Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Królewska lektyka i trumna w kształcie kury płyną do muzeum w Żorach. Placówka zdobyła unikalne eksponaty z Afryki. Zobaczcie ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 7 lat
ŻORY. Dyrektor żorskiego muzeum zdobył niezwykle cenne eksponaty z Ghany i Burkiny Faso. Część z nich jeszcze płynie statkiem i lada dzień trafi do Żor. W Afryce, a zwłaszcza w rejonie Burkiny Faso nie jest dziś bezpiecznie. Operują tutaj islamiści oraz walczący z nimi Rosjanie. Dr Lucjan Buchalik zdecydował się na kolejną wyprawę, bo naukowca kuszą eksponaty oraz chęć pomocy przyjaciołom na Czarnym Lądzie.

Wyprawa do ogarniętej wojną Burkiny Faso

To była kolejna eskapada dr Lucjana Buchalika do Afryki. Pomimo ostrzeżeń polskich dyplomatów, dotyczących niebezpieczeństw czyhających tam na Europejczyków, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach poleciał do Burkiny Faso. Po kilku tygodniach szczęśliwie wylądował w Polsce, przywożąc ze sobą skrzynię pełną eksponatów. Najcenniejsze rzeczy płyną jeszcze statkiem do Gdyni. Wkrótce będzie można je podziwiać na wystawie w żorskiej placówce.

- Za bardzo nie oddalałem się ze stolicy Wagadugu. Nadal jest to obszar bardzo niespokojny. Co prawda rząd mówi o samych sukcesach w walce z islamistami. Prawda jest taka, że za bardzo ich nie widać. Co charakterystyczne, w stolicy widać wiele flag rosyjskich oraz Północnej Korei – opowiada Lucjan Buchalik.

Podatny grunt dla rosyjskiej propagandy

Jak zaznacza, na każdym kroku słychać propagandę prorosyjską w stylu „to są teraz nasi prawdziwi obrońcy”. Rosjanie zastąpili Francuzów, którzy przez ostatnie dziesięciolecia byli w tym kraju i regionie (Mali, Niger) mocno obecni wojskowo i gospodarczo.

- Faktem jest, że w Rosji wspierają burkińską armię w walkach z dżihadystami. Na północy kraju w okolicach miasta Djibo doszło do dużej bitwy, gdzie około 3 tys. islamistów zaatakowało bazy wojskowe. Mogłoby się wydawać, że przestrzeń zajmowana przez dżihadystów zmniejsza się. Ale póki co tego nie widać – zaznacza dyrektor.

Mówi, że do Burkińczyków nie dochodzą niestety argumenty, że zbytnia zażyłość z rosyjskim reżimem może się źle dla nich skończyć. Nietrudno znaleźć przykłady z historii innych krajów.

Eksponaty kultury Aszanti i ludu Kurumba

Jeśli chodzi o pozyskane najnowsze zbiory afrykańskie, żorskie muzeum czeka jeszcze na eksponaty z Ghany, reprezentujące kulturę Aszanti. Statkiem płyną tradycyjne tkaniny. Najcenniejsza jest trumna w kształcie… kury oraz lektyka królewska z parasolem. W prezencie muzeum dostało komplet bębnów. Dopiero po odprawie celnej będzie można opracować je pod względem etnograficznym, w tym te, które przyleciały z dyrektorem z Burkiny Faso. Następnie, fachowo opisane trafią na wystawę.

- Do najcenniejszych eksponatów, które już są w Żorach należą maski Kurumbów. To niewielki lud, zamieszkujący północną Burkinę, który bardzo cierpi ze względu na problemy z dżihadystami. Uciekając stamtąd, starsze osoby zabierają ze sobą obiekty kultury związane z tradycyjną religią: m.in. maski i rzeźby. Nie są one przeznaczone do sprzedaży turystów. Dla wielu Burkińczyków to jedyny majątek, który mogą spieniężyć. To pozwala im przeżyć – tłumaczy dyrektor.

Ci ludzie są rolnikami. Często mieli chwilę na zabranie ze sobą najpotrzebniejszych rzeczy. Bogatsi przenieśli się w rejon Wagadugu, biedniejsi do mniejszych miast. Żyją w skleconych naprędce szałasach, na obrzeżach buszu. Jedynie w lesie mogą znaleźć coś do jedzenia. Zakup eksponatów przez takich muzealników jak dr Buchalik, stanowi więc konkretne wsparcie dla tych Burkińczyków. Mówią o sobie, że są przesiedleńcami, a nie uchodźcami. Wierzą, że jeszcze wrócą na swoją ziemię.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera