Koronawirus w kolejnych szkołach w woj. śląskim. Zdalna nauka wróciła w 12 placówkach oświatowych. Czy wróci w całej Polsce?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Tomasz Czachorowski / Polska Press
Zdalne nauczanie wróciło do 12 szkół w woj. śląskim. Ewentualnego powrotu lekcji na odległość obawiają się zarówno rodzice, uczniowie, jak i większość samych nauczycieli. W zeszłym roku szkoły zamknięto właśnie w październiku. Czy tym razem będzie podobnie?

W woj. śląskim obecnie w 12 szkołach część uczniów pracuje zdalnie. Choć liczby te zmieniają się z dnia na dzień. Do poniedziałku, 4 października, na odległość uczyli się podopieczni dwóch klas w Szkole Podstawowej nr 2 w Rybniku.

W Częstochowie zdalnie pracują w trzech szkołach, w Katowicach - w jednej

W miniony piątek sanepid najpierw oddelegował przed monitory komputerów jedną z klas trzecich w Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie, a później dołączył opinie potwierdzające zawieszenie zajęć w jeszcze dwóch placówkach w tym mieście, Zespole Szkół Muzycznych i Zespole Szkół im. Kochanowskiego. W obu zdalnym nauczaniem objęte zostały pojedyncze klasy.

- W każdym z tych przypadków pozytywny wynik testu na Covid-19 odnotowano u uczniów - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskiego magistratu. - W dwóch przypadkach zdalne nauczanie potrwa do 7, w jednym - do 8 października - dodaje.

W Katowicach na odległość uczą się aktualnie podopieczni jednej z klas jednej ze szkół ponadpodstawowych. Łącznie w trybie mieszanym pracuje w regionie 8 szkół średnich i cztery podstawowe. W całej Polsce w całości zdalnie uczą się uczniowie pięciu podstawówek, a 185 - w trybie mieszanym. Spośród szkół ponadpodstawowych trzy kształcą na odległość, a w 111 online pracuje przynajmniej jedna klasa.

Decyzję o zmianie trybu kształcenia podejmuje sanepid we współpracy z dyrektorami szkół.

Musisz to wiedzieć

Koronawirus w szkołach. Czy wróci zdalne nauczanie?

Ewentualnego powrotu lekcji na odległość obawiają się zarówno rodzice, uczniowie, jak i większość nauczycieli. W zeszłym roku szkoły zamknięto właśnie w październiku.

Wraz ze wzrostem zakażeń, na zdalne nauczanie najpierw zaczęli przechodzić uczniowie szkół ponadpodstawowych i klas IV-VIII podstawówek w powiatach objętych czerwoną strefą.

Koronawirus nie daje nam o sobie zapomnieć. W każdym tygodniu przybywa nowych przypadków infekcji, a także - niestety - zgonów. Wraz z nadejściem jesieni liczba zakażeń koronawirusem może gwałtownie wzrosnąć. Rząd już teraz przygotowuje się do na czwartą falę. Jakie obostrzenia szykuje? Musimy być gotowi na możliwą regionalizację restrykcji, limity osób w takich miejscach jak restauracje czy kina, a także większe ograniczenia dla niezaszczepionych. Wszystko zależy jednak od liczby nowych przypadków, a także od tego, ile osób zdecyduje się przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19.

Nowe obostrzenia na jesień. Rząd ujawnia szczegóły. Czwarta ...

Z czasem czerwona strefa została wprowadzona w całej Polsce, a w listopadzie decyzją rządu do uczących się na odległość dołączyli podopieczni klas I-III szkół podstawowych. Czy tym razem będzie podobnie?

- Wszystko zależy od sytuacji w danej szkole. Gdyby było duże ognisko w danej placówce, to wprowadzona będzie nauka zdalna, jeśli małe - hybryda. Całkowitego przejścia w tryb zdalny i hybrydowy nie przewidujemy - zapewnił 4 października w rozmowie z RadioZET.pl Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Zdaniem wiceszefa resortu, dyrektorzy rozsądnie podejmują decyzje o zmianie trybu nauki. - Nawet tam, gdzie pojawiają się osoby zainfekowane Covidem, to w zdecydowanej większości przypadków wprowadzana jest hybryda, czyli klasa, która miała kontakt z zakażonym, uczy się zdalnie, a reszta szkoły funkcjonuje stacjonarnie. Widać to też w statystykach. Dotychczas nie mieliśmy jeszcze dnia, żeby powyżej 10 szkół w Polsce było w trybie zdalnym - mówił wiceminister edukacji.

Nie przeocz

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie