Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek w Będzinie. Imponująca budowla obronna, ale także skarbnica legend i tajemnic. Co skrywają jego mury? Kim była zjawa z zamku?

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Zamek w Będzinie
Zamek w Będzinie fotopolska.eu
Zamek będziński to nie tylko imponująca budowla obronna, ale także skarbnica legend i tajemnic. Usytuowany na wysokiej skarpie nad rzeką Czarną Przemszą, od wieków przyciąga uwagę zarówno historyków, jak i miłośników opowieści z dreszczykiem. Jedną z najbardziej znanych historii, którą otacza ten zamek, jest legenda o tajemniczym czarnym rycerzu bez głowy. Kim jest zjawa z zamku? Przekonajcie się sami!

"Tu będziem odpoczywali" - historia zamku w Będzinie

Zamek będziński to nie tylko historia, ale także symbol potęgi i obrony. Położony na wysokiej skarpie nad rzeką Czarną Przemszą, ten XIV-wieczny zamek był ważnym elementem systemu obronnego zachodniej granicy Polski, chroniąc kraj przed najazdami od strony Śląska i Czech. Jednak jego rola była znacznie szersza - czuwał także nad bezpieczeństwem wodnych i lądowych dróg handlowych, w tym traktu handlowego ze Śląska do Krakowa.

Zobaczcie, jak zmieniał się na przestrzeni lat zamek w Będzinie!

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1349 roku, a od tego czasu był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Gościł monarchów, takich jak Karol IV cesarz niemiecki i król czeski, oraz królów polskich, w tym Henryka Walezego, Jana III Sobieskiego i Augusta II Mocnego.

Dalsze losy zamku w Będzinie

Historia zamku nie była jednak wolna od katastrof - w 1616 roku część miasta, wraz z zamkiem, spłonęła, a w czasie najazdu szwedzkiego obiekt ponownie został splądrowany. Dopiero po powołaniu na starostwo przedstawicieli rodziny Mierszewskich w końcu XVII wieku zamek popadł w ruinę, a sytuacja ta trwała aż do roku 1834.

W 1834 roku hrabia Edward Raczyński podjął inicjatywę odbudowy zamku w stylu romantycznego neogotyku. Po gruntownym odrestaurowaniu, w obiekcie miała być ulokowana Szkoła Akademiczno-Górnicza, jednak projekt ten nigdy nie został zrealizowany, a zamek ponownie opustoszał. W okresie międzywojennym podjęto kolejne próby odbudowy, a ostatecznie zamek został zrekonstruowany po II wojnie światowej. Od 1956 roku pełni funkcję siedziby Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Dziś zamek to nie tylko ważny element historii regionu, ale także atrakcyjna turystycznie część miasta. Eksponuje on ciekawą kolekcję dawnej broni i uzbrojenia ochronnego oraz opowiada historię Będzina i samego obiektu, przyciągając turystów i miłośników historii z całego świata.

Czarny rycerz bez głowy - strażnik tajemnic

Historia zamku w Będzinie kryje wiele tajemnic, a jedną z najbardziej znanych jest legenda o tajemniczym Czarnym Rycerzu bez głowy, który miał strzec dawnych murów. Według lokalnych przekazów, ta zjawa to Mikołaj Kornicz Siestrzeniec, burgrabia będziński z XV wieku, znany ze swych mrocznych czynów.

Zobaczcie, jak kiedyś wyglądał zamek w Będzinie!

Kornicz, choć powiernik króla Jagiełły, słynął z rabunków, porwań i procesów sądowych. Oskarżony o zdradę i spisek przeciw Polsce, został wypędzony z Będzina. Nie stracił jednak majątku, prowadził luksusowe życie aż do śmierci.

Dziś, jego postać wciąż budzi kontrowersje. Legendy o nim przetrwały lata, a niektórzy wierzą, że jego duch nadal strzeże zamku, pilnując ukrytych tajemnic sprzed wieków. Tajemnica Czarnego Rycerza pozostaje nierozwiązana, tak jak wiele innych zagadek związanych z zamkiem w Będzinie.

Dlaczego Będzin to... Będzin?

Legenda głosi, że nazwa miasta Będzin wywodzi się od słów samego Kazimierza Wielkiego, który, według przekazu, powiedział: "Tu będziem odpoczywali". Podobno to właśnie stąd pochodzi nazwa tego miejsca. Podczas tej historycznej wizyty, pobliska Czeladź miała być miejscem, gdzie zatrzymała się świta królewska.

W średniowieczu Będzin pełnił kluczową rolę jako element linii obronnej na granicy z Czechami. Stanowiąc węzeł w systemie obronnym znanym jako "Orle Gniazda", miasto to było pierwszą linią obrony przed najazdami książąt śląskich i innymi zagrożeniami wojennymi.

Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie. Imponująca budowla obronna, ale także skar...

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera