Przykładem tych drugich jest katowicki Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów, który w Bogucicach działa już od 140 lat.

- Po odzyskaniu szpitala w 2009 roku nasza placówka nie myśleliśmy o budowie nowej placówki, ale dotychczasowa przeszła generalny remont. Stan budynku był taki, jaki był, więc nie musieliśmy się nawet zastanawiać, tylko kuliśmy tynki do głowej cegły - wspomina Damian Stępień, rzecznik prasowy szpitala.

Lecznicę udało się jednak dostosować do potrzeb i wymogów współczesności. - Szpital to w całości średni europejski styl. W każdej z sal jest węzeł sanitarny. Cały czas łączymy tradycję z nowoczesnością. Szykujemy się też do budowy całkowicie nowego bloku operacyjnego. Tak jak wszystkie szpitale będziemy musieli dostosować się bowiem do nowych wymogów - dodaje Damian Stępień.

Architekci, którzy projektują nowe budynki szpitali czy ich części muszą też zwrócić uwagę na potrzeby współczesności. Bo szpital to nie tylko pokoje z łóżkami i sale operacyjne.

- Powstają lądowiska śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ogromne parkingi dla samochodów. Nowo projektowane pokoje chorych przeznaczone są dla mniejszej ilości pacjentów. Każdy z nich wyposażony jest w węzeł sanitarny zapewniając jednocześnie większą powierzchnię przeznaczoną dla pacjenta. Nowoczesny szpital projektuje się tak, aby obok funkcji typowo okołomedycznych znalazły się przestrzenie przeznaczone na wypoczynek, relaks, z dużą ilością światła dziennego, zielenią ,elementami wodnymi. Wokół tych stref lokalizowane są poczekalnie, rejestracje, biblioteki, czytelnie, pokoje modlitw, apteki, restauracje i sklepy. W nowo projektowanych szpitalach często znajdują się miejsca audytoryjne, przedszkola i żłobki czy hotele - mówi Lesław Mazur ze Szpitala św. Barbary w Sosnowcu.

Jednym z patronów medialnych Kongresu Wyzwań Zdrowotnych jest redakcja Dziennika Zachodniego.

Kongres Wyzwań Zdrowotnych rozpoczyna się dzisiaj o godz. 9 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Na początek dla gości imprezy przygotowano wykład inauguracyjny pt. „Zdefiniowanie i omówienie priorytetowych wyzwań zdrowotnych w perspektywie lat 2016-2026.

Od godz. 12 planowane są sesje tematyczne. Goście kongresu rozmawiać będą m.in. na takie tematy jak „System ochrony zdrowia w Polsce - bilans otwarcia i planowane zmiany w latach 2016-2019”, „Terapeutyczne wyzwania i przyszłość reumatologii”, „Skoordynowana opieka medyczna”, „Interwencje przezskórne czy klasyczna kardiochirurgia - w poszukiwaniu równowagi między postępem technicznym a dobrem pacjenta”, „Biznes i medycyna”, „Wyzwania w ortopedii i traumatologii narządu ruchu”, „Leczenie bólu - interdyscyplinarna dziedzina medycyny” oraz „Zdefiniowanie i omówienie priorytetowych wyzwań zdrowotnych w perspektywie lat 2016-2036”.

Drugiego dnia kongresu - w piątek - sesje tematyczne rozpoczną się o godz. 9. 30.

Pod lupę lekarzy trafią takie tematy jak „Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia terapii przeciwnowotworowej”, „Perinatologia; ginekologia i położnictwo - wybrane zagadnienia”, „Neurologia - potrzeby opieki kompleksowej”, „Raport z badania dotyczącego jakości życia pacjentów z POChP”, „Mukowiscydoza - organizacja leczenia i dostęp do#świadczeń”, „Projektowanie architektoniczne obiektów szpitalnych”.

Na sobotę planowany jest Dzień Otwarty, podczas którego mieszkańcy regionu spotkać się będą mogli z wybitnymi specjalistami. Wstęp jest płatny. Dorośli płacą 5 zł, z kolei emeryci, renciści powyżej 70. roku życia oraz dzieci do lat 16 wchodzą bezpłatnie. Można też kupić bilet rodzinny za 8 złotych.

Na mieszkańców będą czekać prezes zarządu, American Heart of Poland SA Paweł Buszman (godz. 10), prezes Polskiej Unii Onkologii Janusz Meder (godz. 10.30), kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Diabetologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu Alicja Cegłowska (godz. 11), kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Szpitala Klinicznego nr 1 SUM w Zabrzu Krystyna Pierzchała (godz. 11.30), ortopeda Mariusz Śmigiel z Kliniki Chirurgii Endoskopowej Sp. z o.o. (godz. 12.30), okulistka Lilianna Prudło ze Szpitala Specjalistycznego Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach (godz. 13), prezes zarządu BetaMed SA Beata Drzaga (godz. 13.30), edukator diabetologiczny Iwona Czech z firmy BetaMed SA (godz. 14) oraz specjalista pielęgniarstwa geriatrycznego z firmy BetaMed SA Grażyna Kurzeja (godz. 14.30).

Zapraszamy także na Spotkania Medyczne Krystyny Bochenek, które poprowadzą Maria Zawała z „DZ” i Marek Ciepliński z Radia Katowice.

Tematyka to: „Zabiegi medycyny estetycznej - na co zwracać uwagę” (godz. 11, dr Ewa Pierzchała), „Nowoczesne metody leczenia chorób oczu” (godz. 12.30, dr hab. Katarzyna Michalska-Małecka), „ Hałas współczesnego świata. Czy nasze dzieci będą głuche?” (godz. 14.15, dr hab. Jarosław Markowski) oraz „Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresja - czym jest ta choroba?” (godz. 15.45, dr Wojciech Merk).


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!