Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księżna Daisy umiała powalić zwierzę jednym strzałem. W Stajniach Książęcych w Pszczynie dyskutowało się o polowaniach

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
"W kręgu arystokratycznych siedzib myśliwskich" - konferencja w Stajniach Książęcych w Pszczynie
"W kręgu arystokratycznych siedzib myśliwskich" - konferencja w Stajniach Książęcych w Pszczynie Jolanta Pierończyk
"W kręgu arystokratycznych siedzib myśliwskich" - pod takim tytułem w dniach 7-9 października 2021 w Stajniach Książęcych w Pszczynie odbyła się konferencja arystokratycznej tradycji polowań. Było m.in. o zwyczajach myśliwskich, architekturze obiektów myśliwskich, wystroju wnętrz zameczków myśliwskich i rezydencji rodów kochających polowania, a także o myśliwskiej tematyce w malarstwie.

Październik to był ten czas, kiedy arystokracja zaczynała sezon myśliwski.

- To był też czas spotkań, biesiad, balów i innych zabaw. Tak było w całej Europie. Mówiąc o polowaniach w Pszczynie czy Książu, pokazujemy kulturę myśliwską Europy. Wszystkie polowania miały stały program - mówił jeden z prowadzących konferencję Wit Karol Wojtowicz z Muzeum w Łańcucie.

W Pszczynie i Książu zachowało się wiele zdjęć dokumentujących polowania w dobrach Hochbergów, ostatnich panów na Pszczynie i Książu.

- Od Hochbergów bogatszy był tylko cesarz niemiecki - zaznaczyła Magdalena Woch z Zamku Książ. - Tylko książańskie dobra, przeliczając na obecną walutę, warte były 7 mln euro. Tereny łowieckie zajmowały ponad 9 tys. hektarów.

Ale to nie były tylko polowania. To była też ogromna troska o zwierzynę leśną, dokarmianie jej zimą i odpowiedzialność za szkody, jaką wyrządzała na polach. Bo choć tereny łowieckie były ogrodzone, to jednak zwierzęta znajdowały sposób, by się wydostać stamtąd i wejść na uprawy. W archiwach zachowały się rachunki za odszkodowania.

- W Książu polowano na drobną zwierzynę: ptactwo, króliki, sarny, muflony. Na grubego zwierza Hochbergowie wybierali się do lasów pszczyńskich, gdzie żyły żubry, niedźwiedzie, dziki, jelenie. Polowano tu też na głuszce i cietrzewie.

Polowali nie tylko mężczyźni, ale także kobiety. W polowaniach brała udział także księżna Daisy von Pless.
- Potrafiła powalić zwierzę jednym strzałem - podkreśliła Magdalena Woch.

Hochbergowie polowali nie tylko w swoich dobrach, ale także w Afryce i Azji.

Sypialnia Daisy w zamku w Książu udekorowana była porożami, a na podłodze leżała skóra tygrysa zabitego przez Daisy jednym strzałem w Indiach.

Ostatnie polowanie w Książu odbyło się w 1935 r. Zorganizował je Jan Henryk XVII, najstarszy syn Daisy i Jana Henryka XV.

W dobrach pszczyńskich Hochbergowie przyjmowali swoich gości w zameczku myśliwskim w Promnicach. Bywał tu m.in. cesarz Wilhelm II, który swój pokój miał w pomieszczeniu, w jakim do niedawna mieściła się recepcja hotelowa.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie, po przejęciu Promnic, zabiera się do przywrócenia mu prawdy historycznej. Zachowało się sporo zdjęć, na podstawie których poszczególne wnętrza można odtworzyć. Ba, zachowały się nawet przedmioty. które tu naprawdę były. Wkrótce ten temat przedstawimy dokładnie w osobnym materiale (do którego w tym miejscu znajdą Państwo link).

Podczas konferencji Aldona Cholewianka-Kruszyńska (Muzeum-Zamek w Łańcucie) przedstawiła polowania u Radziwiłłów w Nieświeżu, w których uczestniczył artysta malarz Julian Fałat (1853-1929), uwieczniając je na swoich obrazach.

To tylko niewielka część pierwszego dnia konferencji "W kręgu arystokratycznych siedzib myśliwskich". Drugiego dnia była mowa m.in. o broni myśliwskiej, o szafach i stojakach na fuzje w polskich siedzibach ziemiańskich w wiekach XIX i XX wieku czy łowach z rarogiem, arkebuzem i… lornetką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera