Księga imion męskich N-Z [KSIĘGA IMION MĘSKICH 2014]

Redakcja
Paweł Wilczak, aktor, celebryta, ojciec bliźniaków JAN HUBRICH
Księga imion męskich 2014: U nas znajdziesz objaśnienie znaczenia 60 najpopularniejszych imion męskich w Polsce. Sprawdź, czy rodzice mieli rację, nadając ci właśnie to, a nie inne imię. Tutaj imiona na litery od N do Z. KSIĘGA IMION MĘSKICH - ZOBACZ

Księga imion męskich 2014 N-Z:

ZOBACZ TAKŻE:
Księga imion męskich A-M [KSIĘGA IMION MĘSKICH 2014]

Księga imion kobiecych wraz z wróżbami Tarota [KSIĘGA IMION KOBIECYCH 2014 A-L]
Księga imion kobiecych wraz z wróżbami Tarota [KSIĘGA IMION KOBIECYCH 2014 M-Ż]

NORBERT

Sławny mąż z północy

Norbert jest to imię pochodzenia staroniemieckiego, od słów „nord” (północ) i „beraht” (błyszczeć, jaśnieć). Oznacza: sławny mąż z północy.

Dyskretny i kulturalny Norbert doskonale zna naturę ludzką. Jest człowiekiem inteligentnym, kulturalnym, starannie się noszącym, ale o bogatym życiu wewnętrznym i bujnej wyobraźni. Charakteryzuje go twórczy umysł, ujmująca osobowość, elegancka powierzchowność, a także duża doza humoru. Nie znosi obłudy, kłamstwa, nonszalancji i nietolerancji. Odznacza się syntetyczną inteligencją, ogromną intuicją i dobrą pamięcią. Wrodzona nieśmiałość nie pozwala mu na pełnię przeżyć, ekspresję i pokazanie tego, co czuje do swojej partnerki. Pełen uprzejmości i delikatności, ma jednak nieco osłabione reakcje.

Ma trudności z wyrażeniem najszczerszych uczuć. Nie brak mu głębi, ale skrywa się ona pod właściwą mu dyskrecją. Twierdzi często, że jest domatorem, ale dużo podróżuje, czasem nawet emigruje. Zdolny do dużych poświęceń, ale niezbyt pewien swoich racji, zdarza się, że zwyczajnie się boi. Ma świetną intuicję, co pozwala mu niczemu się nie dziwić. Dobra pamięć, rozbudzona ciekawość powinny mu pomagać w pracy. Niestety, trudno mu przejść od koncepcji do realizacji. Jego pierwszą reakcją jest zawsze sprzeciw, odmowa, ale ma dość rozumu, by szybko rezygnować z bezowocnych dyskusji. Idealna kariera i droga zawodowa prowadzi go tam, gdzie będzie można wykorzystać uczciwość, intuicję, wyobraźnię oraz zdolność do abstrakcyjnego myślenia. Norbert długo przyzwyczaja się do nowych miejsc oraz osób. Szuka kontaktu z naturą. Interesuje go wszystko, co związane z religiami, a nawet okultyzm.

Imieniny:
6 czerwca.

PATRYK

Szlachetnie urodzony Patryk to imię, które pochodzi od łacińskiego słowa „patricius”, co oznacza patrycjuszowski, szlachecki, szlachetnie urodzony. Oboczna, skrócona wersja imienia Patrycjusz. Jeszcze innym wariantem tego imienia jest Patrycy.
Subtelny, ale zasadniczy Patryk jest osobą subtelną, ale jednocześnie zasadniczą i konserwatywną. W przypadku różnicy zdań potrafi bronić własnych racji. Jest lojalny wobec przełożonych i rodziny.

Ceni sobie samodzielność. Wierzy w wyższą sprawiedliwość. Zazwyczaj nie znosi wszelkich kombinacji i matactw. Jest bardzo oddanym przyjacielem. Jego działaniu towarzyszy nerwowość i zwątpienie. Gdyby kiedyś opuściła go ufność w siebie, życie straciłoby dla niego barwy. Brak zdecydowania i życiowej twardości wywołuje u niego poczucie niższości względem innych. Oskarża się go o agresywność, podczas gdy w rzeczywistości jest jedynie posłuszny głębokiemu poczuciu sprawiedliwości. Ocenia siebie i innych na podstawie aktywności. Wibrację imienia Patryk charakteryzuje ogromny entuzjazm i zapał w codziennym działaniu. Nosząc je jest się wielkim orędownikiem szczerości. Ma skłonność do długiego analizowania problemów i trudno mu podjąć decyzję. Nie ufa własnej intuicji i robi błąd, gdyż jest ona dobra, ani nie angażuje się w nic, co niesie ze sobą element ryzyka. Aktywność jest jedną z głównych cech jego charakteru. Nie lubi natręctwa, jednak czasem bez widocznej przyczyny potrafi okazywać chłód. Patryk szczególnie dba o ciało i aktywność fizyczną.

Imieniny:
13, 17, 20 marca, 16 kwietnia, 9 lipca, 28 sierpnia.

PAWEŁ

Człek małego wzrostu

Paweł to imię pochodzenia łacińskiego, od słowa „paulus” (drobny, mały). Oznacza człowieka małego wzrostu, drobnej budowy ciała. W Polsce nadawane jest od XII wieku.

Precyzyjny i cierpliwy Paweł charakteryzuje się precyzyjnym umysłem, prawie zawsze udaje mu się to, co zamierzył. Jest cierpliwy, poświęca konieczną ilość czasu na osiągnięcie wcześniej zamierzonego celu. Wydaje mu się, że ma prawo robienia wszystkim wokół niegrzecznych uwag. Posiada silny zmysł przyjaźni, ale zdarza się, że chce uszczęśliwić innych na siłę. Jego reakcje są silne, choć opóźnione. Nieraz jest mściwy, długo trwa, zanim ureguluje rachunki, ale o nikim nie zapomni. Bywa wydajnym pracownikiem, dopóki nie wpadnie w zły humor. Jego równowaga zależy od maksymalnego spożytkowania ożywiającej go energii. Lubi studia klasyczne, choć interesuje go również matematyka i języki. Jest wrażliwy na porażki, zwłaszcza moralne. Kocha swój dom i rodzinę, ale łatwo ulega emocjom. Obraża się, odchodzi, wraca, i tak w koło Macieju. Cierpi ogromnie, jeśli zostanie zdradzony. Jest czuły i kochający, ale cechuje go pewna szorstkość, co nie ułatwia sprawy.
Żona musi wykazywać wiele cierpliwości, by wytrzymać jego uszczypliwe uwagi.

Imieniny:
10, 15, 25 stycznia, 1, 5, 6, 8 lutego, 2, 7, 22 marca, 28 kwietnia, 26 maja, 7, 26, 28, 29 czerwca, 12, 20 lipca, 19 października, 16, 18, 19 listopada, 14 grudnia.

PIOTR

Niezłomny jak skała

To imię pochodzenia greckiego, od słowa „petros” (skała). Oznacza: niezłomny jak skała. Jest to jedno z najwcześniej notowanych w Polsce imion, po raz pierwszy zapisane w 1136 roku.

Ambitny i prostolinijny Piotr jest ambitny, wrażliwy na ludzkie sprawy. To człowiek prostolinijny, zawsze chętny do udzielania pomocy innym. Podejmuje się wielu rzeczy naraz i potem zapomina o nich. W jego działaniu brakuje ciągłości. Pracuje zrywami. Jest niezdyscyplinowanym marzycielem, ciekawym, ale nieuważnym. Posiada wielkie zdolności, ale jest leniwy. Ma predyspozycje, by kierować. Jest wybuchowy, nerwowy, chciałby wszystko od razu załatwić. Często popada w konflikty z otoczeniem, które nie lubi, by przypominano mu o jego powinnościach. Ma wiele uroku, bardzo podoba się kobietom.

Imieniny:
3, 18, 28, 31 stycznia, 2, 5, 8, 21, 22, 23, 24 lutego, 1, 2, 23 marca, 27, 28, 29 kwietnia, 8, 13, 19, 29 maja, 2, 3, 12, 23, 29 czerwca, 2, 7, 12, 30 lipca, 1, 12, 19 sierpnia, 9, 11, 12, 25 września, 19 października, 16, 18, 21 listopada, 2, 4, 13, 21, 25 grudnia.

PRZEMYSŁAW

Przemyślny bystrzak

Imię pochodzenia starosłowiańskiego, od słowa przemysł („przemyślność, podstęp, dowcip”). Oznacza „bystry, dowcipny, sprytny”. Pierwsze wzmianki o imieniu zanotowano w dokumentach z roku 1243.

Indywidualista i optymista Osoby noszące imię Przemysław w dzieciństwie mogą uchodzić za istoty niedostępne i zamknięte w sobie. To wynik silnego skupienia się na sobie oraz wykonywanych działaniach. Przemysław ceni skromność i oszczędność. Osoby o tym imieniu szanują posiadane dobra. Są cierpliwe i zdolne do poświęceń dla większości, głównie w sferze niematerialnej.

Czas aktywności zawodowej osób o imieniu Przemysław nacechowany jest ambicją i przebojowością. Przemysław często dochodzi w karierze dalej niż inni. Nieustannie inicjowane działania dają dobre zadatki na lidera. W oczy rzuca się silna indywidualność i sprawne działanie na różnych stanowiskach.

Widoczna jest także sprawność intelektualna. W pracy Przemysław ceni zasady moralne. Optymizm oraz twórcza osobowość
porywają do działania ludzi z jego najbliższego otoczenia.

Imieniny:
13 kwietnia, 4 września, 10 października, 30 października.

RADOSŁAW

Ten, który chce zdobyć sławę

To imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza: „ten, który chce zdobyć sławę” lub „radosny i sławny”.

Konsekwentny i pogodny Radosław jest osobą kulturalną i inteligentną. Posiada poczucie humoru, potrafi z uśmiechem iść przez całe życie. W działaniu kieruje się konsekwencją i wytrwałością. Lubi pochwały, które zachęcają go do działania i większego wysiłku. Chciałby imponować innym swoim rozumem, dlatego ciągle się dokształca. Nie potrafi jednak utrzymać władzy w rękach. Jest z natury pogodnie usposobiony do życia. Ma ambitne zamierzenia, do których realizacji często dochodzi systematyczną pracą. Lubi błyszczeć i olśniewać otoczenie. Jest żywy, pomysłowy i niezwykle ruchliwy. Niezależny, z natury nie zgadza się z opinią większości. Ma chłonny i błyskotliwy umysł, ale musi uważać na swoją porywczość. W miłości jest bardziej zamknięty w sobie, ale stara się wiele z siebie dać drugiej osobie. Bywa niebezpieczny, gdy coś zagrozi komuś, kogo kocha. Zawsze najważniejsze jest dla niego szczęście rodzinne.

Imieniny:
2 marca.

RAFAŁ

Bóg uzdrawia

To imię pochodzenia hebrajskiego, a tłumaczy się je – „Bóg uzdrawia”.

Choleryk z uczuciami Niełatwo go rozgryźć. Jest niezależny, wojowniczy, robi wszystko i zawsze po swojemu. Na pierwszy rzut oka jest sympatyczny, koleżeński i ma cudowne plany. Przy bliższym poznaniu okazuje się, że to nerwowy choleryk, któremu brak wytrwałości i konsekwencji w dążeniu do celu. Niełatwo jest z nim postępować. Odznacza się dużą pobudliwością, która w połączeniu z wybuchowym aspektem jego charakteru powoduje wiele kłopotów. Wtedy chciałby tylko jednego: uciec i rozpocząć wszystko od nowa gdzie indziej. Odczuwa ogromną potrzebę miłości, ale sam nie kwapi się z okazaniem uczucia drugiej osobie, tylko oczekuje tego w stosunku do siebie. Trzeba też umieć okazywać mu miłość. Jeśli się mu narzucać, ucieka. Jeśli się go zaniedbuje uczuciowo, również ucieka i blokuje się.

Imieniny:
24 stycznia, 20 czerwca, 7, 29 września, 24 października, 20 listopada, 2 grudnia.

ROBERT

Znakomity zdobytą sławą

To imię pochodzenia starogermańskiego, od imion Rodebert, Rupert, Ruprecht, Rupprecht, składających się ze słów „hrod” (sława, chwała) i „beraht” (błyszczący). Oznacza: sławny, znakomity zdobytą sławą.

Spada na cztery łapyRobert to choleryk o silnej pobudliwości i dużej aktywności. Jest porywczy, wie jednak, kiedy należy nad sobą zapanować. Zastanawia się, zanim się uniesie, i często udaje jedynie wybuch gniewu, by zostawić sobie furtkę odwrotu. Dość łatwo ulega wpływom. Doskonale przystosowuje się do każdego trybu życia i zawsze spada na cztery łapy. Posiada zadziwiającą pewność siebie, graniczącą z agresją, jeśli postawi sobie za cel odniesienie sukcesu. Usiłuje zapanować nad najbliższym otoczeniem. Jeśli mu się to nie udaje, staje się trudny we współżyciu. Pragnie, by go kochano, by mu to mówiono, by zasypywano go deklaracjami miłości i czułości. Niezbędna jest mu aprobata otoczenia.

Imieniny:
4, 24, 26 stycznia, 21 lutego, 16, 17, 29 kwietnia, 4, 13 maja, 6, 7 czerwca, 18 lipca, 16 sierpnia, 17 września, 15 listopada.

RYSZARD

Potężny i bogaty

Jest to imię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego „tego, który jest potężny i bogaty”.
Przemądrzały i zaborczy #Jest człowiekiem ambitnym i dążącym do odegrania poważniejszej roli w życiu. Obce jest mu poczucie sprawiedliwości, kieruje się zazwyczaj własną oceną sytuacji. Ma silną skłonność do zamykania się w sobie i surowego osądzania innych. Jest bardzo subiektywny, rzadko próbuje postawić się na czyimś miejscu. Nie jest urodzonym dyplomatą. Cechuje go zaborczość i wybuchowość, jednak umiejętnie kontrolowana. Osiąganie sukcesów ułatwia mu dobra pamięć i wielka wytrwałość w dochodzeniu do celu. Jest bardzo czuły na porażki, czuje się nimi urażony i urażona jest też jego duma. Jego brak dyplomacji i przemądrzały ton mogą budzić niechęć u ludzi. Jest bardzo zaborczy i nie wyobraża sobie przyjaźni czy miłości, w której partner nie byłby podporządkowany. Cechuje go silna męskość. Od najmłodszych lat trzeba stawiać mu opór. Potem będzie to trudne... albo wręcz niemożliwe.

Imieniny:
7 lutego, 3 kwietnia, 18 kwietnia, 26 kwietnia, 9 czerwca, 14 czerwca i 7 września.

SEBASTIAN

Czcigodny i dostojny

To imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa „sebastos”, oznaczającego „czcigodny, szanowany, dostojny, wysoko postawiony”. Polska forma Sebastian pochodzi od łacińskiego imienia Sebastianus.

Uparty filantrop #Imię Sebastian skłania do aktywnego działania. Ujawnia wielką umiejętność do rozumienia motywów postępowania innych i wybaczania doznanych krzywd. Sebastian to imię dla filantropów. Obdarza zdolnościami profetycznymi i dobrym rozumieniem wielu zależności oraz niuansów życiowych. Czas aktywności zawodowej osób o imieniu Sebastian skoncentrowany jest na urządzeniu się w życiu. Sebastian potrafi trafnie ocenić to, co się opłaci robić. Podejmuje tylko takie kroki, które prowadzą wprost do obranego celu. W jego działaniu widoczne są upór i prostota. Osoby noszące imię Sebastian dobrze radzą sobie w pracy z czynnościami rutynowymi. Jest uczuciowy, w miłości ceni delikatność, nie lubi gwałtownych emocji.

Imieniny:
20 stycznia, 30 stycznia, 8 lutego, 10 września, 16 września, 16 grudnia i 31 grudnia.

SŁAWOMIR

Słynie z pokoju

Jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza: „tego, który słynie z pokoju”. Utworzone z odwrócenia członów imienia Mirosław.

Kreatywny, pewny siebie # Lubi otaczać się ludźmi, by nimi komenderować. Zrównoważony, potrafi doskonale oddzielić egzystencję materialną od życia duchowego. Wcześnie dojrzewa i musi poznać szczegółowo problemy życia, gdyż nie znosi, by opowiadano mu „bajeczki dla grzecznych dzieci”. Sławomir jest pewny siebie, nieraz aż zanadto. Lubi zwlekać z wykonaniem pracy, ale gdy się zmobilizuje, to efekty są zadziwiające. Ma predyspozycje do zawodów twórczych lub wymagających koncepcyjnego myślenia, jednak ogranicza go nieco brak systematyczności i pracowitości.

Osoby o tym imieniu są niezwykle kreatywne. Ma dużo szczęścia, sprawia wrażenie, że wszystko mu się należy. Osiąga sukces jakby cudem... A potem, oczywiście, „rozpościera ogon” jak paw.

Imieniny:
17 maja, 5 listopada i 23 grudnia.

STANISŁAW

Stań się sławnym

To staropolskie męskie imię pochodzenia słowiańskiego, złożone z członu Stani- („stać, stać się, stanąć”) oraz członu -sław („sława”). Wywodzi się od słów oznaczających „stań się sławnym”. Do końca XV wieku imię to zanotowano u około 1500 osób, a więc należało ono do najpopularniejszych w Polsce obok Więcesława i Sędziwuja.

Poważny i sympatyczny. Jest hedonistą, ale sympatycznym. Ceni przyjemne strony życia. Potrzebuje kontaktu z ludźmi, ma też bogate życie wewnętrzne. Duża pewność siebie, stosowna powaga i konsekwencja w działaniu pomagają mu budować autorytet w otoczeniu. Osoby noszące imię Stanisław w pracy są niezmordowane i szczerze zaangażowane w to, co robią, a to nie umyka uwadze przełożonych. Osiągają szybkie usamodzielnienie zawodowe i bardzo dobre zarobki. Lubią mieć bliski kontakt z rzeczywistością i widzieć owoce swej pracy. Nie mają problemów z wyborem zawodu, gdyż od wczesnej młodości wiedzą, czego chcą.

Obstają przy swoim zdaniu, sprzeczają się i trwają w uporze. Stanisław nie ulega wpływom, często jest najzwyczajniej uparty. Racjonalne argumenty czasami trafiają mu jednak do przekonania. Siłą swojego charakteru przewyższa niejednego. Stanisław to imię wielkiej witalności, obdarzające energią, wysoką sprawnością oraz wzmacniające zdrowie osoby noszącej to imię. Stanisław szczególnie dba o swoje ciało i odpowiednią aktywność fizyczną. W domu sprawuje niepodzielne rządy, ale domownikom wychodzi to na dobre. W sypialni Stanisław jest nie do zdarcia, preferuje szybki i odważny seks.

Imieniny:
8 maja, 5 sierpnia, 18 września oraz 13 listopada.

SZYMON

Bóg wysłuchał

Szymon to imię pochodzenia hebrajskiego, od słów „szim on” (Bóg wysłuchał). Początkowo stosowana w polskich przekładach Biblii forma tego imienia Symeon to rzadziej dziś używana forma, bardziej rozpowszechniona na Wschodzie.

Działa za wszelką cenę Szymon jest tajemniczy, posiada moc przekonywania innych. Jest tak poważny, że nieraz staje się nudny, ale się tym nie przejmuje. Za to jest doskonale zorganizowany i cierpliwy. Nie ulega wpływom, potrafi być obiektywny, a także poświęcić wszystko dla sprawy, gdy zajdzie taka potrzeba. Cechuje go pewność siebie granicząca z fanatyzmem. Znajduje pełną samorealizację tylko w działaniu i to w działaniu za każdą cenę. Chciałby badać coś, czego inni nie znają. Może być doskonałym szpiegiem, agitatorem, człowiekiem interesu, policjantem, fanatykiem politycznym, ale również dziennikarzem.

W pracy ujawnia się skłonność, by stawać w drugim szeregu. Należy działać bardziej zdecydowanie, a to nie przychodzi łatwo. Idealna kariera i droga zawodowa prowadzi go tam, gdzie będzie można wykorzystać uczciwość, intuicję, wyobraźnię oraz zdolność do abstrakcyjnego myślenia. Zazwyczaj chce mieć wolną rękę i za żadną cenę nie da się skrępować przez zasady czy zakazy moralne. Zawsze odnosi się nieufnie do wszystkiego, co mogłoby ograniczyć jego działania. Jest bardziej inteligentny, niż daje to po sobie poznać. Niestety osoby o tym imieniu są skłonne do samokrytyki i niedoceniania swoich atutów. W uczuciach Szymon ceni prostotę i szczerość.

Kocha gorąco. W dziedzinie seksu ma wiele problemów, gdyż nie umie i nie chce czekać, a pożądanie znacznie bardziej wynika z instynktu niż z miłości.

Imieniny:
5 stycznia, 16, 18 lutego, 24 marca, 19, 20 kwietnia, 10, 16, 23 maja, 1, 6 czerwca, 18 lipca, 3 sierpnia, 3, 14 września, 8, 28 października.

TADEUSZ

Odważny i śmiały

Imię pochodzenia aramejskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego „odważny”, „śmiały”, a także „pierś”. Imię przypisywane apostołowi Judzie.

Mentalność budowniczego. Tadeusz ma mentalność budowniczego, człowieka o precyzyjnym umyśle, który prawie zawsze pozwala osiągnąć mu to, co zamierzy. Buduje swe życie, interesy, nawet miłość. Jest cierpliwy, poświęca niezbędną ilość czasu na osiągnięcie celu. Jego zainteresowania i sympatie z reguły kierują się w tę stronę, z której spodziewa się korzyści lub uznania. Zużywa dużą część energii intelektualnej na sprawianie wrażenia, że jest błyskotliwy i pełen humoru. Bardzo silna wola pozwala mu być wydajnym pracownikiem, dopóki nie wpadnie w zły humor. Nadmierna niemal pobudliwość czyni z niego buntownika, który czasami wysłałby wszystkich do „diabła”.

Nieraz jest mściwy, długo trwa, zanim ureguluje rachunki, ale o nikim nie zapomni. Cechuje go silny dynamizm, ale objawiający się z opóźnieniem. Nie należy go ponaglać, przeciwnie, trzeba przekonać, że każdy powinien żyć według własnego rytmu. Potrafi być czuły i kochający, ale pewna szorstkość nie ułatwia sprawy. Zdarza mu się, że chce uszczęśliwiać innych na siłę. Jest przy tym wrażliwy na porażki, zwłaszcza moralne, pragnie we wszystkim surowej doskonałości. Ten perfekcjonizm nieraz prowadzi do katastrofy. Potrafi też sprytnie wykorzystać swoje znajomości. Jego ciekawość jest tak żywa, że przypomina niedyskrecję. Nie można powiedzieć, żeby miał łatwy charakter!

Imieniny:
11 maja, 25 października i 28 października.

TOMASZ

Podwójny jak bliźniak

Tomasz jest to imię pochodzenia aramejskiego, od słowa toma („podwójny”, „bliźniak”). W Polsce nadawane jest od XII wieku.
a Praktyczny, ale ironiczny. Są w nim dwie osobowości: tego, co sieje, i tego, co zbiera plon. To człowiek obdarzony życiowym praktycyzmem. Stroni od abstrakcji, skupiając się wyłącznie na rzeczach konkretnych, namacalnych i dających wymierne efekty. W czasie między... przechodzi od początkowego sceptycyzmu do żarliwego przekonania. Tomasz jest osobą inteligentną, szlachetną, kulturalną i niezwykle subtelną. Posiada dar zjednywania sobie ludzi, urabiania ich na swój sposób, wciągania ich do wykonywanych wspólnie zadań zawodowych i publicznych. Tomasz ma zdolności organizatorskie, bardzo szybko odnosi sukcesy.

Z przekonania jest konserwatystą, w działaniu postępowcem, w myśleniu nowoczesnym mężczyzną. Dzięki tym wszystkim cechom udaje mu się odnosić szybko sukcesy. Wobec innych nie zawsze bywa miły i nie unika uszczypliwych bądź ironicznych uwag. Nie jest dyplomatą, więc często na własne życzenie znajduje się w kłopotliwej sytuacji. Nie zna umiaru ani w wierze, ani w przyjaźni. Nieraz dałby się pokroić na kawałki dla tych, których kocha. Jest wierny, przywiązany, bezgranicznie ufny. Jest jedno, czego nie wybaczy za żadne skarby świata – zdrady!

Imieniny:
28 stycznia, 7 marca, 14 maja, 22 czerwca, 3 lipca, 22, 23 września, 2, 19 października, 18 listopada, 21, 29, 30 grudnia.

WALDEMAR

Ten, który jest sławny

Imię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słowa oznaczajacego „ten, który jest sławny przez swoje panowanie”.
a Solidny i poważny. Opanowany oraz roztropny. Nie rzuca słów na wiatr, zanim coś powie – zawsze porządnie się zastanowi. Potrafi mądrze i odpowiedzialnie doradzić. Nie znosi tanich pochlebstw ani pochwał, na które nie zasłużył. Pragnie odgrywać nietuzinkową rolę w swoim otoczeniu. Jest odpowiedzialny, solidny i poważny. Żywy, pomysłowy i niezwykle ruchliwy, ma chłonny i błyskotliwy umysł. Jednak powinien uważać na swoją porywczość.

Ambitne cele próbuje realizować poprzez uczciwą pracę i własną przedsiębiorczość. Jest pracowity, co nie zawsze wychodzi mu na zdrowie. Szanuje osoby, z którymi współpracuje, bo dzięki nim ma możliwość osiągnąć więcej. Ma ogromną zdolność przyswajania nowych informacji. Niestety, ma też słabość do ulegania słomianemu zapałowi. Czas aktywności zawodowej osób o imieniu Waldemar powinien przejść bez budowania konkretnych planów. Ludzie o imieniu Waldemar powinni iść tam, gdzie nogi poniosą. W ich karierze istotną rolę odgrywa intuicja, należy jej zaufać. Waldemar słabo rozumie się w pracy z innymi. Trudno mu coś osiągnąć działając w reżimie wyznaczonych terminów.

Monotonny zawód nie jest w tym przypadku dobry. Osoby o tym imieniu to wspaniali kochankowie. Pomysłowi, chętnie przejmujący inicjatywę. Tworzy związek gorący i romantyczny. W budowanychprzez niego relacjach trudno o nudę. Widoczna jest tendencja do okazywania zazdrości. Czasem osoby o imieniu Waldemar bywają niewierne.

Imieniny:
5 maja i 11 grudnia.

WITOLD

Władający ludem

Imię pochodzące od litewskiego Vytautas (vyti „gnać” + tauta „lud”, co znaczy „władający ludem” lub „przewodzący ludowi”). Możliwe także, że jest to imię pochodzenia germańskiego (witu „las” + waltan „rządzić”, co oznacza „rządzący lasem”). Imię to pojawiło się w polskich dokumentach w XIV w., zapisywano je jako Witołt, Witowd, Witold. Jako imię chrzestne zaczęto je nadawać powszechnie dopiero w XIX w., być może pod wpływem historycznych powieści J. I. Kraszewskiego.

Zaradny i konsekwentny. Jest niezwykle pracowity, odpowiedzialny, solidny i poważny, wyznaje surowe zasady. Inne jego zalety to wielka zaradność i konsekwencja. Łatwo unosi się gniewem, jest impulsywny co nie zawsze wychodzi mu na zdrowie. Niektórzy się go nawet boją. Bywa też mało komunikatywny. Miewa kłopoty z nawiązywaniem kontaktów. Nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że porozumienie polega przede wszystkim na tym, że się mówi.

Przy tym wszystkim ma niesamowicie dużo taktu, dyplomacji i zrozumienia dla ludzi. Cechuje go niesłychana charyzma, potrafi pociągnąć za sobą wszystkich współpracowników. Nigdy nie pozostaje niezauważony. Posiada liczne zdolności, przenikliwy, głęboki umysł. Zawsze pozostaje wierny swoim ideałom. Jest powściągliwy i ostrożny w podejmowaniu decyzji. Niejednokrotnie potrzebuje dobrej rady czy konsultacji. Najważniejsza jest dla niego jego rodzina, dla której gotów jest na największe poświęcenia i rzeczywiście najczęściej poświęca jej całe swoje życie, cały swój czas przeznaczając na liczne zabiegi mające na celu poprawę bytu swej rodziny. Na drugim miejscu w jego życiu są przyjaciele i znajomi, o których również troszczy się tak mocno, jakby byli to jego krewni.

Imieniny:
15 czerwca, 12 października i 12 listopada.

WŁADYSŁAW

Ten, który włada sławą

Polskie zapożyczenie od bohemizmów słowiańskich typu własny, zwłaszcza czy Władysław (=czeskie vlastn; zvlaste, Vladislav), imię złożone jest z dwu członów: vlad- „władać” oraz -slav „sława” i oznacza „ten, który włada sławą”, t.j. „sławny, znamienity”.

Ceni ład i sprawiedliwość. Mężczyzna obdarzony tym imieniem jest bardzo pewny siebie i niezależny, jednak mimo tego nie odcina się od innych i nie wywyższa, a przeciwnie, ma w sobie wiele empatii i jest wielce wrażliwy na innych. Wyróżnia się swymi nieprzeciętnymi zdolnościami organizacyjnymi, które sprawiają, że potrafi każdą akcję przeprowadzić nie tylko sprawnie, lecz także szybko i bez zbędnych komplikacji. Ceni sobie takie wartości jak ład, sprawiedliwość i szacunek dla innych. Ważne dla niego jest w życiu to, aby móc zachować całkowitą wolność jeśli chodzi o poczynania i poglądy. Jest uczciwy, ale zdecydowanie ostrożny.

Kocha porządek, choć najchętniej by go sam nie robił. Prawy, szlachetny i łagodny, gotowy poświęcić swoje cele, jeżeli uzna, że dobro bliskich jest ważniejsze. Nieostrożnością jest wchodzić mu w drogę, jeżeli zagrozi się komuś, kogo kocha. To osoba szalenie rodzinna. Nie interesują go sukcesy ambicjonalne, ponieważ zawsze najważniejsze jest szczęście rodziny. Prowadzi go jakby „wyższa siła” i często ma się wrażenie, że pomaga innym niezależnie od siebie. Jest zwolennikiem tradycyjnego modelu życia i nie goni za nowoczesnością polegającą na robieniu kariery kosztem życia osobistego i rodzinnego.

Imieniny:
12 czerwca i 30 czerwca (przesunięte z 27 czerwca), 25 września lub 4 maja.

WŁODZIMIERZ

Pokój i panowanie

Słowiańskie imię. Składa się ze słów Włodzi – „panuje” i -mierz, które pochodzi z dawnego – mir – „pokój”. Formą staropolską tego imienia jest zatem Włodzimir (analogicznie do Sławomir czy Krzesimir).

Lubi wygodę i luksus. Najważniejsze w jego życiu jest poczucie bezpieczeństwa zarówno materialnego jak i uczuciowego. Ceni sobie wygodę i luksus. By zapewnić je sobie i najbliższym, zdolny jest do wielkiego wysiłku, a nawet do wyrzeczeń. Nastrój i zachcianki odgrywają u niego niezwykle ważną rolę. Jako dziecko wymaga dyscypliny. Powinien cały czas mieć zajęcie i nie pozostawać sam. W głębi duszy to komediant i potrafi z zadziwiającym przekonaniem odgrywać wielką rozpacz. Nie „wychodzi z siebie”, chyba że w razie wyższej konieczności, a wtedy jest jednak groźny. Nie boi się pracy, nie lubi się oszczędzać.

Swoją pracę zawodową traktujesz z najwyższą powagą, gdyż jest pedantem i perfekcjonistą, dzięki czemu powierzane mu są odpowiedzialne stanowiska. Sprawy sercowe traktuje niezwykle poważnie, życiowego partnera wybiera po dłuższym zastanowieniu i oczekuje od niego wierności, lojalności i szacunku.Potrzebuje miłości i zrozumienia. Już jako dziecko pragnie być ulubieńcem rodziców, jednak nie należy go rozpieszczać. Potrafi być przykładnym mężem i ojcem. Jest uroczy, pełen taktu, inteligentny, miły w towarzystwie.

Imieniny:
16 stycznia, 12 czerwca, 15 lipca i 11 sierpnia.

WOJCIECH

Przynoszący pociechę

Tto imię pochodzenia starosłowiańskiego. Oznacza: „wojak”, przynoszący pociechę” lub „wojownik, któremu walka sprawia radość”.

Doskonały organizator. Wojciech potrafi opanować swoje namiętności i skłonność do wybuchów. Doskonale organizuje swe życie i interesy. To prawdziwy introwertyk: mówi tylko znikomą część tego, co myśli, a motywy jego działania są zawsze ukryte. Nie ulega wpływom. Brak mu obiektywizmu, a jego pewność siebie trąci pychą. Jest bardzo wytrwały w dążeniu do celu, musi go osiągnąć za wszelką cenę, nawet, jeśli wymaga to czasu. Porównując go do ośmiornicy można powiedzieć, że ma „długie macki” i potrafi się nimi posługiwać. Od najmłodszych lat bywa „tyranem”. Uciążliwy jako szef, gdy coś nie gra, oskarża innych. Ma własne pojęcia o zmysłowości, które nie wszystkim odpowiada. Jego potrzeby cielesne całkowicie dominują nad uczuciowymi. Od swojej partnerki wymaga podporządkowania i wierności.

Imieniny:
23 kwietnia, 12 czerwca, 24 lipca, 20 października

ZBIGNIEW

Często się gniewa

To imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza: „ten, który zbyt często się gniewa” lub, „który powinien pozbyć się gniewu”.
Dumny awanturnik. Zbigniew to choleryk o żywej pobudliwości. Jest niezależnym, dumnym awanturnikiem. Jest prawym mężczyzną, pracowitym i sprawiedliwym. Stały w swoich przekonaniach. Jest bardzo obiektywny, potrafi przyznać się do błędu. Jest dobrym graczem, łatwo przezwycięża porażki. Nie jest najlepszym dyplomatą. Bardzo zrównoważony, potrafi doskonale rozdzielić to, co materialne, od tego, co duchowe.

Naprawdę dobrze robi tylko to, co lubi. Nie lubi samotności. Ma dobrą pamięć, zwłaszcza „uczuciową”, zapamiętuje to, co go poruszyło. Ma wyostrzone poczucie sprawiedliwości, toteż, gdy zawini, nie dziwi się, że spotyka go kara. Jest pewny siebie, nieraz aż zanadto. Pragnie, by go kochano i mówiono mu o tym. Nie próbuje hamować swych porywów uczuciowych, ale wykazuje wielką niezależność i wcześnie chce „żyć swoim życiem”. Ma dużo szczęścia, sprawia wrażenie, jakby wszystko mu się należało. Osiąga sukces jakby cudem.

Imieniny:
31 stycznia, 17 lutego, 16, 17 marca, 1 kwietnia, 25 sierpnia.

ZDZISŁAW

Uczynić sławę

Staropolskie imię męskie, złożone z dwóch członów: Zdzie (Zdzi-) („uczynić, zdziałać, zrobić”) i -sław („sława”). Zanotowane w dokumentach z roku 1198.

Szlachetny i łagodny. Człowiek odważny, otwarty na ludzi, pełen entuzjazmu i oryginalności. Cieszy się z własnych osiągnięć, co bywa odbierane jako zarozumiałość. Jednak jest zawsze prawy, szlachetny i łagodny. Nigdy nie wdaje się w niecenzuralne utarczki, jednak potrafi stanąć w obronie swoich racji i racji innych. W towarzystwie woli przebywać na drugim planie, którego potrafi być niedoścignionym mistrzem. Ma rzadko spotykaną cechę, bardzo cenioną u płci przeciwnej. Potrafi słuchać i pamięta! Nie interesują go sukcesy ambicjonalne, ponieważ zawsze najważniejsze jest szczęście rodzinne. Gotów jest poświęcić swoje cele, jeżeli uzna, że dobro bliskich jest ważniejsze. Dużo nad sobą pracuje, osiągając często zadziwiające sukcesy. Niestety, ma też nadmierne wymagania w stosunku do innych, co nie przysparza mu przyjaciół i czyni go trudnym partnerem w związku.

Imieniny:
29 stycznia, 28 listopada i 16 grudnia.

ZENON

Dar Zeusa

Imię pochodzenia greckiego. Powstało jako forma skrócona greckich imion złożonych typu Zenodoros, Zenodotos, oznaczających „dar Zeusa”.

Wytrwały i zaangażowany. W tym, co postanowi, jest wytrwały i zaangażowany. We współżyciu nie jest łatwy, mimo że jest spokojny, wręcz flegmatyczny. Potrafi dostrzec to, czego inni nie widzą. Nieustannie dąży do ulepszania siebie. Ma też nadmierne wymagania w stosunku do innych osób, a to nie przysparza mu przyjaciół. Odpowiedzialny, solidny i rozważny, otwarty na ludzi, pełen entuzjazmu i niekonwencjonalności, cieszy się z własnych osiągnięć, co bywa niesłusznie odbierane jako zarozumiałość. Ma szansę na realizację swoich najśmielszych pomysłów i wskazywanie drogi innym. Bardzo dobry szef, choć drobiazgowy. W obyciu elegancki, lubi dobrze wyglądać, ale nie jest niewolnikiem mody.

Imieniny:
14 lutego, 12 kwietnia, 20 kwietnia, 23 czerwca, 9 lipca, 2 września, 8 września, 20 grudnia i 22 grudnia.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
hanysek

... i wszystkie radujymy sie z tego.

Dodaj ogłoszenie