Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a psychika: bezsenność, stany lękowe. "Lęk występuje nawet wtedy, gdy stosujemy się do zaleceń" mówi psycholog SWPS

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Szpitale uruchamiają pomoc psychologiczną dla pacjentów. To samo robią dla swoich pracowników pielęgniarki. To one są na pierwszym planie walki z wirusem. Na telesesje z psychiatrą mogą liczyć chorzy z depresją i innymi problemami. Psychologowie mówią, że przeżyliśmy już kilka traumatycznych i wywowłującyh silne emocje wydarzeń jak wojny, pandemie, wprowadzenie stanu wojennego, Czarnobyl, które uruchamiały emocje w tysiącach ludzi. Na pewno przejście epidemii koronawirusa coś zmieni, chociaż nie wiemy jeszcze, co dokładnie.

Bezsenność, napady lękowe, pogłębienie się stanów depresyjnych to problemy z jakimi coraz częściej zgłaszają się do lekarzy rodzinnych, a także psychiatrów pacjenci. Na razie jednak nie wiemy, jakie skutki przyniesie dzisiejsza sytuacja dla naszego psyche.

Szczególnie wrażliwi psychicznie są chorzy na nowotwory. Ich strach jest podwójny. Właśnie dla nich Instytut Onkologii w Gliwicach uruchomił w przychodni przyklinicznej możliwość skorzystania z konsultacji psychologicznej w fromie teleporady lub konsultacni wideo online poprzez aplikacje Skype/WhatsApp.

Zobacz koniecznie

- W celu umówienia daty i godziny rozmowy prosimy o kontakt z call center, które jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-18.00 pod numerem telefonu (32) 278 88 88. W umówionym dniu i godzinie psycholog zadzwoni na podany przez Państwa numer telefonu - wyjaśnia rzecznik szpitala Mariola Marklowska - Tomar.

Dr Maciej Matuszczyk z Centrum Zdrowia Psychicznego Feniks także zapewnia swoim pacjentom konsulatacje online.

- Z tego, co dotąd zauważyłem, a przecież jesteśmy przed szczytem zachorowań, część moich pacjentów przejawia obniżkę formy, przy leczonej depresji. Pojawiają się problemy ze snem, które bywają też pierwszym objawem poważniejszych problemów - dodaje dr Matuszczyk.

Koronawirus jest realnym zagrożeniem. Wzbudza w nas nieprzyjemne emocje, ponieważ konfrontuje nas z tym, że możemy zachorować i nawet umrzeć. Lęk przed utratą życia jest dla nas jednym z najsilniejszych przeżyć

- Strach i lęk różnią się. Pierwszy dotyczy realnego zagrożenia i z takim teraz mamy do czynienia. Drugi wiąże się z wyobrażonym niebezpieczeństwem i również pojawia się w obecnej sytuacji. Lęk występuje nawet wtedy, gdy stosujemy się do zaleceń - mówi dr Ewa Pragłowska, psycholog kliniczny z Uniwersytetu SWPS. - Jego wielkość jest zależna od poćwiczyć umiejętność zaakceptowania braku kontroli jako stanu, który jest częścią naszego życia. Zaakceptować ryzyko śmierci i spojrzeć na prawdopodobieństwo, a nie na możliwości zachorowania. Mimo wszystko przeżyliśmy już kilka wydarzeń, które były stanem zmiany funkcjonowania dużej grupy społecznej państw, np.: wojny, przeszłe pandemie, wprowadzenie stanu wojennego, Czarnobyl. Te wydarzenia uruchamiały emocje w tysiącach ludzi 0 -podkreśla psycholog kliniczny.

Jak dodaje dr Pragłowska, na pewno przejście epidemii koronawirusa coś zmieni, chociaż nie wiemy, co dokładnie. - Tego, jak postrzegamy możliwość zarażenia się wirusem. To bardzo dobrze, że odczuwamy strach, ponieważ on sprawia, że podejmujemy działania, które utrzymają nas w zdrowiu - ocenia psycholog kliniczny i dodaje: - Wizja zmienionego po pandemii świata leży w obszarze lęku, ponieważ człowiek lubi mieć kontrolę, robić plany na jutro, na za rok – to jest właśnie ta siła, która sprawia, że jesteśmy kreatywni. Tutaj jednak doświadczenie życiowe uczy nas, że wcale nie musi być tak, jak zaplanowaliśmy.

Nie przegap

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych właśnie uruchomiła wsparcie psychologiczne dla pielęgniarek i położnych. Jest im ono niezbędne, gdy przemęczenie, stres, lęk sprawiają, że do głosu dochodzą negatywne emocje. O to nie jest trudno w obecnej sytuacji, bo personel medyczny jest na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem.

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych umożliwiła zatem skorzystanie z pomocy psychologicznej najlepszych ekspertów – przy telefonach dyżurują: Jolanta Kruszakin, psycholog, psychoterapeutka, interwent kryzysowy i Dorota Uliasz, coach w zakresie skutecznej komunikacji z pacjentem, zarządzania emocjami i stresem. Ekspertki udzielają wsparcia psychologicznego członkom naszego samorządu, dyżurując od poniedziałku do piątku, w razie potrzeby także w weekendy – szczegóły na stronie: https://nipip.pl/koronawirus/

Nie zawsze jest jednak czas na osobistą rozmowę telefoniczną. Dla pielęgniarek i położnych przygotowano zatem kilkunastominutowe mini sesje – filmy edukacyjne, które pomogą uporać się z lękiem o najbliższych, wyjaśnią powody, dla których pacjenci, nie zawsze mówią prawdy, gdy boją się, że nie otrzymają pomocy, podpowiedzą, jak porodzić sobie podczas kwarantanny itd. Filmy dostępne na stronie www.nipip.pl

Zobacz koniecznie

NIPiP zaangażowała swoje siły także w uruchomienie, we współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej, szczególnego projektu „Odporna wiosna” - chodzi o wsparcie dla rodzin i bliskich personelu medycznego (pielęgniarek, położnych, lekarzy, ratowników oraz diagnostów), a także medyków poddanych kwarantannie lub przebywających już na emeryturze.

Formularz zapotrzebowania na pomoc znajduje się na stronie NIPiP oraz stronach okręgowych izb pielęgniarek i położnych. Wystarczy go wypełnić online i wysłać na adres [email protected] za pośrednictwem NIPiP trafi do WOT. Żołnierze skontaktują się bezpośrednio z potrzebującymi, pomogą logistycznie, np. w przewiezieniu do lekarza, wykupieniu leków, dostarczeniu żywności.

Z danych jakie uzyskaliśmy od policji wynika, że w porównaniu tydzień do tygodnia o 100 wzrosła liczba interwencji domowych. (w sumie jest ich w regionie aż 2 tysiące). Sprawa jeszcze nie została przeanalizowana, ale nie jest wykluczone, że rodziny skazane na 24 godzinny pobyt w domu pękają psychicznie.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera