Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krajobraz po wyborach 2015: nowe twarze, stare wyzwania

Marcin Zasada
Krzysztof SitarskiKrzysztof Sitarski, poseł KWW Kukiz’15. W okręgu rybnickim zebrał 12 127 głosów. Urodził się 1976 roku w Wodzisławiu Śląskim. Od 2003 roku jest mieszkańcem Radlina. Absolwent Politechniki Śląskiej Wydziału Górnictwa i Geologii - inżynier podziemnej eksploatacji złóż. Od 17 lat pracuje na KWK Chwałowice w Rybniku (dozór wyższy - obecnie dyspozytor ruchu, pracę rozpoczynał od stanowiska górnik). Wcześniej był również przedsiębiorcą.  Jest członkiem związku zawodowego „Solidarność” i aktywnie działa w Ruchu Kukiz’15. Prywatnie - żonaty, dwójka dzieci. Pasja - motoryzacja (motocykle). Zdobycie ponad 12 tysięcy głosów przyjął z ogromnym zaskoczeniem. - Co się na to złożyło? Dużo mojej pracy, a także wielu innych ludzi, którzy wspierali moją kampanię. Wyborcy docenili fakty, a nie puste obietnice. Dziękuję ludziom, którzy na mnie oddali swój głos. Zrobię wszystko, aby nie zawieźć zaufania - zapowiada.Dla nowego posła priorytetem będą sprawy regionu górnośląskiego. - Trzeba uporządkować sprawy związane z górnictwem. To ważna gałąź nie tylko  gospodarki regionu, ale i całej Polski. Należy też wspólnie pracować nad renegocjacją pakietu klimatycznego, który w obecnej formie nie jest dla naszego kraju korzystny. Chcę wspierać i rozwijać szeroko rozumiany transport w regionie - zwłaszcza kolejowy oraz wodny. Myślę, że ze względu na wiele problemów związanych z regionem górnośląskim powinno powstać ogólne ponadpartyjne porozumienie parlamentarzystów ze Śląska. Taka grupa może skutecznie walczyć o interes naszego regionu - tłumaczy Krzysztof Sitarski.Jednym z jego założeń programowych jest uporządkowanie wydatków państwa. - Rozpasanie i nieograniczone koszty funkcjonowania państwa potrzebują dokładnej analizy, by nie finansować np. zbędnych agend rządowych, paliwa dla limuzyn i zagranicznych egzotycznych podróży „służbowych” polityków nie mających nic wspólnego z potrzebami Polski. Trzeba upublicznić szczegółowe wydatki państwa - domagał się w kampanii wyborczej.AREK
Krzysztof SitarskiKrzysztof Sitarski, poseł KWW Kukiz’15. W okręgu rybnickim zebrał 12 127 głosów. Urodził się 1976 roku w Wodzisławiu Śląskim. Od 2003 roku jest mieszkańcem Radlina. Absolwent Politechniki Śląskiej Wydziału Górnictwa i Geologii - inżynier podziemnej eksploatacji złóż. Od 17 lat pracuje na KWK Chwałowice w Rybniku (dozór wyższy - obecnie dyspozytor ruchu, pracę rozpoczynał od stanowiska górnik). Wcześniej był również przedsiębiorcą. Jest członkiem związku zawodowego „Solidarność” i aktywnie działa w Ruchu Kukiz’15. Prywatnie - żonaty, dwójka dzieci. Pasja - motoryzacja (motocykle). Zdobycie ponad 12 tysięcy głosów przyjął z ogromnym zaskoczeniem. - Co się na to złożyło? Dużo mojej pracy, a także wielu innych ludzi, którzy wspierali moją kampanię. Wyborcy docenili fakty, a nie puste obietnice. Dziękuję ludziom, którzy na mnie oddali swój głos. Zrobię wszystko, aby nie zawieźć zaufania - zapowiada.Dla nowego posła priorytetem będą sprawy regionu górnośląskiego. - Trzeba uporządkować sprawy związane z górnictwem. To ważna gałąź nie tylko gospodarki regionu, ale i całej Polski. Należy też wspólnie pracować nad renegocjacją pakietu klimatycznego, który w obecnej formie nie jest dla naszego kraju korzystny. Chcę wspierać i rozwijać szeroko rozumiany transport w regionie - zwłaszcza kolejowy oraz wodny. Myślę, że ze względu na wiele problemów związanych z regionem górnośląskim powinno powstać ogólne ponadpartyjne porozumienie parlamentarzystów ze Śląska. Taka grupa może skutecznie walczyć o interes naszego regionu - tłumaczy Krzysztof Sitarski.Jednym z jego założeń programowych jest uporządkowanie wydatków państwa. - Rozpasanie i nieograniczone koszty funkcjonowania państwa potrzebują dokładnej analizy, by nie finansować np. zbędnych agend rządowych, paliwa dla limuzyn i zagranicznych egzotycznych podróży „służbowych” polityków nie mających nic wspólnego z potrzebami Polski. Trzeba upublicznić szczegółowe wydatki państwa - domagał się w kampanii wyborczej.AREK mat.pras.
Czy nowi posłowie z województwa śląskiego unikną błędów, jakie przez cztery ostatnie lata popełniali sejmowi debiutanci z Ruchu Palikota?

Jeśli na moment cofniemy się o 4 lata i przypomnimy sobie zagadkowy desant do Sejmu kandydatów Ruchu Palikota, być może z większym dystansem popatrzymy na naszych nowych posłów z ugrupowań Ryszarda Petru i Pawła Kukiza. W 2011 r. niezbyt rozpoznawalni w skali regionu kandydaci , na fali popularności swojego lidera, w każdym okręgu zdobyli po jednym mandacie, często z bardzo dobrymi wynikami. A ilu z szóstki Palikota z woj. śląskiego bylibyśmy w stanie wymienić dziś?

Odpowiedź na to pytanie po części dał wynik wyborów - nikt z RP ponownie nie zdobył mandatu. To najbardziej czytelna przestroga dla, mamy nadzieję, lepszego jakościowo, pierwszego regionalnego kontyngentu, jaki do Sejmu wysłaliśmy z Nowoczesnej i Kukiz’15. Dziś ich nierzadko znakomite poparcie (przykład Moniki Rosy w Katowicach) to nie efekt wieloletniego budowania własnej marki w życiu politycznym i społecznym, a skutek głosowania na listę. Więc nowi posłowie Petru i Kukiza dopiero muszą udowodnić, że w Sejmie nie znaleźli się przez przypadek.

Nowe polityczne kariery, których start w niedzielę umożliwili wyborcy, dotyczą oczywiście nie tylko ugrupowań debiutujących w parlamencie. Swoją reprezentację z woj. śląskiego zdecydowanie powiększyło Prawo i Sprawiedliwość. W sumie we wszystkich okręgach PiS wprowadził do Sejmu aż trzynastu nowych posłów - to więcej niż wszyscy deputowani Nowoczesnej i Kukiza z woj. śląskiego razem wzięci. Z drugiej strony, nie mamy do czynienia z debiutantami - takie postacie, jak Andrzej Sośnierz, Michał Wójcik czy Adam Gawęda (Senat) to politycy z niemałym już dorobkiem na scenie parlamentarnej i samorządowej.

W 3 z 6 okręgów nowych posłów będzie mieć również PO. Wśród nich mamy polityków, którzy mandatu byli pewni (Marian Zembala i Gabriela Lenartowicz), ale też sprawcę dużej niespodzianki - Pawła Bańkowskiego, który mandat zabrał doświa-dczonemu Jarosławowi Pięcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!