Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrole na granicach ale kolejek nie będzie

Patryk Drabek
Przywrócenie kontroli nie oznacza, że wracamy do przejść ze szlabanami. Kontrole mają być wyrywkowe, nie będą uciążliwe
Przywrócenie kontroli nie oznacza, że wracamy do przejść ze szlabanami. Kontrole mają być wyrywkowe, nie będą uciążliwe Mariusz Kapala / Polska Press
Straż graniczna w Schengenbusach i z mobilnymi terminalami wyrywkowo kontroluje osoby przekraczające polską granicę.

W ramach strefy Schengen do 2 sierpnia przywrócono w naszym kraju kontrole graniczne. Decyzja związana jest z zaplanowanym na 8 i 9 lipca warszawskim szczytem NATO i trwającymi w dniach 26-31 lipca Światowymi Dniami Młodzieży. Niestety zbiegną się także w czasie ze zwiększonym ruchem turystycznym. Wielu mieszkańców województwa śląskiego z pewnością wyjeżdżając samochodem poza granice kraju zastanawia się czekają go kolejki na granicach choćby z Czechami czy Słowacją.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreśla, że granice są strzeżone w sposób profesjonalny przez straż graniczną. Tymczasowe kontrole są natomiast działaniem standardowym i nie będzie problemu z przekraczaniem granicy. Minister dodał, ze kontrole odbywają się w sposób bardzo sprawny, a oficer SG może sprawdzić personalia kierowcy w ciągu kilku sekund.

- Polska jest krajem bezpiecznym oraz gościnnym. Zapraszamy, aby w Polsce spędzić wakacje. Zapraszamy także pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży - powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Jak informuje MSWiA, tymczasową kontrolą graniczną zajmują się patrole straży granicznej. Wykorzystają do tego mobilne terminale oraz specjalistyczne pojazdy (tzw. schengenbusy), które są wyposażone w sprzęt umożliwiający przeprowadzenie kontroli granicznej poza przejściem granicznym.

Przywrócenie kontroli nie oznacza, że wracamy do przejść granicznych ze szlabanami. Kontrole mają być wyrywkowe, nie będą uciążliwe.

W przypadku obywateli RP i innych państw strefy Schengen, w razie kontroli należy okazać dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo (paszport albo dowód osobisty). Obywatele państw spoza UE powinni mieć ważny paszport i wizę, jeśli jest wymagana.

W trakcie tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej granicę RP można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Takich miejsc jest 285, w tym 260 na granicy lądowej: na granicy z Czechami - 141, ze Słowacją - 60, z Niemcami - 48, a z Litwą - 11.

- Osoby i pojazdy są typowane do kontroli na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby państw sąsiednich. W przypadku ustalenia osób, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lub dla porządku publicznego wydawane będą decyzje o odmowie wjazdu do naszego kraju - poinformowała kpt. SG Katarzyna Walczak, rzeczniczka komendanta śląsko-małopolskiego oddziału straży granicznej.

SG ma już doświadczenie związane z tymczasowym przywróceniem kontroli na polskich granicach. Taki ruch wykonano przy okazji Euro 2012 oraz rok później w związku ze szczytem klimatycznym.

- Zdobyte doświadczenia pokazują, że kontrola graniczna w takich warunkach nie wpływa w sposób istotny na utrudnienia w ruchu na drogach przecinających granicę państwową - podsumowuje kpt. SG Katarzyna Walczak.

Od poniedziałku, 4 lipca zawieszony został także mały ruch graniczny na granicy z Ukrainą i Rosją która niemal natychmiast zastosowała identyczna procedurę wobec obywateli polskich.

Kontrole możliwe nie tylko w Polsce

Na poczatku majatego roku rządy państw UE dały zielone światło do przedłużenia tymczasowych kontroli na niektórych granicach wewnątrz strefy Schengen o kolejne pół roku. Kontrole wprowadzano stopniowo od jesieni 2015 roku z powodu fali migracyjnej.

Decyzja umożliwia Austrii, Danii, Niemcom a także Szwecji i Norwegii utrzymanie ograniczonych kontroli na konkretnych odcinakach granic.

Chodzi o granicę między Austrią a Węgrami i Austrią a Słowenią, granicę austriacko-niemiecka, duńskie porty połączone promowo z Niemcami. Możliwe jest wprowadzenie kontroli róniez na lądowych granicach Danii z Niemcami, w szwedzkich portach w regionach południowym i zachodnim oraz na moście przez cieśninę Sund a także w norweskich portach z połączeniami promowymi do Danii, Niemiec i Szwecji.

Kraje, których dotyczy decyzja, powinny konsultować się z państwami sąsiednimi, aby zapewnić, że kontrole graniczne przeprowadzane są tylko tam, gdzie to naprawdę konieczne.

Kodeks graniczny Schengen dopuszcza wprowadzanie kontroli na granicach wewnętrznych UE: „w wyjątkowych okolicznościach, gdy ogólne funkcjonowanie obszaru bez wewnętrznej kontroli granicznej jest zagrożone w wyniku utrzymujących się poważnych niedociągnięć związanych z kontrolą na granicach zewnętrznych”.

W takich sytuacjach kontrole można wprowadzić na sześć miesięcy i mogą być przedłużone trzykrotnie; oznacza to, że maksymalnie mogą obowiązywać dwa lata.

Rada UE, czyli rządy państw członkowskich, wręcz może zalecić przywrócenie kontroli granicznych przez jeden bądź większą liczbę krajów. To jednak krok ostateczny, kiedy inne środki nie są w stanie zażegnać poważnego zagrożenia dla strefy Schengen.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
*Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia [a]
*[a]https://dziennikzachodni.pl/wakacyjne-wyjazdy-2016-tych-krajow-lepiej-nie-odwiedzaj-msz-odradza/ga/10174182/zd/19050726
*Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!