MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec hejtu wobec górników, pielęgniarek, lekarzy? Nowe zapisy w Tarczy 4.0 przeciw mowie nienawiści

JAK
W ramach ustawy antykryzysowej pojawiły się zapisy o prawnej  ochronnie górników czy pracowników medycznych przed hejtem
W ramach ustawy antykryzysowej pojawiły się zapisy o prawnej ochronnie górników czy pracowników medycznych przed hejtem ARC
- Sejm przyjął w ramach ustawy antykryzysowej propozycję resortu sprawiedliwości dotyczącą ochrony górników przed hejtem - poinformował Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. Przepisy mają chronić pracowników niektórych zawodów narażonych w czasach epidemii na agresję. Chodzi nie tylko o górników, ale też m.in. pracowników medycznych walczących z koronawirusem.

Od początku epidemii koronawirusa w Polsce niektóre grupy zawodowe, m.in. lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, sprzedawczynie czy górnicy doświadczają fali hejtu, czyli nienawistnych, obraźliwych, dyskryminujących uwag i zachowań nie tylko w internecie, ale także w realnym życiu.

W ostatnich tygodniach takich przypadków było mnóstwo. Wystarczy wspomnieć, że w połowie kwietnia starosta żywiecki Andrzej Kalata stwierdził, że docierają do niego sygnały, iż pracownicy służby zdrowia są dyskryminowani podczas robienia zakupów.

W apelu do mieszkańców Żywiecczyzny wyraził swoją dezaprobatę, potępił ataki na pracowników żywieckiej służby zdrowia, a ludzi, którzy tak się zachowują, nazwał idiotami. Fali hejtu doświadczyli na własnej skórze także górnicy, wśród których w ostatnim czasie zachorowalność na Covid-19 znacząco wzrosła.

W ślad za tymi przypadkami Ministerstwo Sprawiedliwości zaczęło pracować nad regulacjami, które mają ochronić osoby narażone na takie ataki. Stosowne zapisy trafiły do zapisów Tarczy 4.0.

- Kiedy przepis wejdzie w życie, sądy będą mogły orzekać wobec sprawców takich czynów: zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego na wskazaną odległość; zakaz kontaktów lub zakaz publikacji, w tym za pośrednictwem systemów informatycznych lub sieci telekomunikacyjnych, treści godzących w prawnie chronione dobra pokrzywdzonego - podała przed kilkoma dniami "Rzeczpospolita".

Musisz to wiedzieć

Projektowana zmiana dotyczy art. 276a Kodeksu postępowania karnego - stwierdził dziennik wyjaśniając, że chodzi o sytuacje, w których wykonywany przez pokrzywdzonego zawód wywołuje niepożądane społecznie zachowania w postaci uporczywego nękania jego lub osoby jemu najbliższej (przestępstwo tzw. stalkingu z art. 190a k.k.).

Teraz wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik poinformował, że regulacje mające chronić grupy zawodowe narażone na hejt zostały przyjęte.

- Wczoraj w czasie sesji Sejmu przyjęto w ramach ustawy antykryzysowej propozycję resortu sprawiedliwości dotyczącą ochrony górników przed hejtem - poinformował minister Wójcik na TT.

Zobacz i zapamiętaj

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni