Konto za darmo: rachunek podstawowy będzie darmowy od 8 sierpnia. Podstawowy rachunek płatniczy będzie mógł założyć każdy obywatel Unii Europejskiej. To nowa dyrektywa zatwierdzona już w Polsce. Według nowych przepisów banki będą miały obowiązek oferować swoim klientom tzw. podstawowy rachunek bankowy. Ale jest kilka warunków, które trzeba spełnić. Kto może założyć podstawowy rachunek bankowy?

Konto za darmo: Rachunek podstawowy będzie darmowy od środy, 8 sierpnia. Założyć go będzie mógł każdy obywatel Unii Europejskiej

Slogany reklamowe mówiące o kontach za zero złotych, przestaną być tylko reklamą. Od 8 sierpnia banki i SKOK-i będą miały obowiązek oferować swoim klientom tzw. rachunek podstawowy, czyli konto, za które nie będą pobierały opłat. Za jego pomocą będzie można dokonać podstawowych operacji finansowych. Nie znajdą się w nim również dodatkowe opłaty.

Rachunek podstawowy: Podstawowy rachunek płatniczy ma walczyć z wykluczeniem finansowym.

Zmiany są efektem dyrektywy unijnej, której celem jest walka z "wykluczeniem finansowym". Pierwszy szkic dokumentu został pokazany w 2013 roku, rok później 15 kwietnia, został przyjęty przez Parlament Europejski. Dyrektywę musiał zaimplementować oczywiście polski parlament, co stało się w 2016 roku. Wyznaczył on także datę wejścia przepisów w życie - 8.06.2018.

Rachunek podstawowy za darmo: Komu przysługuje?


Podstawowy rachunek bankowy będzie dostępny tylko dla osób, które nie mają innego konta w polskiej walucie. Banki będą mogły za pomocą specjalnego rachunku weryfikować swoich klientów. Jeżeli jednak ktoś będzie miał swoje konto, to będzie mógł założyć darmowe konto po zamknięciu starego.

Co w ramach rachunku podstawowego?

W ramach konta za darmo klient:

  • dostanie darmową kartę
  • możliowść pięciu bezpłatnych przelewów w miesiącu
  • pięć darmowych wypłat we wszystkich bankomatach w Polsce

Jak widać oferta jest podstawowa, jednak dla najmniej wymagających klientów podstawowy rachunek bankowy powinien wystarczyć. I takie jest jego założenie.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień