Koronawirus: zakaz odwiedzania pacjentów w Szpitalu Miejskim w Siemianowicach Śląskich

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
W Szpitalu Miejskim w Siemianowicach Śląskich od 16 marca obowiązywać będzie całkowity zakaz odwiedzania pacjentów. Do tego czasu wprowadzono ograniczenia wizyt. Przy pacjencie może być tylko jedna osoba. Miasto również reaguje na zagrożenie związane z koronawirusem.

Zakaz odwiedzania pacjentów w Szpitalu Miejskim w Siemianowicach Śląskich

Zarząd Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Ślaskich informuje, że ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną i pojawieniem się w Polsce koronawirusa, w trosce o bezpieczeństwo pacjentów wprowadza zakaz odwiedzania pacjentów.

Od poniedziałku, 16 marca, obowiązywać będzie całkowity zakaz odwiedzania pacjentów w Szpitalu Miejskim w Siemianowicach Śląskich. Zakaz ten będzie obowiązywać do odwołania.

Do tego czasu wprowadzono ograniczenie odwiedzin w oddziałach szpitalnych oraz liczby osób odwiedzających. Odwiedziny możliwe są w godz. 15.00 - 18.00. U jednego pacjenta mogą przebywać maksymalnie dwie osoby.

Reakcja miasta na zagrożenie związane z koronawirusem

Siemianowice Śląskie reagują na zagrożenie związane z koronawirusem. Prezydent miasta, z uwagi na konieczność podjęcia działań przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa, odwołał zajęcia kulturalne czy sportowe, zamknięto też szkoły czy Siemianowickie Centrum Kultury.

Prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech, w trakcie spotkania Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (11 marca), wydał szereg zaleceń. Oto one.

KOMUNIKAT NR 1:
EDUKACJA I OPIEKA DZIECIĘCA
W odniesieniu do informacji Ministra Edukacji Narodowej od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. 12 i 13 marca to dni przejściowe, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych odbędą się działania opiekuńcze.

Od dnia 12 do 25 marca br. odwołane zostają wszelkie zajęcia dydaktyczne prowadzone w Młodzieżowym Domu Kultury im. Dr H. Jordana. W odniesieniu do decyzji Wojewody Śląskiego, żłobki i kluby malucha będą nieczynne od 12 marca br. do odwołania.

KULTURA
Decyzją Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie do odwołania zostaje zawieszona działalność kulturalna w mieście w zakresie zajęć dydaktycznych sekcji artystyczno – kulturalnych, organizacji spotkań i koncertów we wszystkich oddziałów Siemianowickiego Centrum Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Miejskiego. Ponadto Miejska Biblioteka Publiczna wstrzymuje wypożyczanie książek. Czytelnikom nie będą naliczane kary za nieterminowe zwroty.

Zobacz koniecznie

Prezydent Miasta apeluje do właścicieli obiektów rozrywkowych i dyskotek o rezygnację z organizacji imprez i spotkań skupiających większą ilość osób w pomieszczeniach zamkniętych.

POLITYKA SPOŁECZNA, POMOC SPOŁECZNA
Urząd Miasta Siemianowice Śląskie wydał poniższe zalecenia dla realizatorów zadań zlecanych przez Miasto Siemianowice Śląskie na rzecz mieszkańców. W przypadku wszelkich zapytań należy kontaktować się z konkretnymi podmiotami prowadzącymi daną działalność.

Ograniczenie spotkań, zajęć, imprez dla seniorów, w tym w szczególności zawieszenie działalności klubów seniora, uniwersytetów trzeciego wieku, zajęć sportowych dla seniorów.
Zaleca się częściowe zawieszenie działalności dziennych domów pomocy społecznej, za wyjątkiem udzielania posiłków na miejscu i na wynos.

Zawieszenie zajęć dla niepełnosprawnych mieszkańców miasta Siemianowice Śląskie, w tym w szczególności udział w Warsztatach Terapii Zajęciowej,

Zawieszenie działalności placówek wsparcia dziennego, w tym świetlic i klubów młodzieżowych oraz placówek pracy podwórkowej prowadzonych zarówno przez MOPS w Siemianowicach Śląskich, jak i organizacje pozarządowe.
Wstrzymanie odwiedzin w publicznych i niepublicznych domach pomocy społecznej, całodobowych placówkach opiekuńczo-wychowawczych, mieszkaniach chronionych, placówkach dla bezdomnych, innych placówkach całodobowej pomocy społecznej.

Ograniczenie do minimum wyjść na zewnątrz, tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach, podopiecznych z publicznych i niepublicznych domów pomocy społecznej, placówek opiekuńczo-wychowawczych, mieszkań chronionych, placówek dla bezdomnych, innych placówek całodobowych pomocy społecznej.

W przypadku kwestii dotyczących pomocy społecznej należy kontaktować się z MOPS w Siemianowice Śląskich oraz Wydziałem Polityki Społecznej UM.

SPORT
W związku z rekomendacją Ministerstwa Sportu i Turystyki, w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ograniczenia jego skutków zdrowotnych i społecznych, zaleca się podmiotom prowadzącym i organizującym działalność w zakresie sportu, odwołanie wszystkich imprez i zajęć sportowych. Wszelkie rozgrywki i zajęcie sekcji sportowych klubów i stowarzyszeń oraz wynajmy obiektów sportowych prowadzonych przez siemianowicki MOSiR zostają odwołane i wstrzymane.

URZĄD MIASTA Siemianowice Śląskie – OBSŁUGA MIESZKAŃCÓW

Urząd Miasta Siemianowice Śląskie (wraz ze swoimi jednostkami) prowadzi normalną obsługę mieszkańców przy jednoczesnym wdrożeniu działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka ewentualnej infekcji.

Została znacząco zwiększona częstotliwość czyszczenia/dezynfekcji budynków urzędu – a w szczególności miejsc najczęściej używanych/dotykanych przez Klientów Urzędu – w tym klamki, blaty, poręcze.

Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? Oto nasz poradnik

Przy stanowiskach obsługi Klienta zostaną zamontowane panele plexi minimalizujące kontakt pracowników z Klientami Urzędu.

Apelujemy do Klientów Urzędu o ograniczenie do niezbędnego minimum wizyt osobistych w Urzędzie i siedzibach jednostek. Przypominamy o możliwości załatwienia spraw w formie elektronicznej, telefonicznej, drogą pocztową lub poprzez e-PUAP i SEKAP. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego przy bezpośredniej obsłudze należy zachować odpowiedni dystans zarówno od pracowników, jak również innych osób oczekujących na obsługę.

Pracownicy Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie ograniczają do niezbędnego minimum spotkania, konferencje, podróże służbowe, wydarzenia z udziałem większej ilości osób – na rzecz pracy zdalnej i komunikacji telefonicznej lub mailowej czy też w formie wideokonferencji.

Siemianowice Śląskie reagują na zagrożenie koronawirusem

Z uwagi na konieczność podjęcia działań przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa COVID-19, Siemianowickie Centrum Kultury całkowicie zawiesza swoją działalność kulturalną i edukacyjną do odwołania. Decyzja wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym - 11 marca.

- W związku z odwołaniem wydarzeń kulturalnych oraz zajęć artystycznych, wszystkim osobom, które zakupiły bilety na odwołane wydarzenia lub wniosły opłatę za zajęcia (za okres, w którym nie będą się odbywały), przysługiwał będzie zwrot poniesionych kosztów. Zwrotów pieniędzy będziemy dokonywać zgodnie ze standardową procedurą zwrotu pieniędzy za bilety lub opłaty, określoną w Regulaminie sprzedaży biletów, jednak dopiero po odwołaniu procedur bezpieczeństwa przez odpowiednie organy - informuje Karolina Gera z Siemianowickiego Centrum Kultury.Od dnia 12 do 25 marca br. odwołane zostają wszelkie zajęcia dydaktyczne prowadzone w Młodzieżowym Domu Kultury im. Dr H. Jordana. W odniesieniu do decyzji Wojewody Śląskiego, żłobki i kluby malucha będą nieczynne od 12 marca br. do odwołania.

Koronawirus z Chin. Co już wiemy o wirusie? Objawy, leczenie...

Działalność kulturalna Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich zostaje zawieszona z dniem 11 marca. od godz. 16.00. do momentu odwołania. Wszystkie obecne terminy zaplanowanych wydarzeń zostają anulowane, o nowych terminach muzeum będzie wkrótce informować. W terminach 12-14 marca oraz 22 marca Konkurs Mikrofon Siemiona nie odbędzie się. Konkurs zostanie przełożony najprawdopodobniej na wrzesień.

W Siemianowicach Śląskich odwołane są też planowane na najbliższy czas imprezy kulturalne oraz sportowe. Decyzja ta obowiązuje, aż do odwołania.Koronawirus powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia.

Jak zapobiegać zakażeniu?

Wykaz placówek udzielających pomocy w przypadku poniżej opisanej sytuacji:
Pobyt w ciągu ostatnich 14 dni w miejscach występowania koronawirusa i zaobserwowanie u siebie objawów, takich jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem.

Nie przegap

1.Szpital Specjalistyczny Nr 1 w Bytomiu,
ul. Żeromskiego 7, oddział przy Al. Legionów 49, tel. 32 281 92 41 (do 3);

2.Szpital Specjalistyczny w Chorzowie,
ul. Zjednoczenia 10, tel. 32 34 63 650;

3.Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie,
ul. Bielska 4, tel. 33 852 05 11;

4.Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.M.P. w Częstochowie,
Oddział przy ul. PCK 7, tel. 34 367 30 00 wew. 3874, 3872, 3015, 3091, 3873;

5.Szpital Rejonowy im. Dr Józefa Rostka w Raciborzu,
ul. Gamowska 3, tel. 32 755 37 37, 32 755 53 69, 32 755 53 73 (do 75);

6.Megrez Sp. z o.o. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach,
ul. Edukacji 102, tel. 32 325 51 71,32 325 53 04;

7.Szpital Powiatowy w Zawierciu,
ul. Miodowa 14, tel. 32 67 402 00,32 674 0 291, 32 674 02 92.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3