Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus mocno odbił się na zdrowiu nastolatków, ale najbardziej ucierpiały dziewczęta. „Skutki porównywalne do traumatycznych przeżyć”

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Koronawirus może mieć długotrwałe powikłania zdrowotne. Naukowcy z University of Washington zbadali, jak COVID-19 wpłynął na młodzież i ich mózgi. Okazuje się, że koronawirus odbił się szczególnie na zdrowiu dziewcząt, a skutki są porównywalne do traumatycznych przeżyć. Zobacz, jak SARS-CoV-2 wpływa na zdrowie nastolatków.

Spis treści

COVID-19 niszczy mózgi młodzieży. Efekt jak po traumatycznym przeżyciu

Naukowcy z University of Washington zbadali, jak COVID-19 wpłynął na mózgi nastolatków. Wyniki badań są zatrważające. Okazało się, że mózgi nastolatków uległy przyspieszonemu starzeniu podczas pandemii koronawirusa. Co istotne, efekt ten był bardziej wyraźny u dorastających dziewcząt niż u chłopców – wynika z przeprowadzonych badań.

Smutna dziewczyna siedzi na łóżku i trzyma się za głowę
Przyspieszony zanik kory mózgowej u dzieci i nastolatków może sprzyjać problemom psychicznym – na przykład depresji. globalmoments/Getty Images

W miarę rozwoju mózgu jego zewnętrzna warstwa, zwana korą mózgową, zaczyna robić się cieńsza. Przebyte w dzieciństwie trudności, na przykład doświadczenie przemocy lub zaniedbania, przyspieszają tempo tego procesu.

Podczas pandemii COVID-19 u nastolatków wykazano oznaki przyspieszonego starzenia się mózgu, przy czym dziewczęta były dotknięte w większym stopniu niż chłopcy. Zdaniem autorów lockdown i inne obostrzenia miały nieproporcjonalnie szkodliwy wpływ na rozwój mózgu dorastających dziewcząt.

Mózg nastolatki starszy o 4 lata. Winny koronawirus

Neva Corrigan i jej współpracownicy z University of Washington w Seattle porównali skany mózgów dzieci i nastolatków wykonane przed pandemią i w jej trakcie. Dane pochodziły z 2018 i 2021 r.

W 2018 roku naukowcy zebrali skany mózgów 109 osób w wieku 9, 11, 13, 15 i 17 lat. Dane te wykorzystali do stworzenia modelu zmian grubości kory mózgowej między 9. a 17. rokiem życia. Podczas pandemii, w 2021 r., przeskanowali mózgi oddzielnej grupy 54 nastolatków w wieku 12, 14 i 16 lat. Wszyscy uczestnicy badań pochodzili z obszaru Seattle i mieli podobny status społeczno-ekonomiczny.

Naukowcy porównali skany mózgów z 2018 i 2021 r. i odkryli, że podczas pandemii u nastolatków w większym stopniu zmniejszyła się grubość kory mózgowej. Jednak to u dziewczynek proces zmniejszania jej grubości był bardziej nasilony niż u chłopców. Średnio przyspieszenie zaniku kory mózgowej u dziewcząt odpowiadało starzeniu się o cztery lata, podczas gdy u chłopców było równoznaczne ze starzeniem się o prawie dwa lata.

– Nie jesteśmy pierwszą grupą, która zgłasza zmniejszenie grubości kory mózgowej u nastolatków związane z pandemią COVID-19. Jest to jednak pierwsze badanie, które wykazało takie różnice między płciami – powiedziała Corrigan, która przedstawiła swoje ustalenia na listopadowym spotkaniu Society for Neuroscience w Waszyngtonie.

Przeczytaj: Czasem to tylko gorączka i gorsze samopoczucie. Lekarka o COVID-19 u dzieci. Jak teraz przechodzą go najmłodsi? Co z maskami i kwarantanną?

Czy COVID-19 zmienia mózg? Tak koornawirus wpływa na mózg

Koronawirus wpływa na zdrowie mózgu. Jak zaobserwowali naukowcy z University of Washington, przyspieszony zanik kory mózgowej dotyczył także większej liczby obszarów mózgu u dziewcząt niż u chłopców. Średnio u dziewcząt zaobserwowano zwiększony zanik w aż 35 regionach, podczas gdy u chłopców w zaledwie trzech.

U dziewcząt największe szkody dotyczyły obszarów mózgu zaangażowanych w przetwarzanie informacji wizualnych, zwłaszcza dotyczących twarzy. Jedyne nakładanie się cech chłopców i dziewcząt dotyczyło przyspieszonego ścieńczenia prawej i lewej bocznej kory potylicznej, czyli obszarów, które pomagają nam rozpoznawać obiekty.

Jak podkreśliła Corrigan, kobiety są znacznie bardziej zależne od sieci społecznościowych, jeśli chodzi o poczucie własnej tożsamości i wsparcie emocjonalne. Możliwe, że podczas pandemii izolacja miała bardziej szkodliwy wpływ na mózg kobiet dlatego, że są one bardziej wyczulone na relacje z rówieśnikami, szczególnie istotne dla rozwoju ich mózgu.

Przyspieszony zanik kory mózgowej u dzieci i nastolatków może sprzyjać problemom psychicznym – na przykład depresji. Nie jest jednak jasne, czy chodzi o trwały efekt, czy też przyspieszony zanik kory zatrzyma się lub zwolni po jakimś czasie, przywracając młodzież na normalną ścieżkę rozwoju mózgu. Dlatego też konieczne są badania uzupełniające.

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!