Kościół jednej doby w Ciścu, czyli jak górale walczyli z...

  Kościół jednej doby w Ciścu, czyli jak górale walczyli z komuną [ZDJĘCIA]

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Budowa i początki tzw. Kościoła Jednej Doby w Ciścu
  1/9
  przejdź do galerii

  Budowa i początki tzw. Kościoła Jednej Doby w Ciścu ©Mat. archiwalne parafii w Ciścu

  Całą Polskę obiegła niedawno wiadomość, że w Skarszewie na Pomorzu wierni zbudowali kościółek w 24 godziny osiągając wynik rekordowy. Lepsi byli jednak mieszkańcy Ciśca na Żywiecczyźnie. Też zbudowali swoją świątynię w dobę, ale to był rok 1972 i za ten sukces groziła kara.
  Niewielki Cisiec należał do parafii w Milówce. Tam był wikarym ks. Władysław Nowobilski, który w Ciścu uczył dzieci religii. Znał starania mieszkańców o zezwolenie na budowę kościoła u siebie. Władza, niechętna Kościołowi, skutecznie te zamiary blokowała.

  INTERESUJE CIĘ HISTORIA NASZEGO REGIONU? CZYTAJ KONIECZNIE:
  SERWIS HISTORYCZNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO


  Gdy pytam, co przesądziło o determinacji mieszkańców, że porwali się na tak heroiczny czyn w 1972 roku i postanowili zbudować ten kościół wbrew władzy, Kazimierz Piela z Ciśca mówi, że wiara ludzi, ale także postawa młodego księdza Nowobilskiego.

  - Znalazł się w odpowiednim czasie, w odpowiednim miejscu i porwał ludzi za sobą - dodaje Kazimierz Piela.

  Dziś byśmy powiedzieli, że był to akt obywatelskiego nieposłuszeństwa. Ale wtedy odebrane to zostało jako jawne wystąpienie przeciwko władzy ludu pracującego miast i wsi.

  Budowę w Skarszewie zakomunikowały kościelne dzwony oraz syreny straży pożarnej. Mobilizacja w Ciścu była utrzymywana w tajemnicy, a i tak dotarła do bezpieki.

  Władze, nieświadome determinacji mieszkańców, wydały zgodę na budowę "domu dwurodzinnego" na działce Władysława Śleziaka. Wiosną 1972 roku rozpoczęły się prace (społeczne) przy fundamentach. Gdy w czerwcu stawiano pierwszą ścianę, urzędnicy wstrzymali budowę pod pretekstem niezgodności z projektem. Zaczęły się przesłuchania, co właściwie buduje Śleziak, bo dowodu, że kościół, nie było. Namawiano go do odsprzedaży państwu rozpoczętej inwestycji, by w tym miejscu stanęło przedszkole. Bezskutecznie. Teraz uporem wykazali się mieszkańcy. Gdy w październiku władze dały ultimatum: albo sprzedaż albo natychmiastowa rozbiórka, zdecydowali, że zbudują ten kościół w dobę tak, jak uczynili to kilka miesięcy wcześniej, też bez zezwolenia, mieszkańcy diecezji przemyskiej.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Popatrzmy na mapę Polski

  góral że hej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Odsetek dominicantes czyli regularnie chodzących do Kościoła jest najwyższy w diecezjach: tarnowskiej, rzeszowskiej, przemyskiej, krakowskiej i bielsko-żywieckiej. Czyli dawna Galicja. To nasza...rozwiń całość

  Odsetek dominicantes czyli regularnie chodzących do Kościoła jest najwyższy w diecezjach: tarnowskiej, rzeszowskiej, przemyskiej, krakowskiej i bielsko-żywieckiej. Czyli dawna Galicja. To nasza chluba i duma, że nigdy nie wyparliśmy się wiary. W archidiecezji przemyskiej wybudowano ze sto kościołów w opozycji do władzy dzięki bpowi Tokarczukowi i wielkiej wierze ludu. Podobnie jak w Ciścu powstał kościół w Nowosiółkach w tejże archidiecezji.
  I jeszcze jedna uwaga. W latach 70-tych Cisiec jak cała Zywiecczyzna był i w woj. krakowskim i archidiecezji krakowskiej. Nie jest to więc historia regionu śląskiego, ale małopolskiego.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ino kościoły budujcie, a do gorców niy bydziecie mieć co wsadzić zaniydłygo!

  ed (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podobnie expresowa rozbudowa kościoła za "komuny".

  W Kadłubie Turawskim. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2


  W Śląsku Opolskim pod Turawą.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo