Prezydentów, burmistrzów, przedstawicieli lokalnych samorządów, instytucji i organizacji europejskich, którzy goszczą na Europejskim Kongresie Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych, zapytaliśmy, co sądzą o Górnym Śląsku.
Wolfgang Schuster, przewodniczący Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR), burmistrz miasta Stuttgart (Niemcy): Śląsk i Rybnik to dobre miejsce na organizację kongresu. Zwykle odbywał się on w większych miastach, ale cieszy mnie to, że nieco mniejsze jest w stanie zorganizować tak ważną imprezę i przyjąć 300 przedstawicieli z całej Europy.
To dobrze świadczy o tym regionie. Richard Taiclet, wicemer Saint Vallier (Francja): Jestem zaskoczony widokiem kopalń. U nas wszystkie są już pozamykane. Mimo że na Górnym Śląsku koncentruje się przemysł, nie brakuje tu wspaniałych pejzaży. A Francuzi, którzy lubią dobrą kuchnię, w tutejszej są wprost zakochani. Z Rybnikiem współpracujemy już od 50 lat i szczególnie sobie tą współpracę cenimy. To było nasze pierwsze miasto partnerskie z Europy Wschodniej.
Oleksiy Kalman, wiceburmistrz Miasta Bar (Ukraina): Śląsk kojarzy mi się z zespołami pieśni i tańca, które przyjeżdżają do naszego miasta. Są doskonałe. Myślę, że mamy wiele wspólnego. Jesteśmy Słowianami.
Rosemarie Troscher, przewodnicząca stowarzyszenia niemiecko-polskiej wymiany kulturalnej, miasto Eurasburg (Niemcy): Byłam tu 28 lat temu. Pamiętam, że Śląsk był wówczas szary i nieciekawy. Teraz wiele się tu zmieniło. W Rybniku jest zielono i naprawdę pięknie.
Karlis Bruzuks, wiceprezydent regionu Garkalne (Ryga, Łotwa): Rybnik jest piękny, nawet ładniejszy od Warszawy. Szukamy partnerów, może to będzie właśnie to miasto Górnego Śląska.
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Philippe Tarrisson, specjalista od partnerstwa miast, Orlean (Francja): Jestem bardzo zaskoczony. Nie spodziewałem się, że na Śląsku jest tak ładnie. Niewiele wiedziałem o Rybniku i cieszę się, że mogę poznać to miasto.
Zane Duze z łotewskiego stowarzyszenia samorządów, Ryga (Łotwa): U nas jest o wiele chłodniej. Tu zaskoczyła mnie piękna pogoda.
Ciasto z Litwy pod teatrem
Do soboty mieszkańcy będą mogli odwiedzać stoiska Alei Obywatelskiej.
Zorganizowano ją pod rybnickim teatrem. Można tam kupić regionalne wyroby, np. ciasta z Litwy albo rękodzieło wykonane przez studentów Uniwersytetu III Wieku i uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. - O kongresie dowiedziałam się w szkole. To świetna promocja Rybnika - mówi Sara Kapuścińska, uczennica II LO w Rybniku. Wielu młodych ludzi przyszło wczoraj wieczorem pod teatr, by zobaczyć kolorowe balony, wypuszczone z okazji 60-lecia Rady Gmin i Regionów Europy CEMR. Kongres odbywa się pod patronatem "Dziennika Zachodniego".
Co Rybnik zawdzięcza partnerom
W Rybniku nie byłoby aż tylu okrągłych skrzyżowań, gdyby nie współpraca z francuskimi miastami.
To właśnie z doświadczeń Francji korzystano planując organizację ruchu w mieście. Wiele rond nazwano imionami miast partnerskich. Pierwsze wybudowano w 1992 r. na skrzyżowaniu ul. Budowlanych i Żołędziowej i nadano mu imię "Mazamet".
Teraz kierowcy "kręcą się" m.in. na: Lievin i Dorsten. W Rybniku są też ulice, których nazwy są znakiem sympatii m.in. dla francuskiego Saint-Vallier, z którym podpisano umowę o współpracy w 1961 r. W centrum znajduje się ul. Chalotta, na cześć dawnego mera burgundzkiego miasta. Z Burgundii władze przywiozły też pomysł na przyjazne dla kierowców kratki ściekowe.
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?