Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Bryły lodu spadły na wózek z dzieckiem. Jest akt oskarżenia w tej sprawie

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
W grudniu 2022 roku bryły lodu spadły na wózek z dzieckiem. Jest akt oskarżenia w tej sprawie
W grudniu 2022 roku bryły lodu spadły na wózek z dzieckiem. Jest akt oskarżenia w tej sprawie arc Ambitna Częstochowa
Dwaj pracownicy częstochowskiego ZGM-u (Zakład Gospodarki Mieszkaniowej) zasiądą na ławie oskarżonych w sprawie narażenia trzech osób, w tym 13-miesięcznego dziecka, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. O tym groźnym w skutkach zdarzeniu pisaliśmy w grudniu 2022 roku.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia. Sprawa odbiła się szerokim echem w mediach, gdyż dotyczyła malutkiego dziecka. Po roku częstochowska prokuratura zebrała materiał dowodowy i przekazała do sądu akt oskarżenia.

Jak drobiazgowo ustalili śledczy, 21 grudnia 2022 roku około godz. 16.00 małżeństwo z 13-miesięcznym synem wychodziło z bloku przy ul. Armii Krajowej w Częstochowie. Gdy osoby te znalazły się przed drzwiami wejściowymi do bloku, z dachu budynku spadły bryły lodu, które uderzyły kobietę, mężczyznę i znajdujące się w wózku dziecko. Na skutek uderzenia pokrzywdzeni odnieśli obrażenia ciała i zostali przewiezieni do szpitala. Dopiero po powzięciu informacji o zdarzeniu, pracownicy zakładu gospodarki mieszkaniowej, który zarządza budynkiem, zlecili zewnętrznej firmie usunięcie zalegającego na dachu śniegu i lodu.

- Na podstawie opinii biegłego lekarza stwierdzono, że uderzenie przez bryły lodu spowodowało u pokrzywdzonych stłuczenia i krwiaki głowy, a u dziecka także złamanie kości ciemieniowej - informuje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Według biegłego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy przyczyną zdarzenia było zaniechanie obowiązków pracowniczych przez przedstawicieli zakładu gospodarki mieszkaniowej, do zadań których należało utrzymanie budynku we właściwym stanie sanitarno-porządkowym.

- W postępowaniu dwóm pracownikom zakładu gospodarki mieszkaniowej przedstawiono zarzut nieumyślnego narażenia pokrzywdzonych na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i nieumyślnego spowodowania u nich obrażeń ciała. Przesłuchani przez prokuratora nie przyznali się do zarzucanych im przestępstw i odmówili złożenia wyjaśnień. Oskarżeni nie byli w przeszłości karani - dodaje prokurator Tomasz Ozimek.

Zarzucane oskarżonym przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności do 1 roku.

Kto ma obowiązek usuwania śniegu i lodu z dachu i elewacji?

Jak pokazuje przykład z Tysiąclecia odśnieżanie dachów i usuwanie sopli z budynków powinno być podyktowane względami bezpieczeństwa. Żeby zapobiegać zagrożeniu, na właścicieli i zarządców nieruchomości nałożono obowiązek odśnieżania dachu i elementów elewacji. Jak wskazuje art. 61 pkt 2 prawa budowlanego, to właściciel lub zarządca odpowiada za zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu, jeśli oddziałują na niego czynniki takie jak m.in. intensywne opady atmosferyczne.

Odśnieżanie chodnika przed budynkiem. Co grozi za zaniedbanie?
Obowiązek odśnieżania chodnika wzdłuż nieruchomości spoczywa na właścicielu budynku. Wynika on z art. 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, który podaje, że obowiązkiem właściciela jest:

Uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

Jak podaje dalej ustawa, w przypadku stwierdzenia niewykonania powyższego obowiązku wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydaje decyzję nakazującą wykonanie obowiązku. Z kolei zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń za nieodśnieżenie chodnika przy posesji grozi „kara grzywny do 1500 złotych albo kara nagany”.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera