Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto będzie w Panteonie Górnośląskim w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
W podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach powstanie "Panteon Górnośląski". Ta nowa instytucja kultury, która będzie ścieżką edukacyjną, ma upamiętnić i pokazać ważne postacie Górnego Śląska m.in. powstańców, samorządowców, artystów, naukowców, duchownych, ofiary systemu totalitarnego i innych. Kto dokładnie będzie w "Panteonie Górnośląskiego"?

Podpisano list intencyjny w sprawie "Panteonu Górnośląskiego"

W siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, 25 marca, podpisano list intencyjny w sprawie "Panteonu Górnośląskiego". List podpisał minister Piotr Gliński, marszałek Jakub Chełstowski, prezydent Katowic Marcin Krupa oraz inicjator powstania instytucji arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc. "Panteon Górnośląski" ma nawiązywać do obchodów setnej rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski.

Kto będzie w Panteonie Górnośląskim?
Listy nazwisk jeszcze nie ujawniono. Na pewno znajdzie się w nim przynajmniej część postaci z poniższej listy.

Zobaczcie propozycje do Panteonu Górnośląskiego:

"Panteon Górnośląski" ma mieścić się w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach (ul. Plebiscytowa 49A). Ta nowa instytucja kultury ma być multimedialną ścieżką edukacyjną prezentującą wybitnych i ważnych dla naszego regionu Górnoślązaków. Pełna nazwa tej przyszłej instytucji to „Światło ze Śląska – Panteon Górnośląski”. Wspólną osią dokonań pokazanych osób ma być czynione przez nich dobro.

- To miejsce będzie opowiadać o historii tej ziemi przez życiorysy jego mieszkańców: powstańców, społeczników, samorządowców, ofiar totalitaryzmów, artystów, naukowców, duchowieństwa i o dobru jakie wnieśli w odbudowę i rozwój Polski. Podziemia katowickiej archikatedry są jednym z symboli odradzania się państwowości polskiej na Śląsku, dlatego stanowią idealne miejsce, by o tych trudnych losach opowiadać - uzasadniał arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

PISALIŚMY:
Nowa instytucja kultury na stulecie powrotu Górnego Śląska do Polski

Wielcy i znani z Górnego Śląska. Kto jest na liście "Panteonu Górnośląskiego"?

Kto znalazł się na liście "Panteonu Górnośląskiego"? Kard. August Hlond, Wojciech Korfanty, ks. Franciszek Blachnicki, a może Henryk Sławik? Tego jeszcze nie wiadomo. W Urzędzie Marszałkowskim i Archidiecezji Katowickiej podkreślają, że sprawa jest otwarta. Nikt nie podaje pełnej listy nazwisk ważnych dla Śląska postaci. Więcej informacji przekazanych ma być natomiast na oficjalnej konferencji prasowej w tej sprawie.

Sama instytucja w podziemiach katowickiej archidiecezji ma składać się z trzech części: wprowadzającej, ekspozycyjnej i sakralnej. Wystawa ma być podzielona na cztery tematy związane z kulturą, społeczeństwem, bohaterami i ludźmi kościoła. Każda ze stref ma opowiadać o różnych grupach osób i ich wkładzie w historię i rozwój regionu.

- "Panteon Górnośląski" będzie mieścił się w podziemiach katowickiej archidiecezji. Będzie to opowieść multimedialna, a na wejściu goście w sali projekcyjnej zobaczą prezentacje o odzyskaniu niepodległości. Cała opowieść będzie pokazana właśnie w perspektywie uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - tłumaczy ks. Łukasz Gaweł, proboszcz Archidiecezji Katowickiej.

Następnie goście z sali projekcyjnej okrężnym ruchem obejdą podziemia i będą oglądać multimedialną opowieść o "Panteonie Górnośląskim". Pewne jest, że będzie to nowoczesna przestrzeń bez tablic, nagrobków czy przenoszenia szczątek doczesnych do podziemi.

- Podziemia Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach są zagospodarowane jedynie w części. Powszechnie dostępna jest część, gdzie jest kościół akademicki i krypta grobowa biskupów katolickich. Jest to otwarta dla ludzi przestrzeń sakralna. Natomiast "Panteon Górnośląski" będzie mieścił się w części podziemi, które nie są obecnie zagospodarowane i nigdy nie były dostępne dla ludzi. Miejsce to wymaga przystosowania, by można w ogóle tam kogoś wprowadzić. Potrzebna jest odpowiednia wentylacja i m.in. ogrzewanie. Zależy nam przede wszystkim na uspołecznieniu katedry - dodaje ks. Łukasz Gaweł.

Kiedy powstanie "Panteon Górnośląski? Sama realizacja inwestycja ma potrwać trzy lata. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2019 roku, a zakończyć jesienią 2021 roku. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na 40 mln zł.

- Panteon Górnośląski ma być miejscem opowiadającym o trudnej, ale i pięknej historii Śląska. To szczególnie istotne w perspektywie obchodów stulecia Powstań Śląskich i powrotu tych ziem do macierzy. Jesteśmy winni wybitnym Ślązakom nie tylko wdzięczność za ich wkład w rozwój regionu i kraju, ale także pamięć. To ich życiorysy są najlepszą lekcją historii dla młodego pokolenia – podkreślił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Ważni dla Śląska i regionu upamiętnieni w Galerii Artystycznej w Katowicach

Przypomnijmy, że w naszym regionie jest jedno miejsce, gdzie są upamiętnione wielkie osobistości związane ze Śląskiem i regionem. To Galeria Artystyczna w Katowicach. Powstała ona w 2003 roku i mieści się na placu Grunwaldzkim w Katowicach. To jedyna na Śląsku tak duża plenerowa galeria sław. Na kilkunastu cokołach znajdziemy tu płaskorzeźby przedstawiające wielkie osobistości: literatów, muzyków, malarzy, aktorów, którzy przyczynili się do promocji stolicy aglomeracji śląskiej.

W 2018 roku odsłonięto tu płaskorzeźbę Tadeusza Kijonki, a wcześniej Antoniego Halora, Teofila Ociepki, Jana „Kyksa” Skrzeka oraz Andrzeja Urbanowicza i Wojciecha Kilara. W galerii są też Henryk Mikołaj Górecki, Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Wilhelm Szewczyk, Jerzy Duda-Gracz, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski oraz Adolf Dygacz.

Bezczelny złodziej okradł sklep jubilerski w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo